Asymetria ust

Leczenie asymetrii ust: metody i techniki dostępne w medycynie estetycznej

Asymetryczne usta mogą być cechą wrodzoną, ale bywają również konsekwencją urazów i wypadków, a nawet nieudanych zabiegów kosmetycznych lub chirurgicznych. Lekka asymetria ust zazwyczaj jest niemal niedostrzegalna i nie stanowi poważnego problemu estetycznego. Gdy jest wyraźniejsza, może stanowić przyczynę kompleksów i złej samooceny. Jakie są sposoby na leczenie asymetrii ust?

Rodzaje i przyczyny asymetrii ust

U większości osób twarz nie jest perfekcyjnie symetryczna – po dokładniejszym przyjrzeniu się, można dostrzec w niej bardzo subtelne asymetrie i często to właśnie te cechy decydują o specyfice wyrazu twarzy, a nawet o czyjejś urodzie. Czym innym jest jednak delikatna asymetria brwi lub kącików ust, a czym innym wyraźna i widoczna asymetria ust.

W zależności od tego, co powoduje asymetrię ust, mówi się o:

  • Wrodzonej asymetrii ust – jeśli nie przekracza około 3 milimetrów, jest praktycznie niezauważalna. U niektórych ta różnica jest jednak większa. Przyczyną wrodzonej asymetrii ust mogą być uwarunkowania genetyczne, a także zaburzenia na etapie życia płodowego. Ten rodzaj asymetrii widoczny jest już u noworodków.
  • Asymetrii ust nabytej – może pojawić się na późniejszych etapach życia i to z wielu różnych powodów. U niektórych osób jest skutkiem urazu lub wypadku, efektem porażenia mięśni twarzy, skutkiem udaru, efektem wady zgryzu albo następstwem zabiegów kosmetycznych lub chirurgicznych (przeprowadzonych nieprawidłowo albo zakończonych powikłaniami – na przykład na skutek nieprzestrzegania zaleceń po zabiegu).

W zależności od tego, w jaki sposób ujawnia się asymetria ust, można wyróżnić:

  • Asymetrię statyczną – jest ona widoczna, gdy usta ułożone są w naturalnie neutralny sposób.
  • Asymetrię dynamiczną – ujawnia się podczas mówienia lub uśmiechania się.

Bez względu na to, czy dotyczy Cię asymetria ust podczas mówienia, czy też asymetria statyczna, możesz zaakceptować tę cechę twarzy lub rozważyć jej skorygowanie. Umów się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej, by dobrać najkorzystniejszą metodę działania.

Jakie są sposoby na wyrównanie asymetrii ust?

Istnieją różne techniki pozwalające na trwałe lub czasowe zniwelowanie asymetrii ust. Tę cechę wyglądu twarzy można również korygować przy pomocy makijażu, ale oczywiście dotyczy to wyłącznie umiarkowanych asymetrii.

Zabiegi korygujące asymetrię ust

  • Modelowanie ust kwasem hialuronowym – to zabieg, który pozwala nie tylko na powiększenie ust, ale właśnie na korektę ich kształtu. Kwas hialuronowy to bezpieczna substancja, która wykorzystywana jest powszechnie w medycynie estetycznej. Modelowanie ust przy jej pomocy cieszy się ogromną popularnością i nie bez powodu. Zabieg jest prosty, przynosi natychmiastowe rezultaty, a efekty mogą utrzymywać się nawet przez rok.
  • Zabieg z toksyną botulinową – to zabieg, który może nie tylko niwelować zmarszczki, ale też modelować usta. Dzięki zastosowaniu iniekcji z toksyną botulinową w okolice ust, możliwe jest ich podniesienie, uzyskanie pełniejszego i bardziej symetrycznego wyglądu.

Modelowanie ust w ramach zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przynosi skuteczne rezultaty, które utrzymują się przez wiele miesięcy. Procedury te nie są inwazyjne, co dla wielu osób jest dość istotną kwestią. Nie są to jednak wszystkie dostępne metody korygowania ust. Jeśli zależy Ci na trwałym efekcie i nie obawiasz się bardziej inwazyjnych technik, możesz rozważyć wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Chirurgia plastyczna ust pozwala na ich podniesienie, jak również subtelne wyrównanie niektórych rodzajów asymetrii. Efekty zabiegu są trwałe, więc procedura nie wymaga powtarzania, ale za to wyższa jest inwazyjność tego działania. Chirurgiczna korekta ust pozwala zniwelować opadające kąciki ust.

Niwelowanie i maskowanie asymetrii ust – sposoby domowe i nieinwazyjne

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz poddać się zabiegom korygującym asymetrię ust, ale chcesz zniwelować tę cechę swojego wyglądu, możesz wypróbować którąś z poniższych technik. Nie zapewnią one jednak trwałego i spektakularnego efektu. Jakie to metody?

  • Korygujący makijaż – asymetrię ust u kobiet można zamaskować właśnie przy pomocy odpowiednio wykonanego makijażu tej części twarzy. Stosując szminkę, konturówkę i kryjący korektor można zarówno powiększyć fragment ust, jak i go wizualnie zmniejszyć. Mankamentem tego rozwiązania jest jednak jego jednorazowy efekt.
  • Makijaż permanentny – jeśli asymetria ust jest lekka i odpowiednio wykonany makijaż jest w stanie ją zamaskować, warto rozważyć wykonanie make-upu permanentnego. Zapewni on trwalszy efekt.
  • Korekta wady zgryzu – jeśli asymetria ust jest efektem wad zgryzu, ubytku w uzębieniu lub noszeniem aparatu na zębach, warto rozważyć skorygowanie zgryzu, wykonanie implantów lub rezygnację z noszenia aparatu, by przywrócić ustom prawidłowy kształt.
  • Masaże i fizjoterapia – gdy przyczyną asymetrii ust jest udar, porażenie nerwów lub innego rodzaju schorzenie, warto wypróbować techniki fizjoterapeutyczne. Konsekwentna i długotrwała fizjoterapia oraz masaże mogą przywrócić wyższy poziom sprawności mięśniom twarzy, a przez to wpłynąć na zniwelowanie efektu asymetrii ust.

Nierówny kształt ust nie musi być przyczyną kompleksów i gorszego samopoczucia. To cecha wyglądu, którą można zaakceptować. Jeśli jednak pogarsza to Twoją samoocenę, umów się na konsultację ze specjalistą medycyny estetycznej, który przedstawi Ci dostępne sposoby korekty asymetrii ust.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Nici Liftingujące
Dalia Chrzanowska - Dermatolog

Nici Liftingujące

Zabieg z użyciem nici liftingujących wykonywany jest na świecie co 15 min. Nie wymaga żadnych nacięć, szwów ani szycia chirurgicznego. ...
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Nawilżająca mezoterapia ust

Nawilżająca mezoterapia ust

Przesuszone, spierzchnięte i pękające usta to problem, z którym zetknął się najpewniej każdy z nas. Istnieją jednak sytuacje, w których ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05