Erytrodermia

Erytrodermia łuszczycowa - jak rozpoznać i leczyć tę chorobę skóry?

Erytrodermia łuszczycowa jest jedną z najcięższych postaci łuszczycy. Objawia się rozległym i intensywnym zaczerwienieniem oraz łuszczeniem się naskórka. Co ważne, nieodpowiednio leczona może skutkować poważnymi komplikacjami. Przeczytaj o tym, jakie mogą być jej powikłania, a także, jakie terapie stosuje się w tym schorzeniu.

Erytrodermia łuszczycowa – co to takiego?

Erytrodermia łuszczycowa, jak sama nazwa wskazuje, to forma łuszczycy. Uznawana jest za jeden z najpoważniejszych i najbardziej zaawansowanych rodzajów tej choroby, a inaczej określa się ją jako erytrodermię wtórną. Jest to stan zapalny obejmujący większość powierzchni skóry chorego.

Jakie są objawy erytrodermii łuszczycowej?

Do najbardziej charakterystycznych symptomów tego schorzenia zaliczane są zaczerwienienie i łuszczenie się naskórka – objawy te nie tylko stanowią dla pacjenta dyskomfort, ale często też powodują ból. Choć erytrodermia łuszczycowa jest rzadką chorobą, może dotyczyć zarówno kobiet i mężczyzn, jak również dzieci.

Erytrodermia łuszczycowa – przyczyny

Jedną z głównych przyczyn tego schorzenia jest pogorszenie stanu chorego borykającego się z łuszczycą. Choroba ta może pojawić się również na skutek stosowania niektórych leków miejscowych. Ponadto erytrodermia łuszczycowa często jest powikłaniem nagłego przerwania terapii z wykorzystaniem kortykosteroidów, efalizumabu czy cyklosporyny.

Co jeszcze wpływa na powstanie erytrodermii łuszczycowej?

  • Przebyte infekcje – przede wszystkim zakażenia skóry i innych narządów.
  • Silny stres – głównie o przewlekłym charakterze.
  • Zbyt niski poziom wapnia w organizmie.
  • Ciężkie choroby ogólnoustrojowe – na przykład choroby serca i choroby autoimmunologiczne.

Erytrodermia łuszczycowa i jej objawy

Charakterystycznym objawem erytrodermii łuszczycowej jest widoczny na skórze stan zapalny, który obejmuje większość jej powierzchni – nawet do 90%. Tym zmianom zazwyczaj towarzyszy świąd, dyskomfort, a często także ból. Przy erytrodermii łuszczycowej czasami występują też stany podgorączkowe i dreszcze. Ponadto, jeśli schorzenie nie będzie odpowiednio leczone, mogą pojawić się inne problemy zdrowotne, takie jak nadmierne zmęczenie, odwodnienie, anemia, choroby układu krążenia czy zaburzenia pracy wątroby.

Jak wygląda skóra w erytrodermii łuszczycowej?

Na skórze pacjenta borykającego się z erytrodermią łuszczycową pojawia się rumień. Naskórek objęty chorobą staje się bardzo cienki, obrzęknięty i łuszczy się. A kiedy skóra złuszczy się, jej kolor zmienia się na intensywnie czerwony. Oprócz tego, jeśli jest to erytrodermia łuszczycowa odmiany krostkowej, pojawiają się ropne, małe grudki. Co ważne, zmiany mogą obejmować nie tylko twarz, plecy, dłonie czy stopy, ale nawet paznokcie.

Do jakich powikłań może prowadzić erytrodermia łuszczycowa?

Swędząca skóra sprawia, że pacjenci z erytrodermią łuszczycową, drapią ją, a to prowadzi do jej uszkodzenia. Z kolei otarty naskórek sprzyja powstawaniu infekcji. Ponadto może dochodzić do innych powikłań, takich jak:

  • Niedobór niektórych składników odżywczych i niedożywienie.
  • Niedokrwistość.
  • Powstawanie zakrzepów.
  • Obrzęki.
  • Krwawienia z przewodu pokarmowego.

Erytrodermii łuszczycowej nie można bagatelizować. W skrajnych przypadkach, gdy schorzenie nie będzie w ogóle leczone, może doprowadzić nawet do zgonu. Jeśli więc zauważasz u siebie zmiany skórne, które mogą wskazywać na rozwój tej choroby, skonsultuj się z lekarzem – najlepiej o specjalizacji dermatologicznej.

Erytrodermia – leczenie tego schorzenia

W leczeniu erytrodermii łuszczycowej kluczowe jest jej wczesne rozpoznanie. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie wymienione wyżej objawy, skonsultuj się z lekarzem – najlepiej dermatologiem. W przypadku tego schorzenia, stosowane są kremy i maści, przede wszystkim glikokortykosteroidy. Nie polecane są natomiast retinoidy i preparaty ze smoły węglowej, które mogą podrażniać i tak wrażliwą skórę chorego. Równie istotny jest odpoczynek, stosowanie chłodzących okładów i środków zmiękczających naskórek. Jeśli istnieje ryzyko odwodnienia, chory jest w podeszłym wieku albo boryka się z dużymi niedoborami składników odżywczych, zwykle konieczna jest hospitalizacja.

Terapie i zabiegi na erytrodermię łuszczycową

Podstawą leczenia erytrodermii łuszczycowej jest terapia samej łuszczycy – najczęściej stosowane są w niej antybiotyki i leki biologiczne. Pacjentom rekomendowane jest też przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, które redukują dokuczliwy świąd towarzyszący tej chorobie. Oprócz tego chorzy mogą korzystać z fototerapii, określanej inaczej jako światłoterapia, oraz ziołolecznictwa. Każda z metod leczenia powinna być stosowana pod nadzorem specjalisty.

Jakie zabiegi polecane są w leczeniu erytrodermii łuszczycowej?

Przede wszystkim terapia światłem LED – to metoda, która korzystnie wpływa na ukrwienie komórek skóry, niweluje stan zapalny i świąd, a ponadto redukuje inne dolegliwości towarzyszące chorobom skóry takim jak łuszczyca.

Pamiętaj, że przeprowadzenie takiego zabiegu powinno być poprzedzone konsultacją ze specjalistą, który oceni stan Twojej skóry i na tej podstawie zarekomenduje odpowiedni, bezpieczny dla Ciebie plan leczenia.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mikronakłuwanie
Aleksandra Gross - Koordynator Badań Klinicznych

Mikronakłuwanie

Mikronakłuwanie stymuluje naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze. Za pomocą pulsujący igieł substancje czynne wprowadzane są do naskórka i skóry ...
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...
Leczenie łuszczycy zwykłej

Leczenie łuszczycy zwykłej

Nawet jedna na pięćdziesiąt osób cierpi na łuszczycę zwykłą, co sprawia, że można ją zaliczyć do jednej z najczęściej występujących ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05