Blizny po szwach

Jak skutecznie pielęgnować blizny po szwach?

Pozostałością po operacjach lub wypadkach mogą być nie tylko nieprzyjemne wspomnienia, ale również blizny po szwach. Jeśli są obecne w mocno wyeksponowanym miejscu, mogą powodować kompleksy. Jak dbać o bliznę po zdjęciu szwów i czy są jakieś sposoby na to, by zmniejszyć jej widoczność?

Czy po szwach zostają blizny?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które z jakiegoś powodu muszą mieć założone szwy. Czasami jest to kwestia zszycia rany po wypadku, innym razem szycie związane jest z przeprowadzoną operacją. Rozmiar, wygląd i stopień widoczności blizny po szwie jest uzależniony od takich czynników, jak:

  • Głębokość i wielkość rany – niewielkie szwy zazwyczaj pozostawiają niemal niewidoczne blizny. Dużo bardziej wyraźne są blizny po ranach pooperacyjnych, gdy linia cięcia była długa.
  • Czas, jaki minął od momentu powstania rany do jej zszycia – nie bez znaczenia jest również to, czy w ranę nie wdało się żadne zakażenie. Im dłuższy czas upływa pomiędzy zranieniem i zszyciem, tym większe ryzyko, że w ranę wda się zakażenie.
  • Wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji po zszyciu rany – czyli przemywanie rany, a w późniejszym etapie również fizjoterapia i mobilizacja blizny.
  • Techniki szycia i zastosowanych materiałów – inne ślady zostają po klasycznych niciach chirurgicznych, inne po zszywkach lub po kombinacji obu metod zszywania rany.
  • Tendencji do tworzenia się blizn przerostowych i bliznowców – jeśli wcześniejsze naruszenia ciągłości tkanek skutkowały przerostem blizn lub bliznowcem, takie ryzyko jest spore.

Jak i dlaczego powstają blizny po szwach?

Blizny po głębszych zranieniach i szwach to efekt gojenia się tkanek i dążenia organizmu do jak najszybszego naprawienia powstałych uszkodzeń. Dzięki tym mechanizmom, można odzyskać sprawność nawet po wielogodzinnych operacjach lub po rozległych uszkodzeniach ciała.

Jak dokładnie powstają blizny? Jest to proces kilkuetapowy:

  • Pierwszy etap to faza zapalna, która trwa do 72 godzin po założeniu szwów. Konsekwencją tego etapu jest utworzenie się strupa, który stanowi naturalną ochronę rany: zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi, tamuje ewentualny wysięk.
  • Drugi etap to faza proliferacyjna, która trwa do 15 dni od założenia szwów. Pod koniec tej fazy rana jest wstępnie zabliźniona.
  • Trzeci etap to inaczej faza dojrzewania blizny. Proces ten może trwać nawet do dwóch lat po zranieniu lub zabiegu. Skóra jest odbudowywana, a blizna staje się z czasem coraz mocniejsza i odporniejsza na ewentualne uszkodzenia.

Powstanie blizny w miejscu zranienia lub rozcięcia tkanek jest konieczne, by przywrócić ich ciągłość. Dla wielu osób blizny są jednak istotnym problemem natury estetycznej. Na szczęście ich widoczność można zmniejszyć i to zarówno za pomocą działań profilaktycznych, jak i poprzez nowoczesne zabiegi.

Jak dbać o bliznę po zdjęciu szwów, by zminimalizować jej widoczność?

Odpowiednia pielęgnacja to jedna z tych kwestii, które w niebagatelny sposób wpływają na późniejszy wygląd blizny.

Co robić, a czego nie robić, by zminimalizować widoczność blizny?

  • Stosuj się do zaleceń lekarza w kwestii przemywania rany, a także jej ewentualnej pielęgnacji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, umów się na konsultację.
  • Rozważ używanie specjalistycznych produktów do pielęgnacji blizn – na przykład plastrów silikonowych, które zabezpieczają delikatną skórę przed otarciami od ubrań, jak również przyspieszają procesy regeneracyjne.
  • Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, rozpocznij mobilizację blizny, gdy usunięte zostaną już szwy. Najczęściej delikatna mobilizacja może zostać wdrożona już dwa tygodnie po zabiegu lub później – to kwestia indywidualna. Profesjonalną pracą z bliznami zajmują się fizjoterapeuci.

Czym jest mobilizacja blizny? Po co się ją wykonuje?

Pojęcie mobilizacji blizny jest bardzo szerokie – to różnego typu ćwiczenia i działania, które przyczyniają się do zwiększenia ruchomości skóry w obrębie blizny i jej przesuwalności względem tkanek podskórnych. Krótko mówiąc: mobilizacja blizny zapobiega powstawaniu uciążliwych zrostów, które są częstą przypadłością po operacjach (szczególnie w obrębie jamy brzusznej). By rozpocząć mobilizację blizny, umów się na konsultację u fizjoterapeuty.

Czym smarować blizny po szwach?

By przyspieszyć proces gojenia się skóry oraz zminimalizować widoczność blizny, warto stosować kosmetyki dedykowane właśnie do pielęgnacji blizn. Najczęściej wykorzystywane są specyfiki z silikonem, kwasem hialuronowym oraz heparyną.

Jak usunąć lub zmniejszyć widoczność blizny?

Odpowiednia pielęgnacja blizny po zabiegu lub zranieniu to za mało, by spowodować, że blizna nie będzie w ogóle widoczna. Jeśli jej obecność stanowi dla Ciebie problem natury estetycznej, możesz zastanowić się nad jednym z zabiegów na blizny.

  • Laseroterapia – w zmniejszaniu widoczności i usuwaniu blizn stosowane są różne rodzaje zabiegów laserowych, a w szczególności laser pikosekundowy, laser frakcyjny oraz laser tulowy. By dobrać najkorzystniejszą technikę, umów się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej.
  • Terapię światłem LED – jest to technika polecana do rozjaśniania blizn i minimalizowania ich widoczności.

W leczeniu blizn stosowane bywają nawet zabiegi chirurgiczne – dotyczy to jednak blizn wyjątkowo dużych, które stanowią istotny problem estetyczny. Jeśli dokuczają Ci bardzo wyraźne blizny po szwach na twarzy, dekolcie lub w innym widocznym miejscu, taka ewentualność również jest godna rozważenia. Wymaga, co prawda, ponownego rozcięcia i zszycia tkanek, ale doświadczony lekarz medycyny estetycznej zadba o to, by zabieg pozostawił jak najmniejszy ślad na skórze.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05