Dermografizm

Co to jest dermografizm? Objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

Dermografizm to jeden z rodzajów pokrzywki wyróżniający się charakterystycznymi objawami. W przypadku tego schorzenia do powstania zadrapań na skórze wystarczy dotyk. Jakie są inne symptomy pokrzywki dermograficznej? Jak się ją leczy? Odpowiadamy!

Czym jest dermografizm?

Dermografizm jest odmianą pokrzywki, czyli jednej z najczęściej występujących chorób skóry. Schorzenie to stanowi reakcję alergiczną na bodźce mechaniczne, na przykład zadrapanie lub potarcie skóry. Już po kilku sekundach od wystąpienia takiego czynnika może pojawić się zaczerwienienie, świąd czy bąble. Choć dermografizm zwykle ustępuje samoistnie, najczęściej powoduje u borykającej się z nim osoby duży dyskomfort. Co istotne, dermatoza ta występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Najczęstsze objawy dermografizmu

Charakterystycznym objawem dermografizmu są zadrapania na skórze, które powstają pod wpływem bardzo lekkiego podrażnienia lub dotknięcia. Zwykle mają one formę długich linii. Zmiany te najczęściej swędzą i pokrywają się czerwonymi bąblami. 

Typowe objawy dermografizmu:

  • Swędzenie – jest ono tak silne, że osobie zmagającej się z tą przypadłością trudno powstrzymać chęć drapania zmian.
  • Nasilenie zmian skórnych w cieplejsze dni – wysoka temperatura sprawia, że zadrapania są lepiej widoczne. Ponadto takie warunki pogodowe wzmagają swędzenie skóry.
  • Zadrapania o różnym kształcie – nie bez powodu dermografizm określany jest jako choroba pisania po skórze. Zmiany, które na niej powstają, mogą mieć dowolny kształt.

Dermografizm i jego rodzaje

Wyróżniane są trzy rodzaje dermografizmu:

  • Dermografizm czerwony – wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych, czego konsekwencją są występujące na skórze bąble.
  • Dermografizm żółty – jak sugeruje nazwa schorzenia, zmiany skórne w tej odmianie dermografizmu mają żółty kolor. Często jest to związane z rozwijającą się w organizmie chorego żółtaczką.
  • Dermografizm biały – występuje podczas atopowego zapalenia skóry. Jego objawem są białe zmiany, które tworzą się na skutek potarcia naskórka.

Przyczyny dermografizmu

Jedną z najczęściej wymienianych przez specjalistów przyczyn dermografizmu są problemy emocjonalne. Przewlekły stres, wstrząsy psychiczne czy traumatyczne wydarzenia sprzyjają występowaniu tej dermatozy. Co istotne, choć dermografizm dotyczy osób w różnym wieku, częściej zmagają się z nim kobiety niż mężczyźni.

Czynniki, które sprzyjają tej dermatozie:

  • Zaburzenia procesów zachodzących w skórze właściwej – czyli nieprawidłowe reakcje skóry na przykład na niewielki ucisk.
  • Predyspozycje genetyczne – z tym rodzajem pokrzywki częściej zmagają się pacjenci, których krewni chorowali na dermografizm.
  • Choroby autoimmunologiczne – dermatoza ta może towarzyszyć między innymi toczniowi rumieniowatemu.
  • Ciepło – objawy dermografizmu nasilają się w upalne dni.
  • Stany zapalne skóry – egzema oraz inne dermatozy sprzyjają wystąpieniu dermografizmu.
  • Zmiany hormonalne – to dlatego pokrzywka tego typu często nasila się podczas ciąży oraz menstruacji.
  • Choroby ogólnoustrojowe – takie jak zaburzenia pracy tarczycy.
  • Stosowanie niektórych leków – na przykład leczenie penicyliną.

Leczenie dermografizmu

W leczeniu tego schorzenia najczęściej wykorzystuje się środki antyhistaminowe. Niwelują one działanie mediatorów wywołujących reakcje alergiczne. Choć taka terapia jest długotrwała, zwykle skutecznie hamuje świąd oraz zaczerwienienie skóry, a co za tym idzie – redukuje dyskomfort pacjenta. Kiedy dermografizm ma bardziej nasiloną formę lub leki antyhistaminowe nie działają, alternatywnie stosuje się glikokortykosteroidy. Ponadto, kiedy dermatoza ta wynika z problemów emocjonalnych, zalecana jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który może uzupełnić terapię o leki przeciwdepresyjne.

Dermografizm – o czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli chorujesz na dermografizm, pamiętaj także o:

  • dobraniu odpowiedniej, niedrażniącej skóry odzieży, najlepiej z naturalnych, ale delikatnych tkanin,
  • unikaniu noszenia obcisłej odzieży i bielizny,
  • rezygnacji z solarium i sauny,
  • unikaniu ekspozycji na słońce w upalne dni,
  • ograniczeniu gorących kąpieli,
  • stosowaniu kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej.

Dermografizm a specjalistyczne zabiegi kosmetyczne

W przypadku dermografizmu ważne jest, aby unikać zabiegów, które mogą wywołać nadmierne podrażnienie skóry lub zwiększyć reakcję skórną. Oto kilka zabiegów kosmetycznych, które mogą wspomóc leczenie tej dolegliwości:

  • Delikatne peelingi enzymatyczne – działają poprzez przyspieszenie procesów złuszczania naskórka. Nie wymagają mechanicznego pocierania, dzięki czemu nie przyczyniają się do powstawania nowych zmian. Wspomagają procesy regeneracyjne skóry.
  • Terapie światłem LED – łagodzą stany zapalne oraz objawy skórne, wspomagają procesy regeneracyjne i nie powodują nowych podrażnień. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Leczenie atopowego zapalenia skóry

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Borykasz się z umiarkowanym lub ciężkim przebiegiem atopowego zapalenia skóry? Konwencjonalne terapie nie przyniosły żadnego rezultatu? Weź udział w darmowych badaniach ...
Leczenie rogowacenia słonecznego

Leczenie rogowacenia słonecznego

Najnowocześniejsze metody leczenia w ramach badań klinicznych dla Pacjentów z rogowaceniem słonecznym.
Leczenie pokrzywki przewlekłej

Leczenie pokrzywki przewlekłej

Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła wysiewu bąbli na skórze, którym towarzyszyło silne uczucie lub też pieczenia. ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Objawy, leczenie i profilaktyka nużycy. Poznaj metody pozbywania się pasożytów skóry

22.06.2024

Nużyca to schorzenie, które spowodowane jest zakażeniem pasożytem nużeńca. Czasami nie daje ono żadnych objawów, ale u osób z osłabioną odpornością może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych skóry twarzy czy brzegów powiek. Dowiedz się, jakie są inne symptomy nużycy i w jaki sposób się ją leczy.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05