Bruksizm

Pożegnaj zgrzytanie zębami: przyczyny i leczenie bruksizmu

Zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami w nocy to jedne z najpowszechniejszych objawów bruksizmu. To przypadłość, która może powodować bóle głowy, niszczenie szkliwa zębów, a nawet ich wypadanie. Jakie są przyczyny bruksizmu? Czy tę przypadłość można wyleczyć?

Co to jest bruksizm?

Chociaż określenie „bruksizm” brzmi obco, na przypadłość tę cierpi bardzo duża część społeczeństwa. Najczęściej kojarzonym objawem bruksizmu jest zgrzytanie zębami, ale to tylko jeden z wielu symptomów schorzenia.

Osoba cierpiąca na bruksizm doświadcza przerostu i wzrostu napięcia mięśni żuchwy – często i bez powodu wykonuje więc szybkie ruchy żuchwą. Dolegliwości te występują głównie nocą: w trakcie snu, ale też przed zaśnięciem lub tuż przed wybudzeniem. Zdarza się jednak, że objawy bruksizmu pojawiają się również za dnia.

Bruksizm to dolegliwość, która bywa bagatelizowana, utożsamiana z przejściowym stresem lub niepokojem. Brak odpowiedniego leczenia może jednak prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, jak bóle głowy, niszczenie szkliwa zębów, a nawet ich wypadanie. Zgrzytanie zębami i silne zaciskanie szczęki może prowadzić również do zmiany kształtu szczęki z uwagi na rozrost mięśni żwaczy.

Bruksizm – objawy

Schorzenie to ma wiele różnych objawów. Oto najpowszechniejsze z nich:

·        Zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami – szczególnie podczas snu.

·        Nawracające bóle głowy i twarzy.

·        Nadwrażliwość zębów, widoczne uszkodzenia szkliwa.

·        Zmiana kształtu szczęki na bardziej kwadratową.

·        Bóle karku, pleców, szczęki, uszu i barków.

·        Zaburzenia słuchu – w szczególności szumy uszne.

Zauważając u siebie któreś z powyższych symptomów, a w szczególności kilka z nich, warto wybrać się do lekarza. Specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem bruksizmu, jest stomatolog. Z wizytą u lekarza nie warto zwlekać – szczególnie, gdy dolegliwość dotyka dzieci i młodzież. Nieleczony bruksizm może w istotny sposób wpłynąć na rozwój szczęki u osób w młodym wieku, jak również prowadzić do uszkadzania się uzębienia.

Co powoduje bruksizm?

Jedną z najważniejszych przyczyn bruksizmu jest stres, który towarzyszy wielu osobom w codziennym życiu. Silne emocje i zdenerwowanie mogą skutkować właśnie napięciami mięśniowymi w obrębie twarzy. Poczucie osamotnienia, depresja, złość i przewlekły stres to czynniki, które w istotny sposób mogą wpływać na występowanie bruksizmu i to zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Zgrzytanie zębami u dzieci oraz dorosłych może być również efektem obecnych wad zgryzu. To druga z najpowszechniejszych przyczyn bruksizmu. Jeśli to właśnie wady zgryzu przyczyniają się do nadmiernego zaciskania szczęki i zgrzytania zębami, problem będzie wymagał interwencji ortodonty, a czasami również protetyka i fizjoterapeuty.

Na występowanie bruksizmu wpływać mogą również takie kwestie, jak źle dopasowane plomby lub protezy, a nawet częste żucie gumy.

Łagodzenie objawów bruksizmu domowymi sposobami

Część dolegliwości, które towarzyszą bruksizmowi, można niwelować domowymi sposobami. Metody te będą przydatne również jako profilaktyka i dobre praktyki na przyszłość.

Podstawą w łagodzeniu objawów bruksizmu jest rozluźnienie mięśni żuchwy – z tego względu warto wykonywać proste ćwiczenia, które polegają na otwieraniu i zamykaniu ust oraz na kląskaniu językiem (wydawanie odgłosu, który przypomina uderzanie końskich kopyt o ziemię).

Ulgę i uśmierzenie dolegliwości bólowych, jakie mogą towarzyszyć nadmiernie napiętym mięśniom żuchwy i twarzy, przyniosą zimne okłady. Warto również odstawić gumę do żucia i zrezygnować z jedzenia bardzo twardych produktów (na przykład orzeszków).

Ogromne znaczenie w profilaktyce i łagodzeniu objawów bruksizmu ma również równowaga emocjonalna. Warto popracować nad reakcją na stres, w miarę możliwości unikać nerwowych sytuacji. Przydatne będą różne techniki relaksacyjne: masaże, kąpiele, słuchanie muzyki, ale też znalezienie sobie hobby i uprawianie sportu.

Bruksizm – leczenie

W zależności od przyczyn i stopnia nasilenia objawów bruksizmu, schorzenie to można leczyć na różne sposoby:

·        Leczenie stomatologiczne i protetyczne – jest zalecane niemal wszystkim osobom z bruksizmem. Kluczowe jest wyeliminowanie wad zgryzu, które są jedną z głównych przyczyn bruksizmu. Bardzo przydatna bywa również specjalna szyna relaksacyjna, którą zakłada się na noc. Jej rolą jest ograniczenie zaciskania szczęki i tarcia zębów o zęby.

·        Fizjoterapia stomatologiczna – zabieg będący masażem rozluźniającym mięśnie żuchwy. Przynosi ulgę w krótkim czasie.

·        Zabieg z toksyną botulinową wykonuje się go w gabinecie medycyny estetycznej lub kosmetycznym. Polega on na wstrzyknięciu toksyny botulinowej w okolice mięśni żwaczy, co prowadzi do ich rozluźnienia i osłabienia aktywności. Efektem jest zmniejszenie napięcia mięśni twarzy, ograniczenie zaciskania zębów i zgrzytania nimi. Zabieg tego typu może wymagać powtórzenia po kilku miesiącach (najczęściej po pół roku).

Istnieją różne metody radzenia sobie z nadmiernym zaciskaniem szczęki i ze zgrzytaniem zębami. Leczenie stomatologiczne, zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, protezy i fizjoterapia to jednak działania, które mogą nie wystarczyć do wyeliminowania przyczyn bruksizmu. Jeśli dolegliwość ma podłoże natury psychicznej i jest ściśle powiązana z poziomem stresu lub z samopoczuciem, warto rozważyć również pracę nad tymi obszarami. Przydatne będą zarówno różne metody relaksacyjne, jak i odpowiednia dawka ruchu, zdrowa dieta, a także psychoterapia. Do tego problemu warto podejść holistycznie, by wyeliminować nie tylko same dolegliwości, ale również ich przyczynę.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Toksyna botulinowa
Małgorzata Filipek, Koordynator Klniki Ambroziak, Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Toksyna botulinowa

Zabiegi z toksyną botulinową utrwaliły się w naszej świadomości, jako jedne z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Na ich korzyść wpływa ...
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową
Agnieszka Jarosz- Opiekun Przedoperacyjny

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Szacuje się, że nawet do 20% osób na całym świecie może zmagać się z przypadłością, jaką jest bruksizm. Zaciskanie szczęki ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Klinika od a do z

Co to jest dermografizm? Objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

22.06.2024

Dermografizm to jeden z rodzajów pokrzywki wyróżniający się charakterystycznymi objawami. W przypadku tego schorzenia do powstania zadrapań na skórze wystarczy dotyk. Jakie są inne symptomy pokrzywki dermograficznej? Jak się ją leczy? Odpowiadamy!

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05