Galwanizacja

Galwanizacja w kosmetyce – jak działa i dla kogo jest polecana?

Galwanizacja to zabieg kosmetyczny bazujący na wykorzystaniu prądu stałego. Wykonując go, można ujędrnić i poprawić stan skóry. Jak dokładnie działa galwanizacja? Jakie jeszcze daje efekty i kto powinien rozważyć taki zabieg? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest galwanizacja? Co to za zabieg?

Galwanizacja to rodzaj zabiegu elektroleczniczego, stosowanego między innymi w kosmetyce i medycynie, którego rezultatem jest poprawa mikrokrążenia, stymulacja mięśni i odżywienie skóry. Wykorzystuje on przebieg prądu stałego pomiędzy elektrodami. Działanie to skutkuje poprawą kondycji skóry: staje się ona lepiej dotleniona, elastyczniejsza i jędrniejsza. Ponadto galwanizacja koi skórę i sprzyja regeneracji tkanek.

Na czym polega zabieg galwanizacji?

Zabieg ten nie należy do skomplikowanych i skupia się na konkretnej partii ciała bądź twarzy. Jak przebiega?

  • Jego wykonanie poprzedza wywiad, dzięki któremu kosmetolog może upewnić się, że pacjent nie ma przeciwwskazań do wykonania galwanizacji.
  • Kolejnym krokiem jest oczyszczenie skóry.
  • Następnie specjalista nakłada elektrody, a dokładniej mówiąc – anodę i katodę. Elementy te są wykonane z włókna węglowego, cyny lub innych materiałów. Umieszcza się je na skórze bądź na specjalnym podkładzie.
  • Sam zabieg opiera się na przepływie prądu pomiędzy elektrodami. Przemierzając drogę do poszczególnych tkanek, nie zmienia on nie tylko natężenia, ale również kierunku. Co za tym idzie – prąd ten nie powoduje skurczów mięśni.
  • Na koniec na skórę pacjenta aplikowany jest odpowiedni kosmetyk, najczęściej łagodzący żel.

Galwanizacja i jej rodzaje

Wyróżnia się dwa podstawowe typy galwanizacji. Są to:

  1. Galwanizacja zstępująca-anodowa – sprzyja rozluźnieniu mięśni, ma właściwości przeciwbólowe, działa bakteriobójczo i kojąco, a ponadto pozytywnie wpływa na uszkodzone tkanki. Ten rodzaj galwanizacji polecany jest zwłaszcza pacjentom borykającym się z trądzikiem, rozszerzonymi porami, wzmożonym wydzielaniem łoju czy pajączkami.
  2. Galwanizacja wstępująca-katodowa – stymuluje, pobudza, pomaga zredukować obrzęki, poprawia napięcie mięśniowe, sprzyja lepszemu ukrwieniu tkanek i zwiększa wchłanianie się aktywnych substancji zawartych w kosmetykach. Zabieg ten rekomendowany jest przede wszystkim osobom dojrzałym, z ziemistą lub słabo ukrwioną cerą.

Galwanizacja – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Galwanizacja rekomendowana jest przede wszystkim osobom, które borykają się z:

  • trądzikiem – między innymi trądzikiem różowatym,
  • cellulitem,
  • rozstępami,
  • nadmiernie rozszerzonymi porami,
  • łojotokiem,
  • pękającymi bądź rozszerzonymi naczynkami na skórze,
  • zmarszczkami,
  • nerwicą naczyniową skóry,
  • złą kondycją skóry – która objawia się na przykład ziemistą cerą.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu galwanizacji:

  • zaburzenia czucia,
  • rozrusznik serca albo inne wszczepione urządzenia elektryczne,
  • endoprotezy bądź inne elementy metalowe znajdujące się w okolicy części ciała, która ma być poddana zabiegowi,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • nowotwór,
  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • schorzenia układu krążenia,
  • epilepsja,
  • stany zapalne lub uszkodzenia naskórka w partiach ciała, na których ma być przeprowadzona galwanizacja.

Ile trwa zabieg galwanizacji? Czy trzeba go powtarzać?

Dokładny czas trwania zabiegu zależy między innym od tego, jaki specjalista go przeprowadza, a także, jakich partii ciała dotyczy. Zwykle przebiega on sprawnie, a cały proces trwa od 10 do 30 minut. Żeby rezultaty galwanizacji były jak najlepsze, zaleca się jej powtórzenie i wykonanie serii około kilkunastu zabiegów.

Galwanizacja w kosmetyce a galwanizacja w fizjoterapii

Galwanizacja wykorzystywana jest nie tylko w kosmetologii, ale również w fizjoterapii. Ma ona działanie przeciwbólowe i wpływa na rozluźnienie mięśni. Zaleca się ją pacjentom ze zmianami zwyrodnieniowymi kończyn dolnych i kręgosłupa, uskarżającym się na przeciążenie mięśni, z trudno gojącymi się ranami, owrzodzeniami oraz cierpiącymi na migreny. Wśród przeciwwskazań do wykonania takich zabiegów wymienia się między innymi: nowotwory, zakrzepy i zapalenie żył.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...
Drenaż podciśnieniowy

Drenaż podciśnieniowy

Drenaż podciśnieniowy to doskonała alternatywa do drenażu manualnego. Często po niektórych zabiegach z zakresu chirurgii plastycznej wskazane jest wykonanie mocniejszego ...
Fala uderzeniowa - modelowanie sylwetki
Małgorzata Filipek - Opiekun Klientów VIP, Specjalista ds. Social Media

Fala uderzeniowa - modelowanie sylwetki

Czym właściwie jest fala uderzeniowa? To technologia, która pierwotnie znalazła zastosowanie w medycynie sportowej i fizjoterapii, jednak jej potencjał w ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05