Bryczesy na udach

Jak zlikwidować bryczesy na udach?

Bryczesy to specyficzny fason spodni do jazdy konnej, który charakteryzuje się nieco luźniejszym krojem w okolicach ud i dopasowaniem w łydkach. Jest to również popularne określenie nadmiaru tłuszczu na udach, który nadaje im masywny wygląd i właśnie na tym się skupimy. Dlaczego powstają bryczesy na udach? Jak się ich pozbyć?

Bryczesy na udach – jak wyglądają?

Posiadanie ud o masywnej budowie nie zawsze oznacza, że ma się do czynienia z bryczesami. Tym mianem określany jest nadmiar tkanki tłuszczowej, który gromadzi się głównie po zewnętrznej stronie ud.

Bryczesy na udach w istotny sposób wpływają na proporcje całej sylwetki – nadają jej masywniejszy wygląd. Co ciekawe, bryczesy na udach zdarzają się nawet u osób o stosunkowo smukłej budowie, choć częściej dotyczą tych, którzy mają krąglejsze kształty.

Dlaczego na udach powstają bryczesy?

Na odkładanie się tkanki tłuszczowej po zewnętrznej stronie ud oraz na powstawanie charakterystycznych bryczesów wpływają różne czynniki. Główne z nich to:

  • Nadwaga, otyłość – bryczesy częściej można zauważyć u osób o wyższej wadze ciała.
  • Uwarunkowania genetyczne – gromadzenie się tkanki tłuszczowej na konkretnym obszarze ciała może być uzależnione od czynników genetycznych.
  • Obrzęk limfatyczny – w tym wypadku bryczesy nie są spowodowane nadmiarem tkanki tłuszczowej, ale zastojem limfy.

Bryczesy na udach najczęściej dotyczą kobiet w różnych przedziałach wiekowych. Jest to mankament typowo estetyczny, z którym można walczyć.

Jak pozbyć się bryczesów z ud?

Nadmierna szerokość ud bywa powodem kompleksów. Bryczesy mogą zaburzać proporcje sylwetki – nadają udom masywny wygląd. Mogą utrudniać dopasowanie odpowiedniego rozmiaru spodni. Wiele osób decyduje się więc zawalczyć o smuklejszy wygląd ud. W jaki sposób można zwalczyć bryczesy?

Ćwiczenia na bryczesy

Podstawową metodą na zminimalizowanie bryczesów na udach jest aktywność fizyczna – w szczególności taka, która sprzyja wysmukleniu sylwetki. Jakie rodzaje ćwiczeń i aktywności sportowej pomogą na bryczesy?

  • Basen – już samo pływanie wysmukla i kształtuje całą sylwetkę. Podczas pływania pracują mięśnie niemal całego ciała, a w szczególności rąk i nóg. Z aktywności wodnych na bryczesy polecany jest także aqua aerobik.
  • Zumba, taniec lub aerobik – dynamiczne zajęcia ruchowe łączą w sobie elementy treningu cardio z intensywnymi ćwiczeniami na poszczególne obszary ciała. Wiele klubów fitness ma w swojej ofercie wyspecjalizowane zajęcia na konkretne problemy sylwetki.
  • Bieganie, jazda na rowerze – aktywność tego rodzaju mocno angażuje mięśnie nóg, przez co można uzyskać efekt ich wysmuklenia oraz wyrzeźbienia.
  • Ćwiczenia na macie – można wykonywać je na sali gimnastycznej w klubie sportowym albo w domowym zaciszu. To opcja idealna dla tych osób, które z jakiegoś względu muszą unikać treningów typu cardio. Podczas ćwiczeń na macie można wybierać głównie te, które angażują mięśnie ud (wszelkie ćwiczenia związane z unoszeniem nóg, ale też przysiady, odwodzenie nóg, wypady i wiele innych).

Nie bez powodu mawia się, że ruch to zdrowie. Warto dodać również, że aktywność fizyczna pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała oraz dbać o optymalny wygląd sylwetki. Same ćwiczenia mogą okazać się jednak niewystarczające, by szybko pozbyć się bryczesów z ud. Duże znaczenie ma również wdrożenie lekkostrawnej diety oraz wypijanie zalecanych porcji wody każdego dnia. Jeśli bryczesy na udach wynikają z obrzęku limfatycznego, konieczne może okazać się wykonanie specjalistycznych zabiegów, które go zminimalizują.

Zabiegi na bryczesy na udach

W zależności od tego, jaki jest powód tworzenia się bryczesów na udach, skuteczne mogą być zabiegi różnego rodzaju. By dobrać najkorzystniejszy, wybierz się do gabinetu medycyny estetycznej. Oto najpopularniejsze procedury kosmetyczne, jakie bywają wykonywane u osób z problemem bryczesów na udach:

  • Liposukcja – czyli odsysanie tłuszczu. Zabieg ten może być wykonany różnymi metodami (na przykład przy użyciu lasera), a jego celem jest odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała. Jednorazowo można pozbyć się w ten sposób nawet trzech litrów tłuszczu, co pozwala uzyskać bardzo wyraźne efekty.
  • Terapie ultradźwiękowe i HIFU – to techniki pomagające w sposób nieinwazyjny eliminować tkankę tłuszczową na wybranym obszarze ciała. Zabiegi te są polecane zarówno do zwalczania bryczesów, jak również do redukowania cellulitu.
  • Drenaż – do zwalczania obrzęków limfatycznych, które mogą powodować powstawanie bryczesów na udach, polecane jest wykonanie drenażu (manualnego albo podciśnieniowego). Drenaż pozwala odprowadzić zalegającą limfę i poprawić jej krążenie. W efekcie obrzęk zostaje zminimalizowany.

Istnieje wiele różnych sposobów na to, by zminimalizować widoczność bryczesów na udach. Jeśli zauważasz u siebie ich obecność, możesz wdrożyć ćwiczenia i zdrową dietę. Jeśli to nie wystarczy lub gdy potrzebujesz szybszych efektów, masz do wyboru całą gamę zabiegów kosmetycznych, które pomogą Ci się uporać z tym problemem.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Kriolipoliza
Justyna Włodarczyk - Fizyk Medyczny

Kriolipoliza

Sposobów na eliminację nadprogramowej tkanki tłuszczowej jest naprawdę wiele, jednak nie wszystkie gwarantują rezultaty, które będą nas w pełni satysfakcjonować. ...
Liposukcja laserowa

Liposukcja laserowa

Choć cellulit jest bardzo powszechnym problemem występującym u wielu kobiet, to wciąż może znacząco wpływać na samopoczucie i pewność siebie. ...
HIFU - Ultradźwięki wysokiej częstotliwości

HIFU - Ultradźwięki wysokiej częstotliwości

Modelowanie twarzy i ciała jeszcze nigdy wcześniej nie było tak skuteczne i szybkie. Wszystko to zawdzięczamy urządzeniu, które wykorzystuje technologię ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05