Cofnięta broda

Jak poprawić kształt i wygląd cofniętej brody?

Kształt brody w dość dużej mierze wpływa na ogólny wygląd twarzy – szczególnie z profilu. Jeśli broda jest cofnięta, twarz może wydawać się krąglejsza. Cofniętej brodzie często towarzyszy bowiem również podwójny podbródek. Dlaczego u niektórych osób występuje cofnięta broda? Czy można w jakiś sposób poprawić jej wygląd?

Przyczyny cofniętej brody

Kształt brody, jej rozmiar i stopień cofnięcia względem nosa to kwestie, na które wpływa wiele różnych czynników. Najczęstszymi przyczynami cofniętej brody są:

  • Uwarunkowania genetyczne – cofnięta broda może być specyfiką rodzinnych rysów twarzy i wówczas występuje u większości osób spokrewnionych.
  • Wady zgryzu – niektóre z nich mogą przyczyniać się do cofniętego położenia brody. Tak samo na lekkie cofnięcie brody wpływa brak uzębienia i stąd często cofnięta broda u noworodka lub u seniorów (na przykład po wyjęciu protezy).
  • Urazy mechaniczne, wypadki – mogą przyczynić się do nagłej zmiany wyglądu i kształtu brody.

Cofnięta broda może być przyczyną kompleksów – to kwestia, która w istotny sposób wpływa na wizerunek. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by poprawić wygląd brody.

Jak poprawić wygląd cofniętej brody?

Istnieją różne metody na zniwelowanie efektu cofniętej brody – zarówno małoinwazyjne, jak i wymagające klasycznej operacji plastycznej. Przed wyborem najkorzystniejszego sposobu działania, warto umówić się na konsultację z zakresu medycyny estetycznej. Ważne jest ustalenie przyczyny takiego kształtu brody, jak również uzgodnienie oczekiwanych rezultatów. Dopiero wówczas będzie można poddać się wybranym zabiegom.

Korekta wady zgryzu na cofniętą brodę

Prawie nigdy nie jest za późno, by zadbać o zęby – zarówno o ich kondycję, jak i o ich wygląd. Nowoczesne zabiegi stomatologiczne, ortodontyczne i protetyczne bywają pomocne nie tylko w trosce o piękny uśmiech, ale też w niwelowaniu efektu cofniętej brody. Jeśli przyczyną takiego stanu rzeczy jest niekompletne uzębienie lub krzywy zgryz, można nad tym popracować. Konieczne może okazać się zastosowanie implantów, protezy lub aparatu na zęby.

Lipolifting twarzy – przeszczep własnej tkanki tłuszczowej dla zniwelowania cofniętej brody

Popularnym sposobem modelowania różnych obszarów ciała oraz twarzy jest przeszczep własnej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu, broda może stać się pełniejsza, nieco bardziej wysunięta do przodu. Ostateczny efekt zależy od indywidualnych ustaleń, a efekty procedury mogą utrzymywać się nawet przez wiele lat od zabiegu.

Modelowanie brody kwasem hialuronowym

Kolejnym popularnym zabiegiem, jaki można wykonać na cofniętą brodę, jest właśnie zastosowanie kwasu hialuronowego. To naturalna, bezpieczna substancja, która bywa wykorzystywana w roli wypełniacza zmarszczek, ale też po to, by wymodelować owal twarzy. Procedura może wymagać kilku powtórzeń dla uzyskania zamierzonego efektu, który będzie utrzymywał się przez około sześć miesięcy.

Chirurgia plastyczna, implant brody

Jeśli stopień cofnięcia brody jest znaczny, a fakt ten w istotny sposób wpływa na Twoje samopoczucie, możesz zdecydować się na tradycyjną plastykę twarzy. Doświadczony chirurg plastyczny zaproponuje Ci najbardziej optymalne rozwiązanie. Jednym z nich jest implant brody, który może radykalnie poprawić jej wygląd oraz kształt. Procedura jest bardziej inwazyjna niż iniekcje z kwasu hialuronowego lub lipolifting, ale za to mogą zapewnić najbardziej zauważalną poprawę rysów twarzy. Efekt zabiegu chirurgicznego z zastosowaniem implantu ma charakter stały.

Modelowanie podbródka – dla zniwelowania efektu cofniętej brody

Cofnięta broda często oznacza również tworzenie się pomarszczonego, podwójnego lub nawet potrójnego podbródka. Nawet smukła twarz wydaje się wówczas krąglejsza, co może wpływać na samopoczucie i być przyczyną kompleksów. Powodem takiego stanu rzeczy jest anatomicznie cofnięta broda oraz tkanka tłuszczowa zgromadzona na podbródku. Sposobem na zniwelowanie podwójnego podbródka może być odessanie tłuszczu z tego obszaru lub inne metody modelowania twarzy. Czasami to wystarczy, by cofnięta broda nie stanowiła już tak istotnego problemu natury estetycznej.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Nici Liftingujące
Dalia Chrzanowska - Dermatolog

Nici Liftingujące

Zabieg z użyciem nici liftingujących wykonywany jest na świecie co 15 min. Nie wymaga żadnych nacięć, szwów ani szycia chirurgicznego. ...
Lifting laserowy
Alina Vouk - Kosmetolog

Lifting laserowy

Lifting laserowy wykorzystuje działanie nieablacyjnego lasera frakcyjnego.
Wolumetria twarzy
Beata Mikulska-Kwiek, Dyrektor Zarządzający Kliniki Ambroziak Dermatologia i Kliniki Ambroziak Szpital

Wolumetria twarzy

Wolumetria to jeden z ulubionych zabiegów naszych pacjentów. I nic dziwnego. Natychmiastowe i całkowicie naturalne efekty, które daje modelowanie twarzy, ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05