Dyspareunia - ból podczas stosunku

Bóle podczas stosunku, znane także jako dyspareunia, to problem dotykający wielu kobiet, niezależnie od wieku. Jest to dolegliwość, która może mieć znaczący wpływ na jakość życia, relacje intymne oraz samopoczucie psychiczne. 

Odczuwanie dolegliwości bólowych podczas stosunku często skutkuje całkowitą rezygnacją z życia seksualnego lub znacznym jego ograniczeniem. Przekłada się to na relacje oraz samopoczucie.

Leczenie tej dolegliwości jest możliwe, a wybór metody zależy od tego, jaka jest przyczyna problemu. Podstawą jest więc kompleksowa diagnostyka i indywidualny dobór sposobu leczenia.

Co powoduje odczuwanie bólu podczas stosunku?

Bóle podczas stosunku mogą wynikać z wielu przyczyn, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Do najczęstszych należą:

  • Zaburzenia fizjologiczne, takie jak suchość pochwy, endometrioza, zapalenia lub infekcje dróg moczowo-płciowych.
  • Przyczyny mechaniczne, jak blizny po cięciu cesarskim lub operacjach w obrębie miednicy.
  • Czynniki hormonalne, w tym zmiany związane z menopauzą.
  • Czynniki psychologiczne, takie jak stres, traumy seksualne czy problemy w relacji z partnerem.

Specyfika dolegliwości i symptomy związane z dyspareunią

Bóle podczas stosunku mogą manifestować się na różne sposoby, w zależności od przyczyny. Do najczęstszych objawów należą:

  • Ból przy penetracji, zarówno na początku, jak i w trakcie stosunku.
  • Ból przy wejściu do pochwy.
  • Głęboki ból wewnętrzny podczas stosunku.
  • Dyskomfort lub ból po stosunku, który może utrzymywać się przez kilka godzin lub dni.
  • Zmniejszone libido spowodowane obawą przed bólem.

U niektórych kobiet wymienione dolegliwości pojawiają się w związku z ich stanem fizjologicznym – na przykład dość powszechny bywa dyskomfort lub ból podczas stosunku, do którego dochodzi w okresie owulacji. Niektóre panie skarżą się również na ból podczas stosunku w ciąży. 

Diagnostyka i leczenie dolegliwości bólowych przy stosunku

Dyspareunia może mieć różnorodne przyczyny, stopień nasilenia i charakter – to od tych kwestii uzależnione jest jego leczenie. Istnieje wiele metod działania, ale na wstępie kluczowa jest diagnostyka. W pierwszej kolejności warto umówić się na wizytę ginekologiczną, podczas której zostaną wykonane badania podstawowe – w razie potrzeby lekarz o tej specjalizacji może pokierować pacjentkę na dodatkowe badania obrazowe lub laboratoryjne. 

Metody leczenia:

  • Nacięcie błony dziewiczej – to zabieg stosowany w sytuacji, gdy pacjentka odczuwa ból przy wejściu do pochwy podczas stosunku. U niektórych osób błona dziewicza jest na tyle sztywna i grubsza, że nie ulega optymalnemu pęknięciu i częściowo utrudnia odbywanie stosunków. 
  • Toksyna botulinowa – znajduje zastosowanie w leczeniu pochwicy, czyli bolesnego napięcia mięśni krocza. Jest to zabieg bardzo szybki oraz nieinwazyjny, który przynosi natychmiastowe rezultaty. Efekty utrzymują się przez wiele miesięcy. 
  • Osocze bogatopłytkowe – bywa stosowane w przypadku dolegliwości bólowych spowodowanych przeczulicą tkanek. 
  • Plastyka pochwy – może to być plastyka przedniej ściany pochwy lub operacja tylnej ściany pochwy. Obniżenie przedniej lub tylnej ściany pochwy to powszechne dolegliwości, które skutkują wieloma nieprzyjemnymi symptomami – w tym również odczuwaniem dolegliwości bólowych podczas stosunków. Zabieg tego typu jest inwazyjny, ale za to zapewnia trwałe oraz wymierne efekty. 

Ból przy stosunku bywa również efektem zbyt sztywnych blizn i zrostów, jakie mogą być efektem operacji lub porodów. W takim wypadku konieczne może okazać się wykonanie zabiegu plastycznego blizny, a także wdrożenie działań rehabilitacyjnych, które zapobiegają kolejnym zrostom i poprawiają elastyczność blizny. 

Jak widzisz, współczesna medycyna estetyczna może zaoferować różne metody leczenia dyspareunii. Podjęcie odpowiednich kroków pomoże w przywróceniu zadowolenia z tej strefy życia, zniweluje nieprzyjemne objawy, ale też pomoże odzyskać pewność siebie i dobre samopoczucie. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Leczenie pochwicy toksyną botulinową

Leczenie pochwicy toksyną botulinową

Problem odczuwania bólu podczas stosunku dotyczy bardzo wielu kobiet. Niewątpliwie jest to problem wstydliwy i nie wszystkie kobiety zgłaszają się ...
Operacja plastyczna krocza

Operacja plastyczna krocza

Obniżenie krocza stanowi jeden z najczęstszych problemów poporodowych i wynika z urazu, nacięcia lub rozciągnięcia tkanek krocza. 
Operacja plastyczna przedniej ściany pochwy

Operacja plastyczna przedniej ściany pochwy

Plastyka przedniej ściany pochwy to specjalistyczny zabieg, który stosowany jest u pacjentek, u których doszło do obniżenia lub wypadania przedniej ...
Operacja plastyczna tylnej ściany pochwy

Operacja plastyczna tylnej ściany pochwy

Obniżenie tylnej ściany pochwy jest jednym z zaburzeń statyki narządów miednicy. W sytuacji tej dochodzi do obniżania/wypadania ściany pochwy i ...
Osocze Bogatopłytkowe
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...
+48 22 111 50 05