Skąd się biorą przebarwienia na skórze?
Przyczyną powstawania przebarwień na skórze jest nadmierna produkcja melaniny, będącej naturalnym pigmentem. W wyniku różnorodnych czynników może dojść do hiperpigmentacji, której efektem są nieestetyczne, ciemniejsze plamy pojawiające się na skórze. Na ogół stanowią one spory problem natury estetycznej, tym bardziej że najczęściej występują na twarzy. Negatywnie wpływają tym samym na wygląd i samopoczucie. Z tego powodu w kosmetologii oraz medycynie estetycznej coraz większą popularność zdobywa kwas kojowy – doskonały sprzymierzeniec w walce z przebarwieniami skóry.
Najczęstsze przyczyny występowania przebarwień na skórze
Istnieje wiele przyczyn powstawania nieestetycznych przebarwień na skórze. Do najczęstszych należą:
- Starzenie się skóry – zdolność do melanogenezy, czyli procesu produkcji barwnika w skórze z wiekiem może zostać zaburzona. Z tego powodu u wielu osób można zaobserwować plamy starcze lub zmiany pigmentacyjne.
- Melasma – jest to rodzaj zaburzenia pigmentacji skóry, które objawia się występowaniem ciemnych plam na skórze, zwłaszcza na twarzy. Melasma jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Często pojawia się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną oraz u kobiet ciężarnych.
- Nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych – nadprodukcja melaniny może być także wynikiem długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV.
- Reakcje alergiczne – niekiedy zdarza się także, że przebarwienia mogą być wynikiem reakcji alergicznej skóry na zastosowane leki lub kosmetyki,
- Choroby skóry – niektóre choroby, jak chociażby łuszczyca, czy zapalenia skóry, także mogą być przyczyną zmian pigmentacyjnych.
Z czego wynika skuteczność działania kwasu kojowego na przebarwienia?
Skuteczność kwasu kojowego związana jest przede wszystkim z jego zdolnością do hamowania produkcji melaniny w skórze. Wpływa on na tyrozynazę, czyli enzym pełniący ważną rolę w procesie tworzenia melaniny, regulującej kolor skóry, oczu i włosów. Dzięki swojemu działaniu, kwas kojowy wykazuje się dużą skutecznością w eliminacji przebarwień. Doskonale radzi on sobie z nadmierną pigmentacją o różnych przyczynach. Pozwala rozjaśnić przebarwienia starcze, a także pozbyć się trudnych do usunięcia plam hormonalnych czy posłonecznych. Wszystko to sprawia, że substancja ta jest chętnie stosowana w kosmetykach, tym bardziej że korzystny wpływ na produkcję melaniny nie jest jej jedyną zaletą. Właściwości przeciwutleniające sprawiają, że przeciwdziała ona również procesom związanym ze starzeniem się skóry.
Jak stosować kwas kojowy na skórę?
Kwas kojowy ma korzystny wpływ na skórę, trzeba mieć jednak świadomość, że kluczem do sukcesu w skutecznej pielęgnacji, jest dobór odpowiedniego stężenia tej substancji. Najbezpieczniejsze jest zatem stosowanie gotowych kosmetyków zawierających kwas kojowy oraz korzystanie z zabiegów kosmetycznych w profesjonalnych klinikach.
Mydło, tonik, krem, serum czy też inny preparat przeznaczony do pielęgnacji skóry z przebarwieniami, będzie miał optymalnie skomponowany skład, który z jednej strony pozwoli uporać się z nieestetycznymi plamami, z drugiej zaś pozostanie bez wpływu na zdrową skórę. Warto także wiedzieć, że kosmetyki z kwasem kojowym nadają się nie tylko do skóry twarzy, ale z powodzeniem mogą być także stosowane na inne obszary dotknięte przebarwieniami.
Proponowane zabiegi z użyciem kwasu kojowego
Oprócz stosowania kosmetyków z kwasem kojowym, można się także zdecydować na przeprowadzenie zabiegów kosmetycznych z jego użyciem, które mają na celu redukcję przebarwień i poprawę ogólnego stanu skóry. Do najpopularniejszych z nich należą:
- Peeling z użyciem kwasu kojowego – peelingi kwasowe wykazują się dużą skutecznością w walce z różnymi problemami skóry. Peeling chemiczny z kwasem kojowym może być stosowany w leczeniu hiperpigmentacji, plam słonecznych, plam potrądzikowych i melasmy. Szczególnie skuteczny będzie on wtedy, kiedy jednocześnie zastosuje się kwas mlekowy, ponieważ połączenie tych dwóch substancji przynosi jeszcze lepsze efekty.
- Maski i złożone kuracje z kwasem kojowym – stosowanie masek i innych kuracji z dodatkiem kwasu kojowego może przynieść wiele korzyści związanych zarówno z odmłodzeniem skóry, jak i redukcją przebarwień. Decydując się na zabiegi tego typu wykonane przez kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej, będziemy mieć pewność, że będą one nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Specjalista dobierze odpowiednie stężenie substancji i zaproponuje kilka serii dostosowanych do potrzeb skóry.
Podsumowując: kwas kojowy to substancja, która doskonale radzi sobie z przebarwieniami na skórze. Oprócz tego przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników, a także ma właściwości bakteriobójcze. Z tego powodu jest popularnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla skóry z nadmierną pigmentacją.