Implanty piersiowe

Rodzaje implantów piersiowych: implanty anatomiczne a okrągłe

Implanty piersiowe mogą różnić się między sobą kształtem i rozmiarem. Czym wyróżniają się implanty anatomiczne, a czym okrągłe? Czy należy je wymieniać na nowe, a jeśli tak, to po jakim czasie? Odpowiadamy!

Czym są implanty piersiowe?

Implanty piersiowe to specyficzny rodzaj protezy medycznej, która wszczepiana jest pod skórę w ramach zabiegu chirurgicznego. Co ważne, taki zabieg może być motywowany:

  • Względami estetycznymi – na przykład chęcią powiększenia biustu lub zmiany jego kształtu.
  • Względami medycznymi – na przykład chęcią wyrównania istotnej asymetrii piersi albo rekonstrukcji po zabiegu mastektomii.

Zastosowanie implantów to procedura wymagająca wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Lekarz wszczepiający implanty powinien mieć doświadczenie w tego rodzaju zabiegach. Dzięki temu można znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia ewentualnych komplikacji.

Jak zbudowane są implanty piersi?

Choć poszczególne rodzaje implantów piersiowych różnią się od siebie, mają zbliżoną budowę. Z zewnątrz pokrywa je specjalna torebka, która wykonana jest z gumy silikonowej lub soli fizjologicznej. Dzięki zastosowaniu tych materiałów protezy te są trwałe i sprężyste. W środku implantu umieszczona jest wewnętrzna warstwa, która chroni całą strukturę przed rozerwaniem i przenikaniem cząsteczek z wnętrza implantu do organizmu pacjentki.

Rodzaje implantów piersiowych

Poszczególne modele implantów różnią się między sobą nie tylko użytymi materiałami, ale także wielkością oraz kształtem. Jeśli chodzi o rozmiar, powinien on być dobrany pod kątem budowy klatki piersiowej pacjentki. Pod uwagę należy wziąć rozstaw i szerokość piersi, a także napięcie skóry pokrywającej tę partię ciała. Najczęściej wybierane są implanty mające 300-400 ml. Z kolei pod względem kształtu zwykle stosowa ne są protezy o naturalnej, anatomicznej formie lub okrągłe.

Implanty anatomiczne

Cieszące się największą popularnością implanty anatomiczne wyróżniają się kształtem, który przypomina łezkę. To dzięki niemu ich wygląd jest maksymalnie zbliżony do naturalnych piersi. Są one rekomendowane zwłaszcza tym pacjentkom, które chcą powiększyć biust w sposób dyskretny. Tego rodzaju implanty sprawdzą się także w przypadku piersi, które straciły swoją pierwotną sprężystość w wyniku ciąży, porodu, laktacji czy starzenia się organizmu. Implanty anatomiczne polecane są także pacjentkom po mastektomii.

Implanty okrągłe

Implanty o tym kształcie polecane są przede wszystkim pacjentkom pragnącym uzyskać efekt pełnego i bardzo kształtnego biustu.

Zarówno implanty anatomiczne, jak i okrągłe mogą zapewnić satysfakcjonujący efekt wizualny. Wybór pomiędzy tymi rodzajami implantów jest kwestią gustu i indywidualnych preferencji.

Jak wybrać odpowiednie implanty piersi?

Podstawą wyboru dobrych implantów piersiowych jest konsultacja z chirurgiem plastycznym. Pokaże Ci on różne rodzaje implantów, wskaże różnice między nimi i zarekomenduje najlepszy wariant dla Ciebie. Pamiętaj o tym, że rozmiar i kształt implantów powinien być dopasowany do budowy Twojego ciała oraz do wielkości naturalnego biustu. W przeciwnym razie efekty zabiegu mogą zaburzyć proporcje sylwetki i wyglądać nienaturalnie.

Implanty piersiowe po 10 latach – czy trzeba wymienić je na nowe?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że implanty piersiowe nie są rozwiązaniem na zawsze – po pewnym czasie trzeba wymienić je na nowe. Choć w wielu miejscach można przeczytać o tym, że wymianę należy zaplanować już po dziesięciu latach, nie zawsze jest to konieczne tak szybko. Jeśli od operacji upływa już dziesięć lat, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli implanty wciąż są w dobrym stanie i nie ma żadnych wskazań do ich wymiany, prawdopodobnie termin kolejnego zabiegu będzie można ustalić dopiero za kilka lat.

Kiedy bezwzględnie trzeba wymienić implanty piersi?

  • Gdy doszło do pęknięcia jednego lub obu implantów.
  • W sytuacji, gdy wystąpił przykurcz torebkowy – czyli najczęściej pojawiające się powikłanie po zabiegu korekcji piersi – a biust jest twardy i bolesny lub proteza została naruszona.

O czym warto pamiętać, mając implanty piersiowe?

Jeśli masz implanty piersi lub planujesz ich wszczepienie, pamiętaj o tym, że:

  • Mimo że większość kobiet dobrze toleruje implanty piersi, mogą wystąpić powikłania po ich wszczepieniu – na przykład krwawienia lub blizny.
  • Kobiety, które mają wszczepione implanty piersi, muszą regularnie poddawać się badaniom kontrolnym – takim jak mammografia i USG piersi.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Powiększenie piersi implantami

Powiększenie piersi implantami

Istnieje jeden szczególny zabieg, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością pośród naszych pacjentek. Mowa tu oczywiście o powiększaniu piersi ...
Podniesienie piersi

Podniesienie piersi

Odchudzanie, ciąża czy nawet procesy dorastania lub starzenia się – to wszystko nie pozostaje obojętne dla naszego organizmu, a tym ...
Podniesienie piersi z implantami

Podniesienie piersi z implantami

Piersi wraz z wiekiem tracą jędrność i zaczynają opadać. Dzieje się tak na skutek karmienia piersią, procesów starzenia się skóry, a także ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05