Brodawki na twarzy

Brodawki na twarzy - rodzaje i profilaktyka

Brodawki na twarzy to głównie problem natury estetycznej, z którym można zetknąć się praktycznie w każdym wieku. Nawet osoba, która przez większość życia nie miała z nimi problemu, w późniejszym okresie może zauważyć na swojej twarzy nieestetyczne grudki. Niektórzy natomiast zmagają się z nimi już od najmłodszych lat. Narośle mogą występować na różnych obszarach ciała, jednak te na twarzy są najbardziej widoczne, stąd też ich największa problematyczność i chęć szybkiego pozbycia się nieestetycznego defektu. Jakie rodzaje narośli na skórze mogą wystąpić i jak im przeciwdziałać?

Skąd się biorą brodawki na twarzy?

Brodawki na twarzy, podobnie jak i na całym ciele, pojawiają się z powodu zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wirusem łatwo jest się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z jego nosicielem lub przedmiotami, których używa jak np. ręcznik czy klapki na basen. Wirus powoduje wzrost ilości kreatyny – twardego białka, w obrębie zarażonych tkanek w górnej warstwie naskórka, w wyniku czego dochodzi do powstania nieestetycznych grudek zwanych brodawkami. Twarz jest najbardziej zagrożonym obszarem ze względu na nawyki związane z dotykaniem skażonych przedmiotów, a następnie przenoszeniu wirusa na twarz za pomocą rąk. Wirus wnika do skóry poprzez nawet najdrobniejsze uszkodzenia powstałe np. poprzez zadrapanie.

Rodzaje brodawek, które mogą wystąpić na twarzy

Istnieje wiele odmian brodawek, które można sklasyfikować ze względu na ich położenie lub pochodzenie. Medycyna zna obecnie ponad 100 odmian wirusa brodawczaka, w tym odmiany kliniczne samych brodawek. Szacuje się, że zmiany brodawkowe mogą dotykać nawet 10% społeczeństwa. Jest to problem, który wpływa na pewność siebie pacjenta, szczególnie w przypadku brodawek położonych na twarzy i w innych widocznych miejscach. Rozróżnia się w pierwszej kolejności brodawki i kurzajki:

  • brodawki – to zmiany na skórze wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Tego rodzaju zmiany nie wywołują zwykle żadnych dolegliwości i nie są bolesne.
  • kurzajki – to brodawki wirusowe, które są zaraźliwe. Można nimi zarazić się od innych osób poprzez bezpośredni kontakt np. używanie tego samego ręcznika. Kurzajki na twarzy obniżają pewność siebie i powodują dyskomfort u pacjenta.

Wyróżnia się jeszcze odmiany kliniczne brodawek, takie jak:

  • brodawki zwykłe – powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego HPV2, którym można zarazić się przez bezpośredni kontakt. Pojawienie się grudkowatych zmian może wystąpić nawet do dłuższym czasie od kontaktu z nosicielem wirusa. Brodawki tego rodzaju mają zwykle postać grudek o niejednorodnym kształcie i wielkości od kilku do kilkunastu centymetrów.
  • brodawki płaskie – spotykane są najczęściej u dzieci i młodzieży i przybierają bardzo różny wygląd. Wystają lekko ponad skórę i mogą być żółte, jasnożółte i jasnobrązowe. Pojawiają się na szyi, podbródku, czole i grzbietach rąk. Zdarza się, że samodzielnie znikają.
  • brodawki łojotokowe/starcze – zmiany te mogą być okrągłe, wypukłe i wyróżniające się na tle pozostałych tkanek. We wnętrzu brodawki może znajdować się łój i obumarły naskórek. Zmiany te pojawiają się zwykle po 40. roku życia.
  • brodawki mozaikowe – te brodawki występują zwykle na stopach. Nie są bolesne, jednak ich większe skupiska mogą skutecznie utrudniać chodzenie.

Czy można przeciwdziałać powstawaniu brodawek na twarzy?

Przed brodawkami można chronić się na kilka sposobów. Przede wszystkim należy dbać o stan swojej skóry, która utrzymana w dobrej kondycji (bez uszkodzeń i stanów zapalnych) stanowi barierę zapobiegającą wniknięciu wirusa. Wszystkie powstałe rany i urazy należy natychmiast zdezynfekować i zabezpieczyć. W trakcie ich gojenia się nie należy korzystać z basenu ani sauny. Sposobem na zapobiegnięcie kurzajkom jest także niekorzystanie z akcesoriów innych osób, które mogą być nosicielami wirusa HPV. Warto zadbać kompleksowo o układ odpornościowy, który w normalnych warunkach powinien samodzielnie poradzić sobie z patogenami.

Jak leczyć brodawki na twarzy?

W przypadku jakichkolwiek zmian skórnych zawsze warto udać się na konsultację do dermatologa. Lekarz stwierdzi czy dana zmiana nie wykazuje patologicznych cech i czy można ją bezpiecznie usunąć. Pomimo że w sieci czy reklamach telewizyjnych można natknąć się na dostępne w aptekach preparaty do usuwania brodawek lub kurzajek, to jednak lepiej nie robić tego na własną rękę. Profesjonalne leczenie nie pozostawi po sobie blizn i nie dopuści do ponownego wystąpienie problemu, gdyż brodawki i kurzajki mają tendencję do nawracania. W celu trwałego i skutecznego usunięcia brodawek w obrębie twarzy i nie tylko warto udać się do specjalisty z zakresu medycyny estetycznej. Sposób i możliwość leczenia podyktowane wówczas będą przez stan skóry i najkorzystniejszy sposób terapii w konkretnym przypadku.

Najczęściej stosowanymi zabiegami jest usuwanie brodawek laserem lub krioterapia (zamrażanie ciekłym azotem). Leczenie laserowe jest bardzo skuteczne i pozwala na pozbycie się nawet większych grup brodawek. Odbywa się po obszernym wywiadzie i może wymagać kilku serii. Z kolei zamrażanie najlepiej sprawdzi się w przypadku zmian łojotokowych. Dostępne są jeszcze takie metody leczenia jak łyżeczkowanie powierzchni skóry (wycięcie zmian za pomocą skalpela) i usuwanie brodawek za pomocą impulsu prądu (metodę tę stosuje się razem z łyżeczkowaniem w przypadku obszernych zmian). Jeszcze przed usunięciem brodawek warto chronić je przed słońcem, stosując kremy z wysokim filtrem i absolutnie nie próbować ich wyciskać ani rozdrapywać, co może jedynie nasilić problem. Leczenie brodawek w klinice medycyny estetycznej lub w gabinecie lekarskim jest skuteczne i zapewnia najlepsze efekty.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Leczenie pokrzywki przewlekłej

Leczenie pokrzywki przewlekłej

Większość z nas co najmniej raz w życiu doświadczyła wysiewu bąbli na skórze, którym towarzyszyło silne uczucie lub też pieczenia. ...
Saint Malo - Rytuały dla ciała

Saint Malo - Rytuały dla ciała

Marka Saint Malo, pochodząca z Półwyspu Bretońskiego to marka zdrowia. Wystarczy powiedzieć, że woda morska (bazy kosmetyków) niesiona przez prąd ...
Peeling Węglowy

Peeling Węglowy

Pielęgnacja skóry to temat, który zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się metody i techniki, które ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05