Fale radiowe

Fale radiowe i ich zastosowanie w medycynie estetycznej

Nowoczesne i nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej cieszą się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić – nie pozostawiają śladów i nie wiążą się z koniecznością długotrwałej rekonwalescencji. Jednym z takich zabiegów są właśnie fale radiowe, które bywają również określane mianem radiofrekwencji. Jak fale radiowe są wykorzystywane w medycynie estetycznej? Jakie przynoszą korzyści i na co należy zwrócić uwagę, decydując się na takie zabiegi?

Czym są fale radiowe? Jak działają?

Fale radiowe są powszechnie stosowane w telekomunikacji, znajdują one jednak również zastosowanie w medycynie estetycznej, a szczególnie w zabiegach kształtowania sylwetki i poprawiających wygląd skóry.

Zabiegi z wykorzystaniem radiofrekwencji bazują na falach radiowych, które przechodzą przez skórę, podgrzewając tkanki do około 40-45 stopni Celsjusza. W branży kosmetycznej używa się fal o częstotliwości między 0,5 a 0,7 MHz, które są bezpieczne dla skóry i tkanki podskórnej. Aby uniknąć ryzyka oparzeń, stosuje się specjalne kremy i preparaty ochronne podczas zabiegu.

Zastosowanie fal radiowych na skórę pobudza naturalne procesy regeneracyjne – przede wszystkim powoduje wzmożoną produkcję kolagenu, który jest jednym z głównych budulców skóry. To właśnie jego ubytki i zbyt niska produkcja wpływają na utratę jędrności skóry oraz na powstawanie zmarszczek. Fale radiowe korzystnie wpływają również na stopień dotlenienia tkanek.

Fale radiowe – zastosowanie w medycynie estetycznej

Fale radiowe znajdują zastosowanie w medycynie estetycznej głównie w zabiegach odmładzania skóry i redukcji cellulitu. Są to tzw. zabiegi radiofrekwencji. Zabiegi te otwierają nowe możliwości w walce z oznakami starzenia, utratą jędrności skóry i cellulitem, oferując pacjentom mniej inwazyjne i bezpieczniejsze alternatywy dla tradycyjnych metod chirurgicznych.

Jakie efekty można uzyskać, stosując fale radiowe?

Rezultaty zabiegów z użyciem fal radiowych są uzależnione od obszaru, który został poddany radiofrekwencji, jak również od liczby powtórzeń i indywidualnych uwarunkowań.

  • Fale radiowe na twarz i na obszar pod oczami mogą sprzyjać redukcji cieni pod oczami, a także poprawą owalu twarzy. Radiofrekwencja wpływa korzystnie również na zmarszczki i na zwiotczenie skóry.
  • Fale radiowe na ciało przynoszą nieco inne rezultaty – przede wszystkim redukują cellulit, ale też ujędrniają skórę.

Zabieg radiofrekwencji nie bez powodu nazywany jest również liftingiem bez użycia skalpela – fale radiowe w nieinwazyjny sposób ujędrniają skórę i pozwalają wymodelować wybrane obszary ciała oraz twarzy.

Jakie są wskazania do zabiegu z użyciem fal radiowych?

Radiofrekwencja jest polecana przede wszystkim tym osobom, które zauważają u siebie wyraźne oznaki zwiotczenia skóry – dotyczy to zarówno skóry na twarzy, jak i na innych obszarach ciała. Przy pomocy fal radiowych można bowiem redukować widoczność zmarszczek, jak również korzystnie wpływać na owal twarzy, niwelować obwisłe ramiona (tak zwane pelikany) oraz redukować cellulit.

Jakie są przeciwwskazania do radiofrekwencji?

Chociaż zabieg z użyciem fal radiowych jest nieinwazyjny i nie wymaga szczególnego przygotowania, nie u każdego będzie mógł być wykonany. Do najważniejszych przeciwwskazań należą:

  • Zdiagnozowane choroby nowotworowe.
  • Schorzenia tarczycy.
  • Epilepsja.
  • Aktywne choroby wirusowe lub bakteryjne skóry na obszarze zabiegowym.
  • Uszkodzenia skóry, świeże poparzenia, schorzenia dermatologiczne na obszarze zabiegowym.
  • Metalowe implanty, rozrusznik serca.

Jak wygląda zabieg z użyciem fal radiowych?

Szczegóły mogą zależeć od przyjętych standardów w konkretnym gabinecie medycyny estetycznej, ale najczęściej zabieg z falami radiowymi poprzedza konsultacja medyczna. Jej celem jest ustalenie zakresu działania oraz upewnienie się, że nie istnieją żadne istotne przeciwwskazania do wykonania radiofrekwencji. Kolejny krok to oczyszczenie skóry na obszarze zabiegowym, nałożenie na nią specjalnego żelu oraz masaż głowicą emitującą fale radiowe. Po zakończeniu zabiegu skóra jest znów oczyszczana oraz smarowana kremem ochronnym.

Jeśli interesuje Cię wykonanie zabiegu z użyciem fal radiowych, upewnij się, że nie istnieją u Ciebie żadne istotne przeciwwskazania do jego wykonania. W razie wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem medycyny estetycznej. Pamiętaj o tym, by przestrzegać wszystkich zaleceń, jakie otrzymasz przed zabiegiem oraz po jego wykonaniu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Radiofrekwencja
Malwina Stasiak, Zespół Przeszczepowy

Radiofrekwencja

Zmarszczki, zwiotczała skóra i plamy starcze mogą sprawić, że będziemy wyglądać nieco starzej niż w rzeczywistości. Dlatego warto poznać radiofrekwencję, ...
Radiofrekwencja mikroigłowa
Agnieszka Motyl - Pracownik Call Center

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa to urządzenie najnowszej generacji wykorzystujące połączenie dwóch technologii: fali radiowej oraz mikronakłuwania. Co to oznacza? Podwójną siłę i ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05