Detoksykacja

Zabiegi i sposoby na oczyszczanie organizmu

Detoksykacja organizmu to nie przejściowa moda, ale sposób na pozbycie się nagromadzonych toksyn. Niektórzy podejmują ten krok w momencie, gdy zauważą u siebie pogorszenie kondycji, problemy z cerą lub kłopoty trawienne. Inni wykonują detoks profilaktycznie – w wybranych odstępach czasowych. Jakie metody i zabiegi pomogą w procesie detoksykacji organizmu?

 

Skąd się biorą toksyny w organizmie?

Na obecność toksyn w organizmie kluczowy wpływ ma środowisko, w jakim się żyje, ale też to, jaką dietę się stosuje. Spaliny samochodowe, dym z papierosów, pył zawieszony, pestycydy – to tylko część spośród wielu czynników, jakie każdego dnia oddziałują na organizm. Posiada on, oczywiście, różnego rodzaju mechanizmy obronne i zdolność do samooczyszczania się, ale czasami to może okazać się za mało.

Oczyszczanie organizmu z toksyn to powszechnie znany proces, któremu poddają się osoby dowolnej płci i w różnych przedziałach wiekowych. Detoks wspomaga naturalny proces oczyszczania się organizmu.

Kiedy warto wykonać detoks organizmu?

Oczyszczanie organizmu można potraktować jako działanie doraźne lub stosować regularnie – na przykład co kilka miesięcy lub raz w roku. Uważna obserwacja własnego organizmu pozwoli wychwycić ten moment, w którym detoks może okazać się szczególnie potrzebny.

Jakie mogą być objawy obecności toksyn w organizmie?

  • Problemy trawienne – szczególnie wzdęcia, zaparcia.
  • Problemy skórne – w szczególności pogorszenie się kondycji cery, wypryski, ziemisty kolor skóry, przetłuszczanie się cery.
  • Gorsze samopoczucie, zmęczenie, brak chęci do działania.
  • Łamliwe paznokcie, kiepska kondycja włosów.
  • Problemy ze snem, bóle głowy, apatia.

Jeśli zauważasz u siebie któreś z wymienionych objawów, a wyniki podstawowych badań pozostają w normie, możesz wziąć pod uwagę wykonanie detoksu organizmu.

Detoks – co to takiego?

Niektórzy mylą proces detoksykacji organizmu ze stosowaniem głodówek lub diet. Celem detoksu nie jest jednak zrzucenie nadprogramowych kilogramów, ale usunięcie z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Ponieważ jednak podczas oczyszczania organizmu stosuje się różnego rodzaju diety, utrata wagi bywa jednym ze skutków (choć nie najważniejszym) procesu detoksykacji.

Celem detoksu jest oczyszczenie organizmu oraz wsparcie jego naturalnego funkcjonowania. Jest to jeden ze sposobów działania, który można wykorzystać, jeśli zauważy się u siebie problemy z cerą, kłopoty trawienne, zmęczenie i brak chęci do działania.

Sposoby na oczyszczenie organizmu

Istnieją różne metody na to, by pozbyć się z organizmu nagromadzonych toksyn i produktów przemiany materii. Najszybsze efekty przynoszą postne kuracje i głodówki, ale nie każdy może z nich korzystać. Bezpieczniejszy, powolniejszy, ale też bardziej długofalowy efekt przyniosą trwałe zmiany w diecie i trybie życia.

Sposoby na detoksykację:

  • Post – jednodniowy lub dwudniowy. Dieta postna różni się od typowej głodówki. Podczas jej trwania należy jeść niewiele i muszą to być wyłącznie dania postne: lekkie, bez nadmiaru tłuszczu, mięsa i cukru. Wskazane są warzywa, soki i przeciery. Radykalną wersją postu jest głodówka, podczas której należy zadbać o bardzo dobre nawodnienie organizmu. Nie należy przyjmować typowych posiłków stałych, ale możliwe jest picie warzywnych soków – najlepiej przyrządzonych samodzielnie i na świeżo.
  • Dieta – może mieć charakter tymczasowy, ale zdecydowanie lepsze efekty zapewni wprowadzenie dobrych zwyczajów żywieniowych na stałe. Warto wyeliminować z jadłospisu produkty przetworzone, dania typu fast food, ale też owoce i warzywa, które uprawiano przy użyciu pestycydów. Lepszym wyborem będą warzywa i owoce ekologiczne, jak również zredukowanie ilości spożywanego mięsa. Warto wybierać produkty certyfikowane, pochodzące z ekologicznych upraw i gospodarstw albo z własnego ogródka. W diecie oczyszczającej nie może zabraknąć dużych ilości błonnika pokarmowego oraz wody. Aby ułożyć wartościowy i dobrze zbilansowany jadłospis, który może stać się podstawą codziennej diety na dłuższy czas, warto skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka.
  • Zioła, napary i inne składniki oczyszczające – podobnie, jak dietę, można stosować je doraźnie lub regularnie. Działanie oczyszczające i uwalniające od toksyn wykazuje zielona herbata, czystek, pokrzywa i ostropest plamisty.
  • Drenaż limfatyczny – jeszcze jednym ze sposobów na oczyszczenie organizmu i usprawnienie krążenia limfy. Można zdecydować się na klasyczny drenaż manualny lub na nowocześniejszą wersję podciśnieniową. Drenaż pomaga nie tylko w procesie oczyszczania organizmu, ale też w likwidowaniu obrzęków.

Oczyszczanie organizmu to działanie, na które warto się zdecydować, ale jedynie wówczas, gdy nie ma ku temu żadnych przeciwskazań. Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć ewentualne schorzenia, choroby wewnętrzne i stany zapalne.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
HIFU - Ultradźwięki wysokiej częstotliwości

HIFU - Ultradźwięki wysokiej częstotliwości

Modelowanie twarzy i ciała jeszcze nigdy wcześniej nie było tak skuteczne i szybkie. Wszystko to zawdzięczamy urządzeniu, które wykorzystuje technologię ...
Drenaż podciśnieniowy
Ewa Woźniak-Roszkowska - Lekarz

Drenaż podciśnieniowy

Wyobrażacie sobie zabieg, który jednocześnie pozwoliłby pozbyć się cellulitu, wiotkiej skóry, a także uporałby się z niechcianymi obrzękami. Jak się ...
Liposukcja N.I.L. - odsysanie tłuszczu

Liposukcja N.I.L. - odsysanie tłuszczu

Liposukcja NIL to doskonały sposób na pozbycie się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Często zdarza się, że nawet najbardziej restrykcyjne ćwiczenia i ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05