Białe krostki na twarzy

Białe krostki na twarzy - przyczyny i leczenie

Wypryski, które pojawiają się na twarzy, mogą mieć różnorodne wymiary, kolor i specyfikę. Wielu osobom dokuczają białe pryszcze. Skąd się biorą i czym są? Jak sobie z nimi poradzić?

 

Białe wypryski – charakterystyka

Wśród skórnych zmian w białym kolorze, jakie pojawiają się na twarzy, można wymienić prosaki oraz jedną z odmian trądziku pospolitego. By ustalić, z jakiego rodzaju krostkami ma się do czynienia, warto wybrać się na konsultację dermatologiczną. Trądzik pospolity i prosaki wyglądają jednak nieco inaczej.

W przypadku zmian o charakterze trądzikowym pojawiać mogą się krosty na twarzy z białą wydzieliną – najczęściej z białym lub żółtawym czubkiem. Zmiany tego typu mogą być bolesne, lekko swędzące i sprawiać wrażenie napuchniętych.

Prosaki prezentują się inaczej. Są to białe krostki na twarzy, które najczęściej występują na wybranym obszarze dość licznie. Są twarde w dotyku, niewielkie, wyraźnie wypukłe. Prosaki nie są bolesne ani swędzące.

Skąd biorą się twarde, białe krostki na twarzy?

Najczęstszą przyczyną tworzenia się twardych, białych grudek na twarzy jest zatkanie mieszków włosowo-łojowych. Może to wynikać z kilku czynników:

  • Nadmierna produkcja sebum.
  • Nadmierne rogowacenie naskórka, który przytyka mieszki włosowo-łojowe i utrudnia odprowadzanie sebum.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja cery – szczególnie jej niedokładne oczyszczanie lub zbyt rzadkie wykonywanie złuszczania.

Na występowanie prosaków wpływ mają również czynniki genetyczne oraz hormonalne.

Jak pozbyć się białych krostek z twarzy?

Istnieją różne metody, które zwalczają białe pryszcze na twarzy. Podstawą jest jednak prawidłowe zdiagnozowanie zmian skórnych. Inne są przyczyny powstawania i metody leczenia prosaków, a inne trądziku pospolitego, który może objawiać się krostkami z białym czubkiem. Ponieważ najczęściej pod pojęciem białych krostek na twarzy rozumiane są prosaki, to na nich się skupimy.

Leczenie prosaków może wymagać wizyty w gabinecie kosmetycznym, ale można zwalczać te zmiany skórne również domowymi sposobami. Szybsze i skuteczniejsze są profesjonalne zabiegi. Działania domowe można potraktować jako uzupełnienie leczenia i profilaktykę.

Domowe sposoby na białe pryszcze na twarzy

Odpowiednio dobrana pielęgnacja i domowe zabiegi pomogą w leczeniu białych krostek na twarzy. Będzie to również rodzaj profilaktyki przed nawrotem wyprysków. Oto kilka działań, które warto wypróbować:

  • Dokładne oczyszczanie skóry – to podstawa w leczeniu zmian skórnych i trądzikowych, ale też najlepsza metoda profilaktyczna. Warto stosować kilka sposobów oczyszczania cery – na przykład produkt do mycia z użyciem wody, ale też płyn micelarny.
  • Regularne peelingi – pomogą złuszczyć zrogowaciały naskórek, przyspieszą proces wygładzania się skóry i jej odnowy. W zależności od rodzaju cery i innych dolegliwości, można stosować zarówno specyfiki enzymatyczne, jak również z kwasami, a nawet mechaniczne (te ostatnie niezbyt często).
  • Stosowanie kosmetyków z kwasami – specyfiki te również pomogą w procesie złuszczania skóry i leczenia prosaków.
  • Wykonywanie tak zwanej „parówki” – czyli sauny dla twarzy. Pod wpływem ciepła rozszerzają się pory skóry, a gruczoły uwalniają nadmiar łoju, który może swobodnie się z nich wydostać. Dzięki takim zabiegom można zapobiec powstawaniu nowych prosaków.

Jakie zabiegi na białe krostki na twarzy?

Domowe sposoby na prosaki nie zawsze są skuteczne i w związku z tym warto odwiedzić również gabinet dermatologiczny oraz kosmetyczny. Do polecanych zabiegów na białe krostki należą:

  • Peelingi chemiczne – zapewnią profesjonalne złuszczenie naskórka, odblokowanie porów i mieszków włosowych.
  • Peeling węglowy – wpłynie zarówno na odnowę skóry, jak i na wyregulowanie produkcji sebum. To właśnie nadmiar łoju przyczynia się do powstawania białych krostek na twarzy.
  • Zabiegi z kwasami – mają działanie złuszczające, odnawiające.
  • Mikrodermabrazja – skuteczne złuszczanie mechaniczne, które pomaga pozbyć się prosaków, jak i zminimalizować ich przyczyny.

Przy prosakach i innych wypryskach na twarzy można spróbować również terapii laserowych.

Jak szybko usunąć białe pryszcze z twarzy?

Zabiegi z kwasami, peelingi chemiczne i węglowe są bardzo skuteczne, ale nie działają błyskawicznie na istniejące wypryski. Jeśli efekt ma być jak najszybszy, warto rozważyć poniższe metody:

  • Elektrokoagulacja – powoduje natychmiastowe uszkodzenie zmian, a w efekcie ich usunięcie.
  • Wymrażanie azotem – kolejny sposób na uszkodzenie zmian, co spowoduje ich zniknięcie.

Prosaków nie powinno się wyciskać. Są to twarde grudki, które znajdują się pod skórą. Ich wyciskanie może prowadzić do powstawania przebarwień i blizn, jak po trądziku. Wiele osób myli prosaki i typowo trądzikowe krosty na twarzy z białą wydzieliną. Zmiany te można jednak od siebie odróżnić. Trądzikowe wypryski z białym czubkiem zazwyczaj są napuchnięte, mogą powodować ból i swędzenie. Mają jedynie biały czubeczek. Prosaki to grudki, które są w całości jasne, nie powodują obrzęku, występują licznie i nie powodują swędzenia.

Jeśli nie masz pewności, z jakimi zmianami na twarzy masz do czynienia, odwiedź klinikę dermatologiczną lub gabinet kosmetyczny. Pamiętaj o tym, że właściwa diagnoza pozwoli dobrać najskuteczniejsze metody leczenia i profilaktyczne.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia Depigmentacyjna
Gabriela Bielińska- Fizjoterapeuta

Terapia Depigmentacyjna

Przebarwienia i pigmenty na skórze to problem, z którym boryka się zarówno mnóstwo kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn powstawania tych ...
Wolumetria twarzy
Beata Mikulska-Kwiek, Dyrektor Zarządzający Kliniki Ambroziak Dermatologia i Kliniki Ambroziak Szpital

Wolumetria twarzy

Wolumetria to jeden z ulubionych zabiegów naszych pacjentów. I nic dziwnego. Natychmiastowe i całkowicie naturalne efekty, które daje modelowanie twarzy, ...
Peeling Fenolowy
Agnieszka Motyl - Pracownik Call Center

Peeling Fenolowy

Szukasz najlepszych pomysłów na poprawę wyglądu twarzy i redukcję nawet głębokich zmarszczek? Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w rękach doświadczonego dermatologa ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05