Błona dziewicza

Błona dziewicza: wygląd, funkcje, defloracja

Błona dziewicza, znana również jako hymen, to cienka błona, która znajduje się u wejścia do pochwy u niektórych dziewcząt i kobiet. Wokół tego tematu zdążyło nagromadzić się wiele mitów, dlatego odpowiadamy, co dokładnie kryje się za pojęciem błony dziewiczej oraz jakie funkcje pełni.

 

Gdzie mieści się błona dziewicza?

Bardzo wiele kobiet i dziewcząt zastanawia się, gdzie jest błona dziewicza, a dokładniej – ile centymetrów od wejścia pochwy się znajduje. Możemy zlokalizować ją w dolnej części pochwy, a dokładnie od 1 do maksymalnie 2 centymetrów od wejścia do pochwy. Co ciekawe, błona dziewicza powstaje już w piątym miesiącu życia płodowego i początkowo zakrywa ona całe wejście do pochwy. Wraz z rozwojem, aż do okresu dojrzewania powstaje w niej niewielki otwór, który z roku na rok ulega powiększeniu.

Czym jest i jak wygląda błona dziewicza?

Błona dziewicza to nic innego jak błona śluzowa, której zadaniem jest ochraniać i zabezpieczać organizm przed szkodliwymi czynnikami. Posiada jednak otwór lub otwory, dzięki którym krew menstruacyjna i śluz mogą wydostawać się na zewnątrz.

U każdej dziewczynki błona dziewicza przybiera nieco inne kształty, jednak możemy wyróżnić jej cztery główne rodzaje. Zaliczamy do nich:

  • Błonę dziewiczą siatkowaną, na którą składają się niewielkie otwory w dużej ilości.
  • Błonę dziewiczą pierścieniowatą – charakteryzuje się ona kształtem, który tworzy pierścień do wejścia u pochwy, a po środku posiada niewielki otwór.
  • Błonę dziewiczą półksiężycową – właśnie ten rodzaj błony występuje u zdecydowanej większości dziewczynek. Nazywany jest także błoną dziewiczą brzeżną, ponieważ fałd znajduje się wyłącznie przy brzegach pochwy.
  • Błona dziewicza zrośnięta to natomiast anomalia, która zdarza się bardzo rzadko (szacuje się, że średnio u 1 na 1000 narodzonych niemowląt). Jest ona całkowicie zrośnięta, co oznacza, że wymaga interwencji chirurgicznej i wykonania hymenotomi, czyli jej przecięcia bądź też całkowitego usunięcia.

Błona dziewicza – defloracja

Wokół tematu błony dziewiczej i jej przerwania, czyli defloracji, zdążyło pojawić się i utrwalić wiele mitów. Na wstępie warto podkreślić, że błona dziewicza może zostać przerwana nie tylko podczas stosunku, a nawet przy wykonywaniu wielu prozaicznych czynności, takich jak gimnastyka, jazda na rowerze czy jazda konna. Kobiety, które regularnie stosują tampony lub kubeczki menstruacyjne, także mogą naruszyć ją w ten sposób. Oznacza to, że pierwsze kontakty seksualne wcale nie muszą być naznaczone bólem lub krwią związaną z defloracją. Choć powszechnie uważa się, że defloracja podczas pierwszego stosunku jest bolesna, niektóre kobiety mogą nie odczuwać bólu lub doświadczyć jedynie dyskomfortu. W tym miejscu należy również podkreślić, że nie wszystkie kobiety posiadają błonę dziewiczą. Według badań można mówić nawet o 50% kobiet, które nie mają tej struktury anatomicznej, w związku z czym mogą nie odczuwać żadnych dolegliwości związanych z pierwszym stosunkiem.

Zmiany błony dziewiczej na przestrzeni lat

Nie jest prawdą, że błona dziewicza przez całe życie pozostaje niezmienna. Na przestrzeni życia każdej dziewczynki i kobiety może ulegać ona różnego rodzaju zmianom i deformacjom. Wpływa na to oczywiście bardzo wiele czynników, a do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • Zmiany hormonalne - w czasie cyklu menstruacyjnego błona dziewicza może ulec nieznacznym zmianom za sprawą poziomu hormonów. Na przykład podczas owulacji błona może być nieco bardziej elastyczna i delikatniejsza.
  • Zmiany związane z aktywnością i rozwojem - podczas dojrzewania błona dziewicza może ulec rozciągnięciu lub rozerwaniu w wyniku aktywności fizycznej lub sportu.
  • Zmiany związane z wiekiem - podobnie jak inne części ciała, błona dziewicza może ulec starzeniu, co wpływa na jej elastyczność i wytrzymałość. W związku ze spadkiem poziomu estrogenu zarówno błona dziewicza, jak i inne tkanki stają się zdecydowanie cieńsze.
  • Zmiany podczas ciąży i porodu - w czasie ciąży błona dziewicza staje się jeszcze bardziej elastyczna i ulega rozciągnięciu, a sam poród może wpłynąć na zmianę jej wyglądu.

W tym miejscu trzeba również podkreślić, że błona dziewicza to kwestia bardzo indywidualna i u każdej kobiety może się różnić pod względem kształtu, grubości i elastyczności.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Toksyna botulinowa
Małgorzata Filipek, Koordynator Klniki Ambroziak, Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Toksyna botulinowa

Zabiegi z toksyną botulinową utrwaliły się w naszej świadomości, jako jedne z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Na ich korzyść wpływa ...
Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna to młoda, stale rozwijająca się dziedzina fizjoterapii. W centrum jej zainteresowania leży miednica mniejsza i mięśnie dna miednicy. ...
Wolumetria twarzy
Beata Mikulska-Kwiek, Dyrektor Zarządzający Kliniki Ambroziak Dermatologia i Kliniki Ambroziak Szpital

Wolumetria twarzy

Wolumetria to jeden z ulubionych zabiegów naszych pacjentów. I nic dziwnego. Natychmiastowe i całkowicie naturalne efekty, które daje modelowanie twarzy, ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05