Blizny zanikowe

Skąd biorą się blizny zanikowe i w jaki sposób z nimi walczyć?

Konsekwencją schorzeń dermatologicznych oraz wysypek bywają blizny zanikowe. Jeśli są liczne i obecne w wyeksponowanych miejscach (na przykład na twarzy), mogą bardzo negatywnie wpływać na samoocenę. Dlaczego powstają blizny zanikowe i czy można się ich pozbyć?

 

Blizny zanikowe - charakterystyka

Drobne lub wyraźne zagłębienia w skórze – właśnie tak wyglądają blizny zanikowe. Mogą występować pojedynczo, ale najczęściej pokrywają większy obszar skóry. Blizny tego rodzaju są wklęsłe, czasami przypominają dziurki lub ubytki.

Blizny zanikowe po trądziku bardzo często powstają na twarzy, przez co są mocno wyeksponowane i mogą powodować kompleksy. Trudno ukryć je pod makijażem, dlatego wiele kobiet podejmuje próby ich wyleczenia domowymi sposobami, przy pomocy kosmetyków i zabiegów medycyny estetycznej.

Przyczyny powstawania blizn zanikowych

Blizny są specyficznymi pamiątkami po różnego rodzaju uszkodzeniach skóry. Nie inaczej jest z bliznami zanikowymi, a powstają one na skutek:

  • trądziku pospolitego,
  • ospy wietrznej,
  • innych schorzeń lub zakażeń skóry, które są związane z pojawieniem się wysypki i ropiejących zmian skórnych.

Na skutek występowania wysypki lub zmian trądzikowych dochodzi do rozrywania się włókien kolagenowych w skórze. Na niekorzyść działa również wyciskanie zmian i rozdrapywanie ich, co prowadzi do jeszcze większych uszkodzeń tkanek. U wielu osób proces gojenia się skóry bywa zaburzony – synteza kolagenu jest zbyt niska i właśnie dlatego w skórze pozostają ubytki.

Blizny zanikowe – leczenie

Podstawą w leczeniu blizn zanikowych jest systematyka i kompleksowe działanie. Pozytywne efekty przynoszą zarówno zabiegi oraz preparaty do stosowania w domowych warunkach, jak i profesjonalne kuracje w gabinetach medycyny estetycznej.

Domowe sposoby na blizny zanikowe po trądziku lub wysypce

W domowym zaciszu można spróbować przywrócić skórze dobrą kondycję oraz wpłynąć na jej szybszą regenerację. Oto domowe działania, które wspomogą leczenie blizn zanikowych:

  • Stosowanie kosmetyków wspierających proces syntezy kolagenu i odbudowy naskórka.
  • Używanie kremów z masą perłową, które mają właściwości wygładzające i rozjaśniające.
  • Korzystanie z peelingów – przede wszystkim enzymatycznych. Warto po nie sięgnąć, gdy zmiany trądzikowe lub wysypka zostaną opanowane i nie będą już aktywne. W przypadku posiadania aktywnych zmian na skórze, nie należy stosować peelingów mechanicznych.

Powyższe działania mają charakter wspomagający regenerację skóry, ale nie zapewnią spektakularnych efektów, jeśli blizny zanikowe są głębokie i obecne od dłuższego czasu. W tym wypadku można jednak skorzystać z dobrodziejstw kosmetologii i medycyny estetycznej.

Zabiegi na blizny zanikowe

Domowe sposoby na blizny zanikowe mają ograniczoną skuteczność. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, można jednak skorzystać z wybranych zabiegów medycyny estetycznej:

  • Mezoterapia igłowa – polega na wykonaniu wielu mikroskopijnych nakłuć skóry, przez które można wprowadzić do jej głębszych warstw wybrane substancje aktywne. Efektem zabiegu jest pobudzenie skóry do wzmożonej produkcji kolagenu i regeneracji.
  • Mikrodermabrazja diamentowa – to zabieg polegający na mechanicznym, ale bardzo precyzyjnym i delikatnym złuszczaniu naskórka. W efekcie skóra odnawia się, spłycane są jej nierówności, przebarwienia i zmarszczki.
  • Peelingi chemiczne – mają na celu złuszczenie naskórka i przyspieszenie procesów jego odnowy.
  • Karboksyterapia – podczas tego zabiegu stosowany jest oczyszczony, medyczny dwutlenek węgla, który wprowadzany jest pod skórę. Efektem karboksyterapii jest poprawa odnowy komórkowej, redukcja zmarszczek i widoczności blizn zanikowych.
  • Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym – popularne nie tylko w niwelowaniu widoczności zmarszczek, ale też w spłycaniu blizn zanikowych.

Wysoką skuteczność w redukowaniu blizn i przebarwień po trądziku wykazują również zabiegi laserowe.

Jak zapobiegać tworzeniu się blizn zanikowych?

Odpowiednia profilaktyka pozwoli uniknąć blizn zanikowych lub wyraźnie zredukować ich liczbę oraz widoczność. O czym powinny pamiętać osoby cierpiące na trądzik lub przechodzące zakażenie, któremu towarzyszy wysypka?

  • Zmian skórnych nie powinno się wyciskać lub rozdrapywać – to tylko pogorszy stan skóry i przyczyni się do jej większego uszkodzenia.
  • Konieczne jest odpowiednie leczenie – na przykład dermatologiczne. Warto wybrać się do specjalisty, który dobierze skuteczne leki lub kosmetyki.
  • Należy zadbać o higienę – dokładnie oczyszczać skórę, nie dotykać jej rękoma w ciągu dnia. Ważne jest również to, by regularnie czyścić i dezynfekować wszelkie akcesoria do twarzy (pędzle do makijażu, gąbki, szczoteczki).

Niestety nie zawsze uda się uniknąć powstawania blizn zanikowych, ale na szczęście medycyna estetyczna, kosmetologia i dermatologia nie pozostają bezradne. Widoczność blizn tego typu można zniwelować lub istotnie zmniejszyć ich widoczność, dzięki czemu skóra będzie prezentowała się lepiej.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Peeling Węglowy

Peeling Węglowy

Pielęgnacja skóry to temat, który zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się metody i techniki, które ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05