Dolina łez

Jak zlikwidować dolinę łez pod oczami?

Długie i wąskie zagłębienia skóry pod oczami, które biegną po łuku od wewnętrznego kącika oka do policzka – to właśnie dolina łez. Chociaż jej nazwa brzmi intrygująco, to jednak jest to swojego rodzaju defekt estetyczny. Jak powstaje? Czy można temu zapobiec? W jaki sposób zminimalizować widoczność doliny łez?

Jak i dlaczego powstaje dolina łez?

Skóra na twarzy zmienia się wraz z upływem lat: pojawiają się na niej zmarszczki, skóra staje się bardziej wiotka, postępuje w niej spadek zawartości kolagenu i elastyny. Skutkuje to stopniowym zapadaniem się oczodołów i powstaniem doliny łez.

Poza powyższymi czynnikami, na obecność i widoczność doliny łez wpływ może mieć również genetyka i specyficzne rysy twarzy, ale też różnego rodzaju schorzenia (na przykład nerek, serca lub tarczycy), a nawet zbyt szybka redukcja masy ciała. Podkreślona i wyraźna dolina łez wpływa na wizerunek w znaczący sposób – twarz wydaje się zdecydowanie starsza. Nic dziwnego, że wielu osobom kwestia ta przeszkadza na tyle, że poszukują różnych sposobów na to, by pozbyć się doliny łez lub chociaż zminimalizować jej widoczność.

Dolina łez – jak się pozbyć tego defektu?

Zmarszczki oraz cienie pod oczami to problem natury estetycznej – może on wpływać na wizerunek i samopoczucie, a nawet być przyczyną kompleksów. Wiele osób szuka sposobu na to, by zminimalizować widoczność doliny łez domowymi lub profesjonalnymi metodami. Które będą najskuteczniejsze?

Dolina łez – domowe sposoby na zmarszczki i cienie pod oczami

Domowe sposoby na dolinę łez, zmarszczki i cienie pod oczami mogą przynieść delikatną poprawę – musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że metody te na pewno nie będą w stanie całkowicie usunąć zmarszczek. Czy, wobec tego, warto testować domowe sposoby na dolinę łez? To zależy od tego, jakich efektów się spodziewasz!

Jakie są domowe metody na zmniejszenie widoczności doliny łez?

  • Kompresy ziołowe i herbaciane – ich rolą jest zminimalizowanie ewentualnej opuchlizny oraz dodanie skórze świetlistego efektu. Często wykorzystywane są kompresy z zielonej lub białej herbaty, ale też z ziela świetlika, rumianku lub z chabra bławatka.
  • Okłady z ogórka – przynoszą ukojenie skórze wokół oczu, ale też mają działanie rozjaśniające skórę i minimalizujące widoczność cieni pod oczami.
  • Masaż i odpowiednio dobrana pielęgnacja – serum lub krem pod oczy, które będą miały działanie rozświetlające i ujędrniające możesz aplikować przy użyciu takich akcesoriów, jak roller lub wałeczek. Stosując to rozwiązanie regularnie, poprawisz kondycję swojej skóry wokół oczu.

Pozbycie się doliny łez nie jest możliwe przy użyciu wyłącznie metod domowych – traktuj je raczej jako profilaktykę lub sposób na zmniejszenie widoczności zmarszczek i cieni wokół oczu.

Polecane zabiegi na dolinę łez

Istnieją różne sposoby działania na delikatną i wrażliwą skórę wokół oczu. Idealny rodzaj zabiegu dobierzesz w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej, ale już teraz możesz zapoznać się z najpopularniejszymi procedurami.

Popularne zabiegi na dolinę łez:

  • Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym – to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów na tak newralgiczny obszar, jakim jest dolina łez. Kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki, dodaje skórze elastyczności i poprawia jej wygląd. Efekt będzie długotrwały, ale dla jego potrzymania konieczne będzie powtarzanie zabiegu w odstępach rocznych lub nieco dłuższych. Co ważne, kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w skórze, ale z wiekiem jej obecność się obniża – to jeden z czynników, przez który powstają zmarszczki oraz widoczna dolina łez.
  • Mezoterapia igłowa okolic oczu – metoda, która pozwala na spłycenie i zmniejszenie widoczności doliny łez. To nie koniec zalet mezoterapii igłowej. Zabieg ten skutecznie działa również na minimalizowanie widoczności cieni pod oczami. Procedura polega na wykonaniu wielu mikroskopijnych nakłuć skóry oraz na podaniu w jej głąb wybranych preparatów pielęgnacyjnych.
  • Zabieg z osoczem bogatopłytkowym – świetny przykład na to, że defekty estetyczne można minimalizować przy wykorzystaniu preparatów pozyskanych wprost z własnego organizmu. Osocze bogatopłytkowe jest pozyskiwane z krwi, którą pobiera się tuż przed zabiegiem. Substancja ta wykazuje silne właściwości regeneracyjne, stymuluje produkcję kolagenu, przez co zmniejsza widoczność zmarszczek i doliny łez.

To tylko kilka spośród profesjonalnych zabiegów, jakie można wykonać, by zminimalizować widoczność doliny łez. Inne procedury, na jakie można się zdecydować, to również: zabiegi z użyciem lasera, radiofrekwencja i karboksyterapia.

Dolina łez – profilaktyka

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, dolina łez wcale nie powstaje na skutek częstego płaczu. Jest to defekt kosmetyczny, który ujawnia się z wiekiem albo na skutek niewłaściwej pielęgnacji, stosowanych używek lub z powodu współistniejących schorzeń. Nie bez znaczenia są również kwestie genetyczne oraz specyfika rysów twarzy.

Jak może wyglądać profilaktyka doliny łez?

  • Dbaj o dobrą dietę, unikaj używek i nadmiaru kawy.
  • Wysypiaj się.
  • Pielęgnuj cerę już od młodości. Dbaj o jej nawilżanie, stosuj kremy przeciwzmarszczkowe zanim zauważysz głębokie zmarszczki.
  • Nie stosuj diet odchudzających, które powodują nagłą redukcję masy ciała. Staraj się utrzymywać prawidłową wagę.
  • Pij dużo wody – w ten sposób nawadniasz organizm i nawilżasz skórę od wewnątrz.

Zmarszczki, opuchlizna i cienie pod oczami to defekty estetyczne, które dotyczą wielu osób w różnych przedziałach wiekowych. Postaw na profilaktykę, a jeśli to za mało, w gabinecie medycyny estetycznej czeka na Ciebie szeroka gama zabiegów, które pozwolą Ci zredukować widoczność doliny łez na długi czas.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...
Nici Liftingujące
Dalia Chrzanowska - Dermatolog

Nici Liftingujące

Zabieg z użyciem nici liftingujących wykonywany jest na świecie co 15 min. Nie wymaga żadnych nacięć, szwów ani szycia chirurgicznego. ...
Laserowe usuwanie zmarszczek

Laserowe usuwanie zmarszczek

Drobne zmarszczki utrzymujące się zaczerwienienia oraz utrata jędrności to problemu, z którymi nasi pacjenci zgłaszają się najczęściej. Bardzo często zdarza ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05