Iniekcja

Czym jest iniekcja w medycynie i jakie są jej rodzaje?

Korzystnym sposobem na podawanie niektórych leków oraz innych substancji jest wykonanie iniekcji. Jest to jedna z popularniejszych procedur medycznych, która znajduje szerokie zastosowanie w medycynie oraz medycynie estetycznej i kosmetyce. Na czym polega iniekcja? Jakie są jej rodzaje?

Iniekcja – co to takiego?

Iniekcja to inaczej zastrzyk, a więc sprawdzona i bardzo często stosowana procedura medyczna. W ten sposób podawane bywają leki i szczepionki. Za pomocą iniekcji można wykonywać również wiele różnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Jakie są rodzaje iniekcji?

  • Iniekcja podskórna – polega na podaniu wybranego preparatu prosto do tkanek podskórnych. Iniekcję podskórną bardzo często wykonuje się w sytuacji, gdy wchłanianie leku lub innego preparatu ma być powolne. W medycynie ten rodzaj zastrzyków stosuje się w odniesieniu do podawania insuliny oraz preparatów przeciwzakrzepowych. Iniekcja podskórna bywa mniej bolesna od domięśniowej i może być wykonywana nie tylko przez doświadczony personel medyczny, ale także przez samych pacjentów (na przykład w domowych warunkach jako element kuracji przeciwzakrzepowej).
  • Iniekcja domięśniowa – polega na wprowadzeniu preparatu prosto do wybranego mięśnia. Zaletą tego sposobu iniekcji jest szybkie tempo wchłonięcia się dozowanej substancji (mięśnie są dobrze ukrwione więc podany środek szybko rozprzestrzenia się po układzie krwionośnym). Iniekcje domięśniowe powinny być wykonywane przez osoby wykwalifikowane w tym zakresie, gdyż są nieco bardziej ryzykowne od iniekcji podskórnych (w grę może wchodzić nawet ryzyko uszkodzenia nerwów).
  • Iniekcja dożylna – bywa stosowana w przypadkach nagłych, a także w warunkach szpitalnych. Iniekcja dożylna polega na podawaniu substancji bezpośrednio do żyły, przez co preparat rozchodzi się po układzie krwionośnym bardzo szybko. Ten sposób iniekcji powinien być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny.

W jakich sytuacjach stosuje się iniekcję?

Zastrzyki mogą być wykonywane w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej mają one miejsce wówczas, gdy zachodzi konieczność:

  • Podania leku – w takiej sytuacji może zostać wykonana iniekcja domięśniowa, podskórna lub dożylna. Leki podawane przy pomocy iniekcji są wchłaniane szybciej niż w przypadku podania ich w formie tabletki. Iniekcja pozwala pominąć układ pokarmowy, dzięki czemu płyn do iniekcji szybciej przedostaje się do krwiobiegu.
  • Podania szczepionki – o ile leki mogą być aplikowane nie tylko przy pomocy iniekcji, to szczepionki praktycznie zawsze wymagają wykonania zastrzyku.
  • Wykonania innej procedury medycznej lub kosmetycznej – iniekcje stosowane bywają nie tylko w gabinetach lekarskich i pielęgniarskich lub w szpitalach, ale też w gabinetach medycyny estetycznej i kosmetycznych. Przykładem takiej procedury może być zabieg podania toksyny botulinowej albo wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Co decyduje o sposobie iniekcji?

Kilka ważnych czynników może zadecydować o tym, który typ iniekcji zostanie zastosowany. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj preparatu ma zostać podany i jaka jest jego specyfika. Przykładowo: leki przeciwzakrzepowe przeważnie podaje się podskórnie (najczęściej w fałdkę na brzuchu). Nie bez znaczenia jest również to, czy osoba poddawana iniekcji nie ma stwierdzonych przeciwskazań do konkretnego typu zastrzyków.

Podawanie preparatów pod skórę, domięśniowo lub dożylnie wymaga zastosowania odpowiednio dobranych narzędzi – do zastrzyków medycznych wykorzystuje się głównie ostro zakończone igły. Z kolei w medycynie estetycznej wykorzystywane powszechnie są nie tylko igły, ale też kaniule, które są tępo zakończone. Decyzja o tym, czy użyta zostanie igła, czy też kaniula, zależy od specjalisty wykonującego zabieg. Jest uzależniona również od rodzaju procedury medycznej lub kosmetycznej, ale też od obszaru ciała, na którym będzie wykonywana iniekcja. Nie bez znaczenia jest także to, jaki typ preparatu będzie stosowany.

Istnieje kilka różnych rodzajów iniekcji, które są powszechnie wykorzystywane w medycynie oraz medycynie estetycznej. Prawidłowo wykonany zastrzyk powinien być możliwie mało bolesny – kwestia odczuwania bólu podczas iniekcji może być związana z samym przekłuciem tkanek, ale też ze zbyt szybkim wtłaczaniem płynu do iniekcji (szczególnie, gdy jest to zastrzyk domięśniowy). W razie potrzeby, w trakcie zabiegu, warto zwrócić na to uwagę.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...
Mezoterapia Anti-Aging
Paula Turowska - Pracownik Recepcji

Mezoterapia Anti-Aging

Procesy starzenia się skóry postępuję nieuchronnie z roku na rok. Czynników, które je przyspieszają, może być naprawdę wiele, począwszy od ...
Leczenie bruksizmu toksyną botulinową
Agnieszka Jarosz- Opiekun Przedoperacyjny

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową

Szacuje się, że nawet do 20% osób na całym świecie może zmagać się z przypadłością, jaką jest bruksizm. Zaciskanie szczęki ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05