Blizny po ospie

Blizny po ospie - jak powstają i jak się z nimi uporać?

Wysoka skuteczność szczepionek na ospę prawdziwą i sukcesywnie przeprowadzane akcje szczepień pozwoliły na dobre wyeliminować to groźne schorzenie zakaźne. Zapadalność na dużo łagodniejszą ospę wietrzną jest jednak wysoka – to typowa choroba wieku dziecięcego. Częstą pamiątką po przebytej ospie wietrznej są blizny na skórze. Jeśli występują w widocznych miejscach, mogą stanowić spory problem natury estetycznej. Jak powstają blizny po ospie i jak je usunąć?

Dlaczego po ospie pozostają blizny?

Jednym z charakterystycznych objawów ospy wietrznej jest wysypka grudkowo-pęcherzykowa. Niewielkie krostki występują licznie na powierzchni skóry. Są wypełnione płynem surowiczym, a ich obecność powoduje uciążliwy świąd. Rozdrapywanie świeżych zmian, jak również tych, które znajdują się już w fazie gojenia się, prowadzi do uszkodzeń skóry i tworzenia się blizn.

Jak wyglądają blizny po ospie?

Blizny po ospie to typowe blizny zanikowe – powstają na skutek ubytku tkanki, dlatego przypominają zagłębienia w skórze. Właśnie z tego względu blizny te są trudne do zakamuflowania przy zastosowaniu kosmetyków do makijażu.

Pod względem kształtu i rozmiaru blizny po ospie mogą się od siebie różnić – wiele zależy od intensywności rozdrapywania krostek i strupków, jak również od tego, czy dochodziło wówczas do zakażenia bakteryjnego. Najczęściej są to jednak okrągławe zagłębienia w skórze.

Czy blizny po ospie znikną?

Z biegiem czasu blizny po ospie upodabniają się do kolorytu skóry, przez co stają się zdecydowanie mniej wyraźne, ale nie znikają całkowicie. Współczesna medycyna estetyczna ma jednak wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o niwelowanie blizn różnego rodzaju.

Jak pozbyć się blizn po ospie?

Istnieją różne metody redukowania blizn – niektóre wymagają zastosowania lasera, inne wiążą się z koniecznością wykonania iniekcji. Wybór najkorzystniejszej metody działania zależy od wielkości zmian, ich głębokości i od tego, w jakiej są lokalizacji.

Zabiegi na blizny po ospie:

  • Terapie laserowe – blizny najczęściej poddaje się zabiegom z użyciem lasera frakcyjnego. Zabieg prowadzi do powstawania kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry, które pobudzają jej procesy regeneracyjne. Efektem terapii laserowych jest poprawa napięcia skóry oraz spłycenie obecnych w niej blizn zanikowych. Jeśli zmiany te są ciemniejsze niż skóra, mogą również ulec rozjaśnieniu, co dodatkowo zmniejszy ich widoczność.
  • Peelingi i mikrodermabrazja – czyli działania złuszczające naskórek, które przyczyniają się do stopniowego spłycania blizn i innych niedoskonałości cery.
  • Wypełnianie kwasem hialuronowym – można polecić tym osobom, które posiadają wyraźne ślady po ospie na twarzy lub w innych widocznych miejscach. Zabieg z kwasem hialuronowym umożliwia spłycenie ubytków i zagłębień w skórze. Efekty są praktycznie natychmiastowe, ale utrzymują się przez określony czas (zabieg trzeba więc powtarzać, by podtrzymać jego działanie).

Jeśli na Twojej twarzy lub w innym wyeksponowanym miejscu widnieją ślady po ospie, które są dla Ciebie kłopotliwe, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej, dermatologiem lub kosmetologiem. Specjaliści zaproponują Ci najkorzystniejsze metody leczenia blizn.

Co na blizny po ospie z domowych sposobów?

Całkowite wyeliminowanie śladów po ospie przy pomocy domowych metod nie jest możliwe – nie oznacza to jednak, że nie warto ich stosować. Regularne wykonywanie peelingów (działanie złuszczające) oraz korzystanie z preparatów na blizny może przynieść wymierne rezultaty – blizny mogą ulec rozjaśnieniu, jak również delikatnemu spłyceniu.

Jak uniknąć blizn po ospie?

Ślady po ospie wietrznej mogą być minimalne i lekko dostrzegalne, jak również widoczne z oddali. To, jak będzie wyglądała skóra po przebyciu tej choroby zakaźnej, zależy zarówno od samodyscypliny chorej osoby, jak również od specyfiki samej skóry.

Aby uniknąć blizn po ospie lub przynajmniej zminimalizować ryzyko ich powstawania, należy:

  • Unikać drapania się po skórze, na której wystąpiła wysypka.
  • Jeśli na skórze pojawiają się strupki, nie należy ich zdrapywać.
  • By zminimalizować świąd i potrzebę drapania, można stosować preparaty łagodzące – najlepiej po konsultacji z lekarzem.
  • Jeśli doszło do rozdrapania zmian i uszkodzeń skóry, warto zadbać o zdezynfekowanie rany, by nie doszło do infekcji bakteryjnej.

Jeśli nawet nie udało Ci się uniknąć śladów po ospie, współczesna medycyna estetyczna może zaoferować różne metody spłycania blizn.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05