Blizna keloidowa

Bliznowce - przyczyny powstawania i ich leczenie

Zgrubiała, twarda i mało estetyczna zmiana skórna, która powstaje w miejscu urazu, to właśnie bliznowiec, który jest znany również jako keloid. Schorzenie to stanowi problem i to nie tylko natury estetycznej. Przerośnięte bliznowce zlokalizowane w okolicy uszu lub powiek mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Dlaczego powstają bliznowce? Czy są niebezpieczne? W jaki sposób się je leczy?

Keloid – co to takiego?

Guzowata narośl, która powstaje samoistnie lub w miejscu po urazie, może okazać się bliznowcem – keloid to łacińska nazwa tego samego schorzenia. Bliznowce są nowotworami łagodnymi, które mogą przybierać różnorodne kształty i rozmiary, a powstają najczęściej na skutek nadprodukcji kolagenu w miejscu zranienia. W odróżnieniu od blizn przerostowych, keloidy powstają w miejscu po zagojonych ranach – często na długi czas po wyleczeniu urazu.

Keloidy mają najczęściej sinoczerwony odcień i mogą powstawać praktycznie na dowolnym obszarze ciała. Najczęściej występują na płatkach uszu, klatce piersiowej, stopach, dłoniach, barkach i ramionach. Jeśli bliznowce ulokują się w okolicach stawów, mogą znacząco wpływać na ograniczenie ich ruchomości.

Rodzaje bliznowców

  • Keloid wtórny – powstaje w miejscu po urazie: skaleczeniu, ranie, oparzeniu, a nawet w miejscu występowania zmian trądzikowych.
  • Keloid samoistny – powstaje bez wyraźnej i widocznej gołym okiem przyczyny. Można przypuszczać, że powodem jego tworzenia się są mikro urazy skóry.

Dlaczego powstają bliznowce?

Rany i drobne uszkodzenia skóry zdarzają się praktycznie każdemu. Zazwyczaj zadrapania, a nawet skaleczenia goją się bez większych problemów i nie pozostaje po nich żaden ślad. Głębsze uszkodzenia tkanek, oparzenia i poważne urazy najczęściej skutkują obecnością blizn, ale różnica pomiędzy blizną a bliznowcem jest bardzo duża.

Blizny są tworzone przez fibroblasty, które namnażają się i powodują zabliźnienie się ran. U niektórych osób proces ten jest jednak zaburzony. Do tego dochodzić może również nadmierna produkcja kolagenu. W efekcie tych czynników, u niektórych osób, na skórze tworzą się nie płaskie blizny, ale rozległe i guzowate bliznowce.

Jakie czynniki wpływają na powstawanie bliznowców?

  • Indywidualne lub genetyczne skłonności do tworzenia się keloidów.
  • Wszelkie urazy mechaniczne, rany, skaleczenia i oparzenia.
  • Przebyte operacje, które wymagały naruszenia ciągłości skóry – zarówno klasyczne, jak i laparoskopowe.
  • Piercing.
  • Dolegliwości takie, jak cukrzyca, choroba Hashimoto i schorzenia naczyniowe zwiększają ryzyko wystąpienia bliznowców.

Częstotliwość występowania bliznowców jest wyższa w populacji osób o ciemniejszych odcieniach skóry. Schorzenie to rzadko dotyczy osób starszych – wraz z wiekiem maleje ryzyko wystąpienia bliznowca.

Bliznowiec – rozpoznanie i diagnoza

Jeśli zauważysz u siebie bliznowate, guzowate zmiany skórne w miejscach po jakimkolwiek urazie, prawdopodobnie masz do czynienia z keloidem. Aby mieć tego absolutną pewność, skonsultuj się z lekarzem. Możesz wybrać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu lub do dermatologa.

Cechy charakterystyczne bliznowca:

  • Lokalizacja w miejscu po urazie.
  • Guzkowaty, bliznowaty wygląd zmiany.
  • Brak dolegliwości bólowych. Wyjątkiem mogą być bliznowce narażone na częste podrażnienia oraz ulokowane w okolicach stawów.
  • Stopniowe powiększanie się zmiany.

Powyższe objawy mogą wskazywać właśnie na obecność bliznowca, ale zawsze warto skonsultować tę dolegliwość z lekarzem, by wykluczyć inne zmiany o złośliwym charakterze i dobrać najlepszą metodę ewentualnego leczenia.

Czy bliznowce są niebezpieczne?

Bliznowce są klasyfikowane jako nowotwory łagodne – nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Mogą jednak być przyczyną kompleksów, jak również utrudniać codzienne funkcjonowanie, gdy osiągną duże rozmiary. Warto więc rozważyć ich leczenie.

Bliznowiec – jak leczyć?

Istnieją różne metody leczenia bliznowców. Podstawą do wybrania najkorzystniejszej z nich powinna być konsultacja z lekarzem. Inaczej można potraktować niewielkie keloidy, które nie rosną zbyt szybko i nie powodują dyskomfortu, a inaczej przerośnięte bliznowce, które ulokowane są w wyeksponowanych miejscach.

Bliznowców nie uda się usunąć domowymi metodami. Maści, kremy i okłady mogą, co najwyżej, spowolnić rozrost nieprawidłowych tkanek. Zdecydowanie wyższą skuteczność przynosi leczenie farmakologiczne (szczególnie z użyciem środków steroidowych, które mogą być podawane na skórę lub wstrzykiwane) oraz zabiegowe.

Zabiegi na bliznowce

  • Krioterapia – wymrożenie bliznowca przy użyciu ciekłego azotu.
  • Zabiegi laserowe – redukują rozmiar i widoczność bliznowca (wpływają korzystnie na jego odcień).
  • Chirurgiczne wycięcie zmian – metoda, która pozwala radykalnie pozbyć się całego bliznowca. Jest ona jednak obarczona bardzo wysokim ryzykiem nawrotu keloidów (nawet do 90%). By zredukować to ryzyko do minimum, warto zdecydować się na wycięcie zmian i późniejszą radioterapię powierzchniową.
  • Chirurgiczne wycięcie bliznowców i zastosowanie radioterapii powierzchniowej – ta metoda pozwala na uzyskanie skuteczności trwałego wyleczenia bliznowców na poziomie nawet 94-96%.
  • Zastrzyki z glikokortykosteroidami lub preparatami zawierającymi interferon gamma – mogą zatrzymać postępujący rozrost bliznowca.

Oprócz powyższych metod, w leczeniu bliznowców stosowane bywają również opatrunki kompresyjne ze środkami steroidowymi, jak również terapie z zastosowaniem ultradźwięków. Najlepszą metodę leczenia pomoże dobrać specjalista.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...
Radioterapia w leczeniu bliznowców

Radioterapia w leczeniu bliznowców

Niemal 18 milionom osób, których dotyczy problem bliznowców, możliwość usunięcia tych nieładnych, przypominających pazury narośli może wydawać się nierealna. W ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05