Fotostarzenie skóry

Jak zwalczyć skutki fotostarzenia skóry i cieszyć się młodszym wyglądem?

Zmarszczki, zaburzenia pigmentacji oraz utrata elastyczności skóry – objawy te mogą wskazywać na fotostarzenie skóry. Jakie są przyczyny tego procesu? Czy można uniknąć fotostarzenia się skóry?

 

Fotostarzenie skóry – co to takiego?

Promieniowanie słoneczne ma szereg korzystnych właściwości dla ludzkiego zdrowia i życia, ale w dużej mierze przyczynia się również do procesów starzenia się skóry. Fotostarzenie to właśnie proces starzenia się skóry pod wpływem oddziaływania promieni UV.

Jakie są oznaki fotostarzenia się skóry?

  • Stopniowa utrata gęstości i elastyczności skóry – fotostarzenie to powolny proces, dlatego łatwo przeoczyć jego wczesne objawy.
  • Zmarszczki – w tym również zmarszczki mimiczne, które powstają, co prawda, pod wpływem mimiki, ale utrwalają się na skutek starzenia się skóry.
  • Zaburzenia pigmentacji – przede wszystkim przebarwienia skórne, plamy starcze.
  • Zmiany w wyglądzie i potrzebach skóry – na przykład coraz większe problemy z przesuszaniem się skóry.

Zauważasz u siebie któreś z wymienionych objawów? Umów się na konsultację dermatologiczną. Odpowiednia profilaktyka oraz pielęgnacja skóry pomoże Ci zniwelować te symptomy i spowolnić proces dalszego starzenia się skóry.

Dlaczego promieniowanie UV powoduje starzenie się skóry?

Przebywanie na zewnątrz w słoneczny dzień przynosi zarówno korzyści (lepszą syntezę witaminy D, dobre samopoczucie), jak i wiąże się z pewnymi zagrożeniami.

W jaki sposób promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia się skóry?

  • Pod wpływem promieni UVA zwiększa się produkcja wolnych rodników.
  • Wolne rodniki przyczyniają się do zmniejszenia poziomu produkcji kolagenu.
  • Mniejsza produkcja kolagenu skutkuje niższym napięciem skóry i utratą jędrności.
  • Promieniowanie UV powoduje niszczenie włókien elastyny, co prowadzi do utraty elastyczności skóry, a w konsekwencji do powstawania zmarszczek.

Promieniowanie UV wpływa nie tylko na przyspieszenie pojawiania się zmarszczek, ale też może prowadzić do oparzeń słonecznych oraz do powstawania przebarwień. Największym zagrożeniem, jakie może wyniknąć z wpływu promieniowania UV na skórę, jest możliwość rozwinięcia się nowotworu skóry – czerniaka.

Jak zwalczyć skutki fotostarzenia się skóry?

Fotostarzenie się skóry to stopniowy i powolny proces. Gdy objawy będą już bardzo wyraźne, trudno będzie zniwelować je wyłącznie domowymi i profilaktycznymi sposobami. Procesów starzenia się skóry nie da się całkowicie zatrzymać, ale można znacząco je spowolnić.

Jeśli chcesz uniknąć widocznych efektów fotostarzenia się skóry lub zniwelować posiadane już objawy, umów się na konsultację z dermatologiem lub z lekarzem medycyny estetycznej. W zależności od tego, w jakim stanie jest Twoja skóra, specjalista zaproponuje Ci indywidualnie dopasowaną kurację – u niektórych osób wystarczą działania profilaktyczne, innym polecane są również zabiegi kosmetyczne oraz stosowanie kosmetyków o działaniu przeciwstarzeniowym oraz ochronnym.

Zabiegi zwalczające efekty fotostarzenia się skóry:

  • Peelingi i zabiegi złuszczające, jak mikrodermabrazja i dermabrazja – procedury te oddziałują na cerę złuszczająco, dzięki czemu pozwalają zniwelować przebarwienia skórne oraz spłycić drobne zmarszczki.
  • Fotoodmładzanie skóry IPL oraz zabiegi laserowe – to procedury rekomendowane osobom, które posiadają zmiany naczyniowe, przebarwienia oraz zauważają utratę jędrności skóry. Oddziaływanie światła IPL oraz lasera pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu odzyskuje ona swoją jędrność, a drobne zmiany pigmentacyjne, teleangiektazje i płytsze zmarszczki zostają zniwelowane.
  • Mezoterapia igłowa – popularny zabieg, podczas którego pod skórę podawane są indywidualnie dobrane preparaty (na przykład oparte o kwas hialuronowy). Zabieg ten poprawia kondycję skóry, może mieć działanie nawilżające, ujędrniające i regenerujące.
  • Podanie toksyny botulinowej – gdy procesy starzenia się skóry są już zbyt zaawansowane, by zniwelować ich efekty przy pomocy peelingu chemicznego lub mezoterapii, można zastosować toksynę botulinową. Jest ona niezastąpiona w redukowaniu widoczności zmarszczek oraz bruzd – nawet bardzo głębokich.

To tylko wybrane spośród wielu zabiegów anti-aging, na jakie można się zdecydować, by zniwelować objawy fotostarzenia się skóry. Pamiętaj o tym, że ogromne znaczenie mają także działania profilaktyczne oraz codzienna pielęgnacja skóry.

Fotostarzenie się skóry – profilaktyka

Nawet najbardziej staranne i konsekwentne działania profilaktyczne nie uchronią Cię w pełni przed efektem fotostarzenia się skóry, ale mogą znacząco spowolnić ten proces. Warto zadbać o profilaktykę nie tylko przez wzgląd na możliwość opóźnienia procesów starzenia się skóry, ale też z uwagi na to, że chroniąc skórę przed promieniowaniem UV, zmniejszysz ryzyko pojawienia się oparzeń skórnych, jak również zmian o złośliwym charakterze.

Co robić, a czego nie robić, by opóźnić procesy fotostarzenia się skóry?

  • Nie opalaj się i nie korzystaj z solarium – jeśli lubisz efekt opalonej skóry, wypróbuj opalanie natryskowe albo pozwól słońcu bardzo delikatnie i stopniowo oddziaływać na Twoją skórę. Stosując kremy z wysokim filtrem, nie zablokujesz w pełni jego promieni, ale uchronisz się przed oparzeniami skórnymi i przebarwieniami.
  • Stosuj kosmetyki z filtrem UV – nie tylko podczas plażowania. Słońce oddziałuje na Twoją skórę przez cały rok. Krem z filtrem UV na dzień to dobry wybór.
  • Wybieraj ubrania z filtrem UV – promieniowanie słoneczne bez przeszkód może przenikać przez większość cienkich tkanin. Jeśli zależy Ci na spowolnieniu procesów starzenia się skóry na całym ciele, do aktywności na zewnątrz wybieraj odzież z filtrem UV.

Pamiętaj o tym, że promienie UV mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na stan Twojej skóry, ale również na kondycję Twoich włosów. Nie zapominaj o ich potrzebach. Latem stosuj ochronne mgiełki, a jeśli zauważysz pogorszenie ich kondycji, sięgnij po odżywczą maskę lub umów się na mezoterapię skóry głowy.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...
Peeling Węglowy

Peeling Węglowy

Pielęgnacja skóry to temat, który zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się metody i techniki, które ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05