Alergia na słońce

Jak wygląda alergia na słońce? Skuteczne sposoby ochrony skóry

Eksponowanie skóry na słońce ma swoje pozytywne, jak i negatywne aspekty. Z jednej strony to właśnie pod wpływem promieni słonecznych w skórze zachodzi synteza witaminy D, z drugiej zaś to właśnie promieniowanie słoneczne odpowiedzialne jest za fotostarzenie się skóry oraz może prowadzić do rozwoju czerniaka. Umiar w korzystaniu ze słonecznych kąpieli jest więc wskazany wszystkim, ale szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią na słońce. Choć może wydawać się to dość zaskakujące, promienie słoneczne mogą wywoływać objawy uczulenia. Jak wygląda alergia na słońce i w jaki sposób uchronić się przed jej objawami?

Alergia na słońce – jak to możliwe?

Przebywanie na zewnątrz w słoneczny dzień nie tylko wzmaga syntezę witaminy D w skórze, ale też korzystnie wpływa na samopoczucie, a przynajmniej tych osób, które nie mają uczulenia na słońce. Jak to możliwe, że słońce powoduje alergię?

Mianem alergii określa się nieprawidłową reakcję układu immunologicznego na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (alergeny), które powinny być ignorowane przez prawidłowo działający układ odpornościowy. Tak się składa, że u niektórych osób taką reakcję może wywołać ekspozycja na promieniowanie UV.

Czynniki, które mogą spowodować występowanie alergii na słońce:

  • Nieprawidłowe działanie układu immunologicznego.
  • Przyjmowane leki – w szczególności wybrane środki antydepresyjne, przeciwbólowe, na malarię, chemioterapeutyki, diuretyki, niektóre antybiotyki, niektóre leki dermatologiczne i wiele innych.
  • Uwarunkowania genetyczne.
  • Bardzo jasna i delikatna skóra.
  • Stosowane kosmetyki – szczególnie te, które są aplikowane na skórę tuż przed eksponowaniem jej na promieniowanie UV.

Jak wygląda i przebiega alergia na słońce?

Uczulenie na słońce może przebiegać na różne sposoby, jak również wywoływać wystąpienie zróżnicowanych objawów. Często jednak u osoby uczulonej na słońce objawy pojawiają się niedługo po ekspozycji na promieniowanie UV i mogą utrzymywać się nawet do kilku dni – dotyczy to w szczególności zmian skórnych.

Warto podkreślić, że alergia na słońce może wywoływać nieco inne dolegliwości niż uczulenie na pyłki lub sierść – symptomy dotyczą w szczególności skóry, ale mogą wystąpić również objawy ogólnoustrojowe.

Alergia na słońce – objawy:

  • Zmiany skórne – na przykład czerwone plamy, pokrzywka lub rumień. U niektórych osób pojawia się nawet wysypka lub pęcherze.
  • Świąd – o różnym stopniu nasilenia.
  • Dolegliwości punktowe – ból, świąd skóry, nadwrażliwość.
  • Dolegliwości ogólnoustrojowe – w tym podwyższona temperatura, nudności i zawroty głowy, a nawet duszności. Wystąpienie takich objawów powinno być sygnałem alarmowym – należy skorzystać z pilnej pomocy medycznej.

To częste symptomy, jakie towarzyszą alergii na słońce. Oczywiście ich wystąpienie i stopień nasilenia jest kwestią indywidualną.

Uczulenie na słońce – diagnostyka i leczenie

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy, które mogą wskazywać na obecność alergii na słońce, odwiedź dermatologa, by uzyskać diagnozę. Dopiero na tej podstawie warto podjąć konkretne kroki. Samo leczenie alergii na słońce skupia się na łagodzeniu jej objawów oraz na zapobieganiu jej występowania.

Sposoby na łagodzenie przebiegu alergii na słońce:

  • Stosowanie chłodnych kompresów – złagodzą świąd skóry, uczucie ciepła oraz dolegliwości towarzyszące rumieniowi skórnemu.
  • Smarowanie skóry preparatami łagodzącymi – przede wszystkim z aloesem lub panthenolem.
  • Unikanie dalszej ekspozycji na promieniowanie UV.
  • Stosowanie kosmetyków ochronnych z wysokim faktorem oraz noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych materiałów.

Jeśli dolegliwości skórne są bardzo silne (na przykład pojawiło się owrzodzenie, uporczywa wysypka lub objawy podobne do łuszczycy), konieczne może być zastosowanie specjalistycznych leków aplikowanych miejscowo (maści lub kremów).

Profilaktyka i ochrona skóry u osób z alergią na słońce

Mając świadomość tego, że jest się uczulonym na słońce, warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę na przyszłość, by uniknąć kolejnych dolegliwości. Co robić, a czego nie robić?

  • Unikaj ekspozycji na słońce – jeśli przebywasz na zewnątrz w słoneczny dzień, schroń się w cieniu lub półcieniu.
  • Jeśli przebywasz na zewnątrz w słoneczny dzień, unikaj odsłaniania skóry. Załóż przewiewny strój z naturalnego materiału – na przykład z lnu.
  • Stosuj kremy z filtrem UV na skórę – nie tylko latem, ale w okresie wzmożonego nasłonecznienia wybieraj wyższy faktor ochronny.
  • Uważaj na czynniki mogące sprzyjać wyższej wrażliwości na słońce – w szczególności na przyjmowane leki i użytkowane kosmetyki. Niektóre substancje mają bowiem działanie fotouczulające.

Alergia na słońce to kłopotliwa przypadłość, którą jednak można mieć pod kontrolą. Stosuj się do zaleceń dermatologa, minimalizuj ekspozycję na słońce oraz stosuj kremy z filtrem ochronnym UV, by uchronić się przed przykrymi dolegliwościami, jakie towarzyszą temu uczuleniu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...
Lift czoła i brwi
Kamila Czerniak, Koordynator Placówki Klinika Ambroziak Dermatologia

Lift czoła i brwi

Sposobów za poprawę wyglądu czy kształtu brwi jest bardzo wiele. Jednak w momencie, kiedy oddziaływać na nie zaczną procesy starzenia ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05