Guzek pod pachą

Czy należy martwić się guzkiem pod pachą? Przyczyny i leczenie

Guzki pod pachą często są konsekwencją wykonanej w nieprawidłowy sposób depilacji skóry, ale mogą okazać się również symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych. Dowiedz się, czym jeszcze mogą być spowodowane tego rodzaju zmiany skórne oraz jak leczy się różnego typu zgrubienia pod pachami.

 

Guzki, grudki i inne zgrubienia pod pachami

Wyczuwasz na skórze pod pachami guzek? Pamiętaj, że tego rodzaju zmiana nie musi być związana z chorobą nowotworową. Zgrubienia w tej części ciała często towarzyszą toczącym się w organizmie stanom zapalnym, a czasami są rezultatem błędów popełnianych podczas depilacji. W zależności od przypadku, grudka pod pachą może powodować dolegliwości bólowe lub nie dawać żadnych objawów i być wykryta przypadkowo, na przykład podczas rutynowego badania u lekarza.

Guzek pod pachą – przyczyny

Choroby skóry, infekcje, niewłaściwa higiena – to tylko niektóre z możliwych przyczyn tworzenia się guzków pod pachami. U niektórych osób tego typu zmiany związane są z nowotworami – zarówno tymi o łagodnym, jak i złośliwym charakterze.

Jakim chorobom towarzyszy występowanie grudek pod pachami?

  • Zapalenie mieszków włosowych – w przypadku tego schorzenia dermatologicznego grudki zwykle wypełnione są ropą. Mogą one występować pojedynczo lub być ulokowane w grupach.
  • Zapalenie piersi – zmiany na skórze pach często pojawiają się także podczas laktacji. Jeśli dochodzi do zapalenia piersi, oprócz zgrubień pod pachą zwykle występuje gorączka, dreszcze i obrzęk piersi.
  • Kaszak – czyli guzek, który najczęściej nie daje dolegliwości bólowych; ale jeśli jest duży lub zaczyna rosnąć, powinien być usunięty chirurgicznie.
  • Czyrak – bolące guzki pod pachą to często czyraki, czyli zmiany skórne powstałe na skutek zakażenia gronkowcem złocistym.
  • Choroby infekcyjne – schorzenia mające podłoże bakteryjne, wirusowe lub pierwotniakowe to kolejna przyczyna powiększenia węzłów chłonnych. Do tej grupy chorób należą między innymi: mononukleoza, gruźlica, kiła i toksoplazmoza.
  • Nowotwór piersi – powiększone węzły chłonne pod pachą, wyciekający z brodawek płyn, zmiana kształtu piersi to objawy, które mogą towarzyszyć nowotworowi sutka.
  • Chłoniak – w takim przypadku oprócz guzka na skórze możesz zauważyć powiększenie się węzłów chłonnych. Ten rodzaj nowotworu objawia się też nocnymi potami, gorączką, wzmożonym świądem skóry i znacznym spadkiem masy ciała.

Inne przyczyny pojawienia się guzków pod pachami

Oprócz wymienionych wyżej chorób wystąpienie grudek i zgrubień w okolicy pach może być wynikiem: ukąszenia przez owada, alergii kontaktowej, reakcji poszczepiennej, reakcji polekowej lub choroby autoimmunologicznej w przebiegu, której węzły chłonne uległy powiększeniu. U niektórych osób guzek pod pachą może być konsekwencją zapalenia gruczołów potowych, podrażnień mechanicznych skóry lub innego rodzaju urazu pach.

Grudki na skórze pod pachami – diagnostyka i leczenie

Jeśli na skórze pach dostrzegasz guzek, skonsultuj się z lekarzem – możesz umówić się do lekarza rodzinnego. Podczas wizyty wykona on badanie fizykalne, a ponadto może zlecić Ci wykonanie USG piersi lub węzłów chłonnych, a także pokierować Cię do specjalisty. Do postawienia właściwej diagnozy często nieodzowne są wyniki morfologii oraz wskaźników CRP i OB. Ponadto, by wykluczyć lub potwierdzić ewentualne zmiany nowotworowe, czasami konieczne jest przeprowadzenie biopsji.

Guzki pod pachą – leczenie

Sposób leczenia zmian na skórze pach zależy od przyczyny ich powstania:

  • Jeśli guzki są bolesne i wynikają ze stanu zapalnego, najczęściej stosuje się terapię antybiotykową.
  • Kiedy problem ten jest rezultatem niewłaściwie przeprowadzanej depilacji, by uniknąć powstawania kolejnych guzków, zmień swoje nawyki higieniczne. Korzystaj z czystej maszynki do golenia i pamiętaj o nawilżeniu tej partii skóry.
  • Leczenie zmian takich jak kaszaki i tłuszczaki polega na ich wycięciu – a w niektórych przypadkach wystarczy obserwowanie zmian.
  • Jeśli guzki mają charakter nowotworowy, konieczne jest postępowanie onkologiczne.

Specjalistyczne zabiegi na guzki pod pachami

Jeśli zgrubienia na skórze pach nie są objawem poważniejszej choroby (na przykład nowotworowej), czasami ich leczenie można wspierać specjalistycznymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej:

  • Epilacja laserowa – to zabieg polecany osobom, u których zgrubienia, pryszcze i guzki pod pachami pojawiają się na skutek depilowania tego obszaru skóry. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę pod pachami oraz intensywne owłosienie, rozważ epilację laserową – pozbędziesz się włosów i ograniczysz ryzyko powstawania nowych zmian pod pachami.
  • Fototerapia lampą LED – to skuteczna metoda na złagodzenie zmian skórnych pod pachami, które mogą być skutkiem problemów trądzikowych lub nieprawidłową pracą gruczołów potowych.
  • Zabieg chirurgiczny – jeśli guzek pod pachą okazał się włókniakiem, tłuszczakiem lub innego rodzaju zmianą, która nie ma złośliwego charakteru, możesz rozważyć jej usunięcie. Zabieg tego typu jest prosty i szybki oraz odbywa się w ramach chirurgii jednego dnia.

To tylko wybrane spośród wielu zabiegów, jakie możesz wykonać na skórę pod pachami. Najkorzystniejszą metodę działania dobierz po konsultacji medycznej, gdy już dowiesz się, co spowodowało wystąpienie guzka pod pachą.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...
Radiofrekwencja
Malwina Stasiak, Zespół Przeszczepowy

Radiofrekwencja

Zmarszczki, zwiotczała skóra i plamy starcze mogą sprawić, że będziemy wyglądać nieco starzej niż w rzeczywistości. Dlatego warto poznać radiofrekwencję, ...
Epilacja laserowa

Epilacja laserowa

Najskuteczniejszy sposób na trwałe pozbycie się włosków w ciała? Epilacja laserowa! Wyobraź sobie, że jedynie kilka zabiegów może dzielić cię ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05