Czym jest galwanizacja? Co to za zabieg?
Galwanizacja to rodzaj zabiegu elektroleczniczego, stosowanego między innymi w kosmetyce i medycynie, którego rezultatem jest poprawa mikrokrążenia, stymulacja mięśni i odżywienie skóry. Wykorzystuje on przebieg prądu stałego pomiędzy elektrodami. Działanie to skutkuje poprawą kondycji skóry: staje się ona lepiej dotleniona, elastyczniejsza i jędrniejsza. Ponadto galwanizacja koi skórę i sprzyja regeneracji tkanek.
Na czym polega zabieg galwanizacji?
Zabieg ten nie należy do skomplikowanych i skupia się na konkretnej partii ciała bądź twarzy. Jak przebiega?
- Jego wykonanie poprzedza wywiad, dzięki któremu kosmetolog może upewnić się, że pacjent nie ma przeciwwskazań do wykonania galwanizacji.
- Kolejnym krokiem jest oczyszczenie skóry.
- Następnie specjalista nakłada elektrody, a dokładniej mówiąc – anodę i katodę. Elementy te są wykonane z włókna węglowego, cyny lub innych materiałów. Umieszcza się je na skórze bądź na specjalnym podkładzie.
- Sam zabieg opiera się na przepływie prądu pomiędzy elektrodami. Przemierzając drogę do poszczególnych tkanek, nie zmienia on nie tylko natężenia, ale również kierunku. Co za tym idzie – prąd ten nie powoduje skurczów mięśni.
- Na koniec na skórę pacjenta aplikowany jest odpowiedni kosmetyk, najczęściej łagodzący żel.
Galwanizacja i jej rodzaje
Wyróżnia się dwa podstawowe typy galwanizacji. Są to:
- Galwanizacja zstępująca-anodowa – sprzyja rozluźnieniu mięśni, ma właściwości przeciwbólowe, działa bakteriobójczo i kojąco, a ponadto pozytywnie wpływa na uszkodzone tkanki. Ten rodzaj galwanizacji polecany jest zwłaszcza pacjentom borykającym się z trądzikiem, rozszerzonymi porami, wzmożonym wydzielaniem łoju czy pajączkami.
- Galwanizacja wstępująca-katodowa – stymuluje, pobudza, pomaga zredukować obrzęki, poprawia napięcie mięśniowe, sprzyja lepszemu ukrwieniu tkanek i zwiększa wchłanianie się aktywnych substancji zawartych w kosmetykach. Zabieg ten rekomendowany jest przede wszystkim osobom dojrzałym, z ziemistą lub słabo ukrwioną cerą.
Galwanizacja – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Galwanizacja rekomendowana jest przede wszystkim osobom, które borykają się z:
- trądzikiem – między innymi trądzikiem różowatym,
- cellulitem,
- rozstępami,
- nadmiernie rozszerzonymi porami,
- łojotokiem,
- pękającymi bądź rozszerzonymi naczynkami na skórze,
- zmarszczkami,
- nerwicą naczyniową skóry,
- złą kondycją skóry – która objawia się na przykład ziemistą cerą.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu galwanizacji:
- zaburzenia czucia,
- rozrusznik serca albo inne wszczepione urządzenia elektryczne,
- endoprotezy bądź inne elementy metalowe znajdujące się w okolicy części ciała, która ma być poddana zabiegowi,
- gorączka lub stan podgorączkowy,
- nowotwór,
- ciąża,
- karmienie piersią,
- schorzenia układu krążenia,
- epilepsja,
- stany zapalne lub uszkodzenia naskórka w partiach ciała, na których ma być przeprowadzona galwanizacja.
Ile trwa zabieg galwanizacji? Czy trzeba go powtarzać?
Dokładny czas trwania zabiegu zależy między innym od tego, jaki specjalista go przeprowadza, a także, jakich partii ciała dotyczy. Zwykle przebiega on sprawnie, a cały proces trwa od 10 do 30 minut. Żeby rezultaty galwanizacji były jak najlepsze, zaleca się jej powtórzenie i wykonanie serii około kilkunastu zabiegów.
Galwanizacja w kosmetyce a galwanizacja w fizjoterapii
Galwanizacja wykorzystywana jest nie tylko w kosmetologii, ale również w fizjoterapii. Ma ona działanie przeciwbólowe i wpływa na rozluźnienie mięśni. Zaleca się ją pacjentom ze zmianami zwyrodnieniowymi kończyn dolnych i kręgosłupa, uskarżającym się na przeciążenie mięśni, z trudno gojącymi się ranami, owrzodzeniami oraz cierpiącymi na migreny. Wśród przeciwwskazań do wykonania takich zabiegów wymienia się między innymi: nowotwory, zakrzepy i zapalenie żył.