Hymenotomia

Hymenotomia, czyli usunięcie błony dziewiczej. Kiedy przeprowadzić zabieg?

Hymenotomia to zabieg, na jaki decydują się kobiety, u których budowa błony dziewiczej utrudnia współżycie lub normalne miesiączkowanie. Sprawdź, jakie są inne wskazania do nacięcia lub usunięcia błony dziewiczej.

 

Czym jest błona dziewicza?

Błona dziewicza, określana inaczej jako hymen, umiejscowiona jest za wejściem do pochwy. To cienki fałd błony śluzowej, którego charakterystycznymi cechami są perforowana powierzchnia i wysoka elastyczność. Zwykle jej wygląd przypomina półksiężyc, ale u każdej kobiety kształt błony dziewiczej może być nieco inny. Co równie istotne, nie jest to trwała struktura – najczęściej ulega przerwaniu w wyniku stosunku płciowego lub intensywnej aktywności fizycznej.

Hymenotomia – co to takiego?

Hymenotomia to medyczne określenie zabiegu, podczas którego nacinana jest błona dziewicza. Usunięcie błony dziewiczej może być przeprowadzone na dwa sposoby: metodą chirurgiczną lub laserową.

Hymenotomia chirurgiczna

Tradycyjna metoda usuwania błony dziewiczej. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W ramach tej procedury błona dziewicza jest nacinana przez chirurga przy użyciu skalpela. W zależności od konkretnego przypadku, hymenotomia chirurgiczna trwa od 60 do 90 minut.

Hymenotomia laserowa

To nowocześniejszy wariant zabiegu, który jest również nieco szybszy oraz mniej inwazyjny. Błona dziewicza może zostać nacięta lub przerwana przy pomocy wiązki laserowej. Przed wykonaniem takiego zabiegu pacjentka znieczulana jest miejscowo. Hymenotomia laserowa trwa od kilkunastu minut do pół godziny.

Hymenotomia – jak przebiega tego rodzaju zabieg?

Dokładny przebieg hymenotomii zależy od rodzaju metody, którą jest ona przeprowadzana. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjentka jest znieczulana – zwykle miejscowo. Następnie lekarz nacina błonę dziewiczą na kształt krzyża. Po przeprowadzonym zabiegu pacjentce zostają założone szwy rozpuszczalne, czyli takie, które wchłaniają się w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni.

Usunięcie błony dziewiczej i wskazania do wykonania takiego zabiegu

Zabieg usunięcia błony dziewiczej może zostać przeprowadzony z kilku powodów:

  • Utrudnione współżycie – najczęściej dzieje się tak w przypadku, gdy błona jest mocno zrośnięta, gruba i sztywna. Jej nacięcie lub usunięcie niweluje dyskomfort i ból towarzyszący współżyciu seksualnemu, a co za tym idzie – podnosi komfort psychiczny pacjentki.
  • Zatrzymanie krwi miesiączkowej wewnątrz pochwy – wskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest także brak menstruacji, który wynika z nieprawidłowej budowy błony dziewiczej. Z takim problemem zwykle zmagają się nastolatki w okresie dojrzewania. Jeśli błona dziewicza nie posiada naturalnych otworów (nie jest perforowana), może dochodzić do zatrzymywania krwi menstruacyjnej wewnątrz pochwy, co sprzyja infekcjom i stanom zapalnym oraz jest istotnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.
  • Preferencje pacjentki – w niektórych przypadkach hymenotomię wykonuje się na życzenie pacjentki – na przykład, kiedy obawia się ona bólu podczas pierwszego stosunku seksualnego.

Przeciwwskazania do wykonania hymenotomii

Chociaż zabieg hymenotomii jest stosunkowo mało inwazyjny i prosty, także do niego istnieją pewne przeciwskazania. Niektóre mają charakter przejściowy (możliwe będzie przeprowadzenie zabiegu po ich ustaniu), inne mogą wykluczyć możliwość wykonania hymenotomii. Oto one:

  • Menstruacja oraz krwawienie z dróg rodnych z innej przyczyny.
  • Infekcja intymna.
  • Problemy z krzepnięciem krwi.
  • Cukrzyca.
  • Choroby nowotworowe.

Hymenotomia – jak się do niej przygotować?

Po pierwsze, przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu, skonsultuj się ze specjalistą. Na wizycie przeprowadzi on badanie ginekologiczne i zleci Ci wykonanie szeregu badań. Na podstawie ich wyników stwierdzi, czy nie masz przeciwwskazań do przeprowadzenia hymenotomii. Co ważne, w dniu zabiegu nie można jeść ani pić, a na kilka dni przed jego wykonaniem zaleca się także powstrzymanie się od palenia papierosów.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Leczenie pochwicy toksyną botulinową

Leczenie pochwicy toksyną botulinową

Problem odczuwania bólu podczas stosunku dotyczy bardzo wielu kobiet. Niewątpliwie jest to problem wstydliwy i nie wszystkie kobiety zgłaszają się ...
Modelowanie warg sromowych i leczenie suchości pochwy

Modelowanie warg sromowych i leczenie suchości pochwy

Badania dowodzą, że objawy suchości pochwy występują u jednej na sześć kobiet. Suchość pochwy i/lub sromu może wystąpić u kobiet ...
Laserowa rewitalizacja pochwy - nieinwazyjna ginekologia estetyczna

Laserowa rewitalizacja pochwy - nieinwazyjna ginekologia estetyczna

Okolice intymne u większości pań bywają wstydliwym tematem i wiele z nich wciąż obawia się zgłosić do specjalisty. Tymczasem przypadłości ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05