Duże piersi

Przyczyny i sposoby na duże piersi

Wiele kobiet zastanawia się, co zrobić, aby mieć większe piersi. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak duża liczba pań zmaga się wręcz z odwrotnym problemem, czyli zbyt dużym biustem. Okazuje się, że jest to przypadłość, która może prowadzić do wielu powikłań, zarówno tych związanych ze zdrowiem, jak i z samooceną. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny dużych piersi i jak można sobie z tym radzić.

 

Przyczyny dużego biustu

Wbrew pozorom duży biust nie jest jedyne kwestią naszej wagi, czy genów, chociaż te dwa czynniki wywierają oczywiście bardzo duży wpływ na wygląd naszych piersi. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim najważniejszym aspektom, które mogą mieć wpływ na wygląd tego obszaru ciała:

  • Genetyka – to jeden z głównych czynników, przez który możemy zmagać się z problemem dużych piersi. Większy biust może być dziedziczony. Jeżeli u większości kobiet w naszej rodzinie możemy zauważyć większe piersi, to z dużym prawdopodobieństwem wystąpią one także wśród kolejnych pokoleń.
  • Hormony - poziom hormonów kobiecych, takich jak estrogen i progesteron, może wpływać na rozmiar piersi. Na przykład, w okresie dojrzewania, kiedy poziom hormonów wzrasta, kobietom zaczyna rozwijać się biust. Podobnie jest zresztą w czasie ciąży i karmienia piersią, kiedy panie mogą zauważyć u siebie znacznie powiększone piersi. Poziom hormonów może zatem wpływać na rozmiar oraz kształt piersi.
  • Nadwaga - nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie często bezpośrednio wpływa także na wzrost rozmiaru piersi.
  • Zmiany w diecie i stylu życia – jeżeli w pewnym momencie zrezygnowaliśmy ze stosunkowo zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej, to taki stan rzeczy również może znacząco wpłynąć na powiększenie się naszego biustu. Niektóre składniki w diecie przyczyniają się do wzrostu piersi, ale wpływ na to może mieć również spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz brak aktywności fizycznej.
  • Leki - niektóre leki, takie jak hormony antykoncepcyjne czy leki psychotropowe, mogą również wpłynąć na rozmiar piersi.

Duży biust a powikłania zdrowotne

Duży biust może powodować powikłania zdrowotne, które często mają negatywny wpływ na jakość życia kobiet. Główną i najważniejszą dolegliwością związaną z tą przypadłością są oczywiście bóle pleców, szyi i ramion. Większy biust często powoduje napięcie mięśniowe, co w konsekwencji prowadzi do bólu wymienionych obszarów ciała. Jest on nie tylko dokuczliwy, ale także może utrudniać normalne funkcjonowanie. To szczególe zagrożenie dla pań, które swoją pracę wykonują przez większy czas w pozycji stojącej lub siedzącej. Bardzo często, aby zminimalizować napięcie i ból mięśni, automatycznie zmieniamy swoją postawę ciała, pochylając się do przodu. To kolejne zagrożenie nie tylko dla kręgosłupa, ale również dla… płuc. Taka postawa prowadzi do tego, że wysuwają się barki, a klatka piersiowa się zamyka. To sprawia, że objętość płuc może ulegać zmniejszaniu, co w konsekwencji będzie pogarszać jakość naszego oddechu. Kolejną konsekwencją dużych piersi jest utrudnione wykonywanie aktywności fizycznej. Kiedy nasze plecy są zgarbione i pochylone do przodu, a do tego ciężko nam się oddycha, wówczas bardzo trudno wykonywać niektóre ćwiczenia, a nawet się do nich zmotywować. Dowodzą temu badania, które jasno wskazują na to, że panie z dużym biustem są zdecydowanie mniej aktywne fizycznie. Ciężej jest im biegać, pływać, a często nawet sam spacer może przyprawiać o dyskomfort.

W tym momencie warto również wspomnieć o przykrych konsekwencjach skórnych, które wywołuje ten problem. Odciski i podrażnienia pod biustem, pod pachami czy na ramionach to powszechna dolegliwość, z którą zmagają się panie obdarzone większymi piersiami. Są to również miejsca, które często się pocą, co w konsekwencji może jeszcze bardziej potęgować przykre doznania.

Niestety wszystkie powyższe czynniki, a także walory estetyczne mogą sprawiać, że panie o większym biuście będą zmagać się z problemami związanymi z samoakceptacją i samooceną. Aby nie pogłębiać problemów związanych z niskim poczuciem własnej wartości, warto zatem przyjrzeć się sposobom, które mogą rozwiązać ten problem.

Sposoby na redukcję dużych piersi

Sposobów na redukcję dużych piersi jest stosunkowo dużo, jednak nie wszystkie mogą wykazać podobną skuteczność, co operacja zmniejszenia biustu. Jest to operacja chirurgiczna, która polega na usunięciu nadmiaru tkanki piersiowej oraz skóry i odpowiednim umieszczeniu brodawki sutkowej. Warto podkreślić, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod walki z dużym biustem, która pomaga pozbyć się bólu oraz innych powikłań, o których wspominaliśmy wyżej.

Jeżeli jednak wolelibyśmy na początku skupić się na mniej radykalnych metodach, możemy rozważyć między innymi:

  • Ćwiczenia mięśni klatki piersiowej. Co prawda jest to rozwiązanie, które nie sprawi, że nasz biust radykalnie zmaleje, ale ma ono inne zalety. Regularny trening tego obszaru może bowiem sprawić, że ulegną poprawie nasze proporcje ciała i zwiększy się masa mięśniowa, dzięki czemu dolegliwości związane z dużym biustem mogą przestać być tak bardzo dla nas odczuwalne.
  • Jeżeli natomiast nasz duży biust powiązany jest bezpośrednio z naszą masą ciała, wówczas warto wprowadzić rozwiązania, które będą miały poprawę naszego stylu życia czy zmianę nawyków żywieniowych. Choć z początku może być to trudne, to jednak zmiana diety czy stopniowe wprowadzenie aktywności fizycznej do naszej codziennej rutyny spowoduje, że zmniejszy się poziom tkanki tłuszczowej w organizmie, a to bezpośrednio wpłynie na wygląd naszych piersi.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Fototerapia lampą w leczeniu chorób skóry

Fototerapia lampą w leczeniu chorób skóry

Fototerapia lampą to znana od dawna i niezawodnie skuteczna metoda leczenia licznych, zapalnych chorób skóry. Jest to naświetlanie promieniowaniem UVA ...
Podniesienie piersi

Podniesienie piersi

Odchudzanie, ciąża czy nawet procesy dorastania lub starzenia się – to wszystko nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu, a tym ...
Stripping żył kończyn dolnych

Stripping żył kończyn dolnych

Stripping żył kończyn dolnych to klasyczna metoda usuwania dużych niewydolnych pni żył powierzchownych

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05