Kępki żółte

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Czym są kępki żółte?

Kępki żółte to problem natury estetycznej, który w większości przypadków związany jest z nadmiernym stężeniem lipidów w surowicy. Są to guzki o łagodnym charakterze, a co za tym idzie – nie wykazują tendencji do przekształcania się w zmiany złośliwe. Rosną wolno i zwykle zlewają się ze sobą. Kiedy jest ich dużo, określane są jako żółtakowatość. Występują niezależnie od płci, ale częściej borykają się z nimi kobiety – w szczególności panie między 40. a 50. rokiem życia.

Żółtaki powiek i ich objawy

Grudkowate zmiany mające tendencję do powiększania się to typowy objaw żółtaków powiek. Charakteryzują się one:

  • różnorodną wielkością,
  • miękką bądź półtwardą w dotyku powierzchnią,
  • grupowaniem się w większe skupiska,
  • częstym występowaniem w okolicach wewnętrznych kącików oczu,
  • rzadszym tworzeniem się w innych partiach ciała.

Kępki żółte zazwyczaj występują właśnie na powiekach, ale zdarza się, że można zaobserwować je także na innych obszarach ciała. To charakterystyczne objawy dla rzadkich odmian tej przypadłości.

  • Kępki żółte pojawiające się w okolicach stawów i w zgięciach kończyn to zazwyczaj kępki żółte guzowate.
  • Zmiany występujące na pośladkach to najczęściej kępki żółte wysiewne.
  • Kępki żółte płaskie – można zaobserwować je na ramionach, szyi, na tułowiu oraz pod pachami.
  • Kępki żółte brodawkowate – powstają w okolicy krocza, a także w jamie ustnej.

Skąd się biorą kępki żółte na powiekach?

Podstawową przyczyną tworzenia się kępek żółtych na powiekach oraz w innych partiach ciała są problemy z gospodarką lipidową i nadmiar złego cholesterolu w organizmie. Powstawanie tego typu zmian związane jest z pochłanianiem przez makrofagi nadwyżki cholesterolu. Konsekwencją tego procesu jest tworzenie się umiejscowionych w skórze komórek piankowatych. Ponadto mogą one towarzyszyć pierwotnej marskości wątroby.

Czynniki, które sprzyjają tworzeniu się kępek żółtych:

  • Zwiększone stężenie lipidów we krwi –  w szczególności cholesterolu. To dlatego tak istotne jest regularne badanie jego poziomu.
  • Starzenie się – wraz z wiekiem ryzyko wystąpienia tego typu zmian skórnych wzrasta.
  • Zaburzenia pracy wątroby – między innymi marskość wątroby.
  • Nadmierne spożywanie alkoholu – ma ono zły wpływ na stan wątroby, a to przyczynia się do tworzenia się kępek żółtych na powiekach i w innych częściach ciała.
  • Predyspozycje genetyczne – jeśli w Twojej rodzinie występowały takiego rodzaju zmiany, ryzyko pojawienia się ich u Ciebie rośnie.
  • Zaburzenia metaboliczne – w tym cukrzyca, która negatywnie wpływa na równowagę lipidową.
  • Nieodpowiednia dieta – jadłospis obfitujący w niezdrowe tłuszcze także sprzyja powstawaniu żółtaków na powiekach.

Kępki żółte – leczenie i diagnostyka

Jeśli na swoich powiekach dostrzegasz zmiany, które przypominają żółte plamy, a ich objawy wskazują na to, że mogą to być właśnie kępki żółte, skonsultuj się z lekarzem, który je obejrzy i ewentualnie pobierze z nich wycinek do badania histopatologicznego, które ostatecznie potwierdzi diagnozę. Kępki żółte nie zaburzają pracy powiek i nie mają charakteru złośliwego, dlatego nie wymagają usunięcia. Jeśli jednak powodują one u Ciebie dyskomfort, możesz zdecydować się na ich usunięcie.

Metody usuwania żółtaków powiek:

  • Zabieg chirurgiczny – metoda o inwazyjnym charakterze, która pozwala pozbyć się dowolnej liczby żółtaków powiek. Zazwyczaj zabieg ten trwa od 30 do 60 minut. Początkowo efekty nie są korzystne i widoczne z uwagi na proces gojenia się tkanek. Z czasem jednak, gdy powieki się zagoją, efekt będzie wyraźny. Widoczność blizn po zabiegu uzależniona jest od ulokowania zmian. Zwykle linie cięcia ukryte są w załamaniach powiek, ale mogą być lekko widoczne.
  • Laser frakcyjny – nieinwazyjna metoda leczenia kępek żółtych, która cieszy się dużą popularnością z uwagi na to, że nie pozostawia po sobie blizn. 

Czy można zapobiec tworzeniu się kępek żółtych?

Zastanawiasz się, czy możesz zapobiec wystąpieniu takich zmian? Profilaktyka w przypadku tej przypadłości to przede wszystkim:

  • kontrolowanie poziomu cholesterolu,
  • ograniczenie niezdrowych tłuszczów w diecie,
  • zminimalizowanie żywności przetworzonej w swoim jadłospisie,
  • wprowadzenie do diety zdrowych kwasów tłuszczowych,
  • suplementacja kwasami omega.

Chociaż współczesna medycyna estetyczna z łatwością rozprawia się z kępkami żółtymi, ich usunięcie nie zabezpieczy Cię przed nawrotem problemu. Postaw więc również na profilaktyczne działania, by uniknąć ponownego pojawienia się kępek żółtych w przyszłości. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Plastyka powiek górnych i dolnych
Klaudia Ciszewska - Pracownik Administracji

Plastyka powiek górnych i dolnych

Do zabiegu chirurgicznej korekty powiek można przystąpić z wielu względów. Z jednej strony decydują się na niego osoby, które nie ...
Foxy Eyes
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Foxy Eyes

Nieukrywanym trendem dermatologii estetycznej stało się w ostatnich latach foxy eyes. Spojrzenie to bowiem coś, co w wyglądzie każdej z ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Objawy, leczenie i profilaktyka nużycy. Poznaj metody pozbywania się pasożytów skóry

22.06.2024

Nużyca to schorzenie, które spowodowane jest zakażeniem pasożytem nużeńca. Czasami nie daje ono żadnych objawów, ale u osób z osłabioną odpornością może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych skóry twarzy czy brzegów powiek. Dowiedz się, jakie są inne symptomy nużycy i w jaki sposób się ją leczy.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05