Hialuronidaza

Hialuronidaza w medycynie estetycznej – działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Iniekcje z wykorzystaniem usieciowanego kwasu hialuronowego cieszą się bardzo dużą popularnością. Ten popularny wypełniacz stosowany jest do modelowania twarzy – przede wszystkim ust, ale też policzków, owalu twarzy, a także do wypełniania zmarszczek. Chociaż kwas hialuronowy jest stosunkowo bezpieczną substancją, każdy zabieg medyczny lub kosmetyczny może przynieść niezamierzone rezultaty. Jeśli doszło do powikłań lub efekty estetyczne są niezgodne z zamierzeniami, nie trzeba czekać wiele miesięcy na to, by efekt zabiegu ustąpił samoistnie. Rozwiązaniem może być hialuronidaza. Co to takiego? W jakich sytuacjach można ją zastosować?

Czym jest hialuronidaza?

Określenie „hialuronidaza” oznacza zarówno rodzaj zabiegu, jak i substancję, która jest podczas niego stosowania. Hialuronidaza to enzym, który naturalnie występuje w przyrodzie – można go znaleźć na przykład w jadzie niektórych zwierząt i owadów (przede wszystkim os i pszczół). Substancja ta znajduje szerokie zastosowanie w medycynie (głównie w okulistyce i urologii) oraz w medycynie estetycznej, gdzie jest wykorzystywana jako substancja rozpuszczająca kwas hialuronowy.

Jakie są wskazania do zastosowania hialuronidazy?

Zabieg hialuronidazy wykonuje się z różnych powodów – jest on bezwzględnie zalecany, gdy wystąpiły gwałtowne oraz poważne skutki uboczne po zastosowaniu kwasu hialuronowego. Mogą to być:

  • Gwałtowne reakcje alergiczne – mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Martwica skóry lub tkanki podskórnej.
  • Zaburzenia widzenia, ziarniaki lub wystąpienie ropnia.

W przypadku wystąpienia powyższych wskazań, zastosowanie hialuronidazy powinno być skorelowane z innymi działaniami mającymi na celu neutralizację negatywnych skutków podania kwasu hialuronowego. Tak poważne powikłania na szczęście nie występują często. Zabieg hialuronidazy o wiele częściej wykonuje się ze wskazań typowo estetycznych – przede wszystkim wówczas, gdy iniekcję kwasu hialuronowego przeprowadzono nieprawidłowo.

Do najczęstszych wskazań estetycznych do wykonania hialuronidazy należą:

  • Asymetrie – na przykład nierównomiernie wymodelowane policzki, okolice oczu lub ust.
  • Błędy w aplikacji kwasu hialuronowego – na przykład jego zbyt płytkie lub zbyt głębokie podanie.
  • Powstanie grudek.
  • Przemieszczanie się kwasu w okolice, w których nie miał być zastosowany.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu hialuronidazy?

Głównym i najważniejszym przeciwwskazaniem do zabiegu jest potwierdzona silna alergia na enzym, która może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet do zgonu. Pozostałe przeciwwskazania to:

  • Obecność niektórych chorób przewlekłych – szczególnie nieuregulowane nadciśnienie tętnicze.
  • Ostry przebieg współistniejących schorzeń autoimmunologicznych.
  • Okres ciąży i karmienia piersią.
  • Aktywne infekcje i choroby nowotworowe.

Jak wygląda zabieg hialuronidazy?

Z uwagi na fakt, że enzym hialuronidazy jest obecny w jadzie owadów i niektórych zwierząt, nie należy stosować go u osób mających uczulenie na jad os i pszczół. U pozostałych pacjentów powinno się wykonać próbę uczuleniową – może zdarzyć się, że osoba, która nie ma uczulenia na jad owadów będzie miała alergię na sam enzym hialuronidazy. Jeśli podanie hialuronidazy musi być przeprowadzone w trybie nagłym – przede wszystkim ze względu na postępującą martwicę skóry – może być wykonane bez uprzedniej próby uczuleniowej.

Sam zabieg hialuronidazy jest podobny do iniekcji kwasu hialuronowego – skóra zostaje zdezynfekowana, a następnie substancja wprowadzana jest w miejsca, w których zastosowano kwas hialuronowy. Pierwsze efekty mogą być widoczne tuż po zabiegu, ale zazwyczaj w miejscach iniekcji pojawia się obrzęk, co utrudnia ocenę efektów przed jego ustąpieniem. Zdarza się, że zabieg wymaga powtórzenia – bywa tak najczęściej w sytuacjach, gdy rozpuszczeniu musi ulec duża ilość kwasu hialuronowego.

Dawkowanie hialuronidazy zależy od obszaru zabiegowego, jak również od celu, jaki chce się osiągnąć. Jeśli zabieg wykonywany jest w celu skorygowania lekkiej asymetrii lub po to, by odrobinę zmniejszyć nadmiernie wypełnione usta, podawane są minimalne dawki preparatu. W przypadku większych obszarów iniekcje mogą być większe, jak również mogą wymagać powtórzenia. Zaleca się odbycie wizyty kontrolnej po zabiegu.

Hialuronidaza – opuchlizna i inne skutki uboczne po zabiegu

Do najczęstszych skutków ubocznych po zastosowaniu hialuronidazy należy właśnie opuchlizna – znika ona jednak już w pierwszych dniach po iniekcji. W zależności od tego, na jakim obszarze wykonywano zabieg, mogą wystąpić również inne działania niepożądane:

  • Krwiaki, siniaki, wybroczyny – to częsty skutek uboczny po iniekcji hialuronidazy. Zmiany te znikają jednak z czasem bez śladu.
  • Reakcja alergiczna – miejscowa lub ogólnoustrojowa. Zazwyczaj dotyczy osób uczulonych na jad pszczół lub os. Z uwagi na zagrożenie silną reakcją alergiczną, zaleca się wykonanie próby uczuleniowej przed podaniem hialuronidazy.
  • Niepełne rozpuszczenie kwasu hialuronowego – usta po hialuronidazie zazwyczaj wracają do naturalnego kształtu już po jednorazowym zabiegu. Nieco inaczej bywa z większymi obszarami twarzy, na których zastosowano większe porcje kwasu hialuronowego. Zdarza się, że zabieg hialuronidazy trzeba powtórzyć dla uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Hialuronidaza a ponowna iniekcja kwasu hialuronowego

Prawidłowo przeprowadzona iniekcja kwasu hialuronowego może zapewnić bardzo dobre efekty wizualne. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy przeciwwskazaniem do podania kwasu hialuronowego jest hialuronidaza – po jakim czasie można powiększyć usta? Zaleca się odczekanie 2-3 tygodni od zabiegu hialuronidazy.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Modelowanie ust kwasem hialuronowym
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Modelowanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach medycyny, jednak swój prym wiedzie przede wszystkim w medycynie estetycznej. Substancja ta ...
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...
Modelowanie i korekta nosa kwasem hialuronowym
Alina Vouk - Kosmetolog

Modelowanie i korekta nosa kwasem hialuronowym

Osób, którym doskwiera nieatrakcyjny wygląd nosa, jest naprawdę sporo. Niewiele z nich decyduje się jednak na chirurgiczną korekcję nosa z ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05