Brodawki sutkowe

Poznaj rodzaje i funkcje brodawek sutkowych

Brodawki sutkowe to ważny element szczególnie kobiecego ciała, który pozwala na wypływ mleka z piersi i tym samym karmienie potomstwa. Praktycznie każda kobieta ma inne brodawki – różniące się kolorem, kształtem czy wielkością. Brodawki sutkowe znajdują się na szczycie piersi i z jednej strony służą do karmienia dziecka, z drugiej zaś są stymulowane podczas stosunku seksualnego, co może dostarczyć wiele przyjemności. Warto obserwować piersi i brodawki sutkowe, aby odpowiednio szybko wykryć niepokojące zmiany.

Rodzaje brodawek sutkowych

W przypadku brodawek sutkowych można wyróżnić kilka ich rodzajów:

  • zwykłe;
  • płaskie,
  • wciągające się,
  • rzekomo wklęsłe,
  • długie,
  • szerokie.

Rodzaj brodawek nabiera znaczenia szczególnie w okresie laktacji u kobiet. W przypadku wklęsłej brodawki maluszek może mieć problem z jej uchwyceniem i tym samym efektywnym spożyciem mleka. Trudno jest ocenić kształt brodawki, jedynie na nią patrząc. Jej rodzaj łatwiej zidentyfikować na podstawie ćwiczeń czy testów, które pozwalają stwierdzić, jaki rodzaj brodawki występuje u danej kobiety. Na postawie dotyku można stwierdzić czy brodawka jest płaska czy zwykła. Płaska pod wpływem dotyku nie zacznie się uwypuklać. Ważne, aby brodawka i okalająca ją otoczka były elastyczne, wtedy kobieta nie powinna mieć problemów z wykarmieniem dziecka. Warto wiedzieć, że noworodek uczy się jedzenia z piersi i dla niego sutek jego matki jest właśnie tym idealnym, jeśli nauczy się z niego korzystać. Jeśli dziecko nie może chwycić brodawki można zastosować specjalne nakładki, które mu to ułatwią. Z „problematycznymi” brodawkami można ćwiczyć, tak, aby stały się elastyczne i przyjemniejsze w „użytkowaniu” dla dziecka.

Funkcje brodawek sutkowych

U mężczyzn brodawki sutkowe nie pełnią żadnej funkcji, mogą jedynie dostarczać przyjemności podczas pieszczot. Z kolei u kobiet umożliwiają one wypływ mleka z piersi i wykarmienie potomstwa. Brodawka jest bardzo wrażliwa na dotyk. Podczas karmienia należy odpowiednio je pielęgnować, aby nie pękały, co może być bolesne. Należy delikatnie myć i osuszać piersi, często wymieniać wkładki laktacyjne i smarować sutki lanoliną, która złagodzi nieprzyjemne objawy i zapewni szybsze gojenie brodawek.

Sutek a brodawka

Brodawka i sutek to ten sam element. Sutek to w zasadzie brodawka sutkowa lub brodawka piersiowa, która jest częścią całego gruczołu sutkowego. Gruczoł sutkowy to pierś, a znajdująca się na niej brodawka sutkowa to potocznie sutek.

Jak powinna wyglądać brodawka?

Brodawka składa się z aparatu sprężysto-mięśniowo-naczyniowego i otoczki sutkowej. Brodawki sutkowe mogą mieć kształt stożkowaty lub cylindryczny. Wygląd brodawki u żadnej kobiety nie będzie taki sam. Różnią się one ze względu na kolor skóry czy wiek. U jednych Pań otoczka brodawki będzie bardziej różowa, u innych zaś jasnobrązowa czy ciemnobrązowa zależnie od karnacji. Niektóre kobiety mogą mieć bardziej gładką aureolę wokół brodawki, u innych zaś występują liczne wypukłości. Grudki na otoczce brodawki sutkowej to tzw. gruczoły Montgomery’ego, czyli ujścia gruczołów łojowych. Ich obecność nie powinna być niepokojąca, bo są naturalnym elementem strukturalnym wokół brodawek sutkowych. Dużo zmian w kobiecych piersiach zachodzi szczególnie w okresie dojrzewania, a także podczas ciąży i przygotowywania się organizmu do karmienia. W trakcie zmian piersi można zaobserwować procesy takie jak zmiana koloru otoczki brodawki sutkowej, nadmierna tkliwość czy pojawianie się wyprysków na brodawce. Czy zmiany te powinny niepokoić?

Niepokojące zmiany na brodawce sutkowej

Trudno zdefiniować prawidłowy wygląd brodawki sutkowej, bo może ona wyglądać inaczej u każdej kobiety. Są jednak pewne odstępstwa od normy, które mogą być niepokojące. Ogromnym zagrożeniem dla kobiet jest rak sutka, który objawia się wysiękiem płynu z sutka, zmianą kształtu brodawki tzw. inwersją, która polega na zapadnięciu się brodawki do środka, zaczerwienieniem skóry piersi, bólami piersi np. w okolicy pach. Wykonanie mammografii pozwala na wykrycie raka i nawet niewielkich zmian o średnicy zaledwie kilku milimetrów. Sposobem na uchronienie się przed rakiem piersi i sutka jest regularne wykonywanie badań w ramach profilaktyki.

W okresie ciąży może także dochodzić do powiększania się i zwiększenia ilości gruczołów Montgomery’ego, co nie powinno prowadzić do niepokoju. Zablokowanie ujścia gruczołów łojowych może niekiedy doprowadzić do powstawania wyprysków, nie są one jednak groźne, mogą jedynie nieco nieestetycznie wyglądać.

Na brodawkach można także zaobserwować tzw. plamki Fordyce’a w postaci małych plamek lub grudek w kolorze żółtym, białym lub nawet lekko czerwonym. Mogą pojawić się także na wargach sromowych i wewnętrznej stronie policzków. U mężczyzn występują niekiedy na mosznie i prąciu. Nie są groźne dla zdrowia, ale stanowią defekt kosmetyczny. Można je skutecznie usunąć w klinice medycyny estetycznej przy pomocy lasera CO2 lub elektrokoagulacji. Laser pozwala na precyzyjne usunięcie zmian bez uszkadzania okalających tkanek. Zabieg przynosi znakomite efekty, a rekonwalescencja pacjenta jest bardzo krótka. Elektrokoagulacja pozwala z kolei na skuteczne usunięcie zmian takich jak prosaki, żółtaki, włókniaki, brodawki i plamki Fordyce’a. Zabieg polega na użyciu prądu o bardzo wysokiej częstotliwości. Za pomocą wielu drobnych igieł wprowadza się impuls do skóry, który skutecznie rozbija powstałe zmiany. Elektrokoagulacja jest w pełni bezpiecznym zabiegiem, pod warunkiem, że jest wykonywania przez doświadczonego specjalistę.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Foxy Eyes
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Foxy Eyes

Nieukrywanym trendem dermatologii estetycznej stało się w ostatnich latach foxy eyes. Spojrzenie to bowiem coś, co w wyglądzie każdej z ...
Miniflebektomia

Miniflebektomia

Miniflebektomia (zwana często inaczej szydełkowaniem żył) to nowoczesny, mało inwazyjny, dający bardzo dobry efekt kosmetyczny, zabieg chirurgiczny wykonywany metodą Mullera. ...
Leczenie rogowacenia słonecznego

Leczenie rogowacenia słonecznego

Najnowocześniejsze metody leczenia w ramach badań klinicznych dla Pacjentów z rogowaceniem słonecznym.

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05