Elektroterapia

Na czym polega elektroterapia i jakie przynosi rezultaty?

Jedną z metod fizjoterapii jest właśnie elektroterapia, podczas której wykorzystywane jest działanie prądu. Elektroterapia może być stosowana jako jedna z technik łagodzenia bólu i napięcia mięśniowego, ale technika ta ma o wiele więcej zastosowań. Poznaj najważniejsze fakty o elektroterapii. Dowiedz się, jakie są jej rodzaje i jakich rezultatów można oczekiwać.

Elektroterapia – co to takiego?

Potocznie o elektroterapii mówi się czasem „leczenie prądem”. To technika fizjoterapii, która rzeczywiście wykorzystuje korzystne aspekty oddziaływania prądu. Elektroterapia najczęściej stosowana jest jako technika fizykoterapii – na przykład w działaniach rehabilitacyjnych, a także w zabiegach służących łagodzeniu dolegliwości bólowych różnego typu.

Na czym polega zabieg elektroterapii?

W ramach tej procedury na ciele pacjenta rozmieszczane są specjalne elektrody, przez które przepływa prąd o bezpiecznej częstotliwości. Zabieg ten nie trwa długo i nie jest inwazyjny. Istnieje kilka różnych rodzajów elektroterapii – każdy z nich jest skuteczny w leczeniu konkretnych dolegliwości.

Często stosowane rodzaje elektroterapii:

  • Elektrostymulacja – podczas zabiegu stosowany jest prąd impulsowy, a celem jego zastosowania jest wywołanie skurczu mięśni. Elektrostymulacja może być wykorzystywana w rehabilitacji i leczeniu niedowładu lub porażeń mięśniowych. Bywa również stosowana jako technika modelowania sylwetki.
  • Galwanizacja – podczas zabiegu wykorzystywany jest prąd stały o niskiej częstotliwości. Celem zabiegu jest leczenie przeciążeń i napięć mięśniowych. Galwanizacja może być stosowana u osób z dyskopatią, a także u osób cierpiących na nerwobóle.
  • Jonofreza – podczas tego zabiegu stosowany jest prąd stały o odpowiednio dobranej częstotliwości. Celem zabiegu jest niwelowanie dolegliwości przy nerwobólach, neuralgii oraz w chorobach reumatycznych.
  • Prądy TENS – podczas zabiegów z prądami TENS wykorzystywany jest prąd impulsowy o niskiej częstotliwości. Celem zabiegu jest minimalizowanie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, bólów reumatycznych i mięśniowych.

To tylko kilka spośród wielu rodzajów elektroterapii, które mogą być stosowane w leczeniu i niwelowaniu różnorodnych dolegliwości – przede wszystkim bólowych i związanych z niedowładem lub porażeniem mięśniowym. Elektroterapia może być również stosowana jako technika modelowania sylwetki – elektrostymulacja wzmacnia mięśnie, pomaga w ich uwydatnieniu oraz w niwelowaniu tkanki tłuszczowej.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu elektroterapii?

Każda procedura medyczna, nawet najskuteczniejsza w leczeniu bólu lub w minimalizowaniu innych dolegliwości, może być wykonana wówczas, gdy nie występują poważne przeciwwskazania do jej zastosowania.

Wskazania do elektroterapii:

  • Przewlekłe dolegliwości bólowe kręgosłupa, dyskopatie.
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów, schorzenia reumatyczne.
  • Nerwobóle i neuralgia.
  • Stany po urazach narządów ruchu, które objawiają się niedowładem lub przykurczem mięśniowym.
  • Chęć wymodelowania sylwetki.

Elektroterapia – przeciwwskazania:

  • Aktywne stany zapalne – ogólne oraz dotyczące skóry na obszarze zabiegowym.
  • Choroby nowotworowe.
  • Ciąża i okres karmienia piersią.
  • Posiadanie rozrusznika serca.
  • Zakrzepica żylna.
  • Zaburzenia rytmu serca.

To główne wskazania oraz przeciwwskazania do zabiegów elektroterapii. Pamiętaj o tym, że najlepszą metodę leczniczą lub łagodzącą dolegliwości dobierze dla Ciebie specjalista. Jeśli więc cierpisz na reumatyzm, dyskopatię lub innego rodzaju schorzenia, w których pomocne bywają zabiegi elektroterapii, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, by upewnić się, że zabiegi te będą dla Ciebie wskazane i bezpieczne.

Jakie efekty może przynieść elektroterapia?

Dokładne rezultaty elektroterapii zależą od rodzaju zabiegu, jaki zostanie wykonany, jak również od liczby powtórzeń, a nawet od przestrzegania dalszych zaleceń medycznych. Ogólnie jednak elektroterapia może spowodować:

  • Zniwelowanie dolegliwości bólowych – w schorzeniach i stanach, w których jednym z objawów jest przewlekły ból, jego łagodzenie jest niezwykle istotne dla codziennego komfortu życia.
  • Pobudzenie tkanek mięśniowych – co powoduje poprawę ich ukrwienia, a więc i odżywienia oraz regeneracji.
  • Zniwelowanie przykurczów mięśniowych – ułatwia powrót do sprawności po wypadkach i urazach.
  • Wzmocnienie i rozbudowa mięśni – sprzyja to wymodelowaniu sylwetki.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Zabieg na ciało z wykorzystaniem technologii fal radiowych RF i pulsacyjnego pola elektromagnetycznego

Zabieg na ciało z wykorzystaniem technologii fal radiowych RF i pulsacyjnego pola elektromagnetycznego

Sposób na walkę z utratą jędrności skóry, upartym tłuszczykiem i cellulitem.
Elektrostymulacja mięśni

Elektrostymulacja mięśni

Elektrostymulacja mięśni to najnowsza technologia do kształtowania i budowania mięśni.
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05