Kaszaki

Czy kaszak jest niebezpieczny? Przyczyny i sposoby leczenia

Kaszaki to dość często występujące zmiany skórne, które przypominają wypukłe guzki w kolorze zbliżonym do odcienia skóry. Jak powstają? Jak je leczyć i czy można zapobiec ich powstawaniu?

Jak wygląda kaszak? Charakterystyka i rodzaje kaszaków

Pod względem wizualnym kaszaki przypominają mniejsze lub większe, wypukłe guzki. Najczęściej mają odcień zbliżony do koloru skóry, która je otacza. Z punktu widzenia zawartości, kaszaki są rodzajem torbieli skórnej i określa się je również mianem torbieli zastoinowej lub torbieli łojowej. Wewnątrz cysty zazwyczaj znajduje się nagromadzone sebum oraz zrogowaciały naskórek.

Rodzaje kaszaków:

  • Prawdziwe – rozwijają się na skutek nieprawidłowego rozwoju tkanek skóry i mają podłoże genetyczne.
  • Rzekome – powstają w obrębie mieszków włosowych na skutek zatkania ujścia gruczołów łojowych.

Kaszaki prawdziwe powstają niezależnie od poziomu higieny osobistej i od kwestii takich, jak prawidłowa dieta. Na tworzenie się kaszaków rzekomych wpływ może mieć cały szereg czynników zewnętrznych.

Co powoduje powstawanie kaszaków?

Na tworzenie się kaszaków prawdziwych wpływ może mieć genetyka, jeśli chodzi o kaszaki rzekome, mogą tworzyć się na skutek:

  • Zapaleń, uszkodzeń i zablokowania ujść mieszków włosowych.
  • Nieprawidłowości hormonalnych.
  • Łojotoku i stanów zapalnych skóry.
  • Nieodpowiedniej higieny.

Kaszaki najczęściej występują na owłosionej skórze głowy, ale zdarzają się również kaszaki na szyi lub za uszami. Dość uciążliwy może być kaszak na powiece – może pojawić się na linii rzęs, co stanowi nie tylko problem natury estetycznej, ale może zaburzać widzenie. Jeśli obserwujesz u siebie guzki lub narośle, które wydają się przypominać kaszaki, potwierdź tę diagnozę u specjalisty i rozważ ich usunięcie.

Jak leczyć kaszaka?

Niektóre zmiany skórne można wyleczyć dość łatwo – na przykład za pomocą substancji podawanych na skórę lub przy pomocy nieinwazyjnych zabiegów kosmetycznych. Jeśli chodzi o kaszaki, usuwanie ich stanowi najlepszą metodę działania.

Jak można usunąć kaszaka?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można i jak usunąć kaszaka domowym sposobem. Nie jest to zalecane postępowanie – samodzielne przekłuwanie kaszaka lub jego wyciskanie zwiększa ryzyko rozwinięcia się zakażenia w ranie, jak również może okazać się niewystarczające, by całkowicie opróżnić torbiel. Profesjonalny zabieg pozwoli nie tylko pozbyć się zawartości kaszaka, ale też samej torebki cysty, przez co zmniejszone zostanie ryzyko odnowienia się kaszaka w tym samym miejscu.

Stosowane metody usuwania kaszaków:

  • Krioterapia – czyli wymrażanie kaszaka. Jest to technika małoinwazyjna, która nie pozostawia blizn. Kaszak zostaje poddany działaniu ekstremalnie niskiej temperatury, przez co ulega zniszczeniu.
  • Zabieg chirurgiczny – polecany w sytuacji, gdy są jakieś przeciwskazania do krioterapii, jak również w przypadku kaszaków o bardzo dużych rozmiarach. Chirurgiczne usunięcie kaszaka jest również polecane, gdy zachodzą jakiekolwiek wątpliwości, co do charakteru zmiany (po usunięciu, można przekazać materiał do badania histopatologicznego). Zabieg polega na przecięciu powłoki skórnej i uwolnieniu zawartości cysty. Najczęściej jest wówczas usuwana także torebka cysty, dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko odnowienia się zmiany w tym samym miejscu.

Kaszaki na głowie lub szyi mogą budzić niepokój i często stanowią dość istotny problem natury estetycznej. Czy kaszak jest niebezpieczny? Jeśli posiadana zmiana skórna rzeczywiście jest kaszakiem, a nie innym rodzajem guzka, to wystarczy go usunąć.

Czy kaszaków można uniknąć?

Żaden ze sposobów nie zagwarantuje stuprocentowej skuteczności profilaktycznej, ale z pewnością ryzyko wystąpienia kaszaków rzekomych zostanie zminimalizowane, jeśli:

  • Zadbasz o prawidłową higienę skóry – nie chodzi wyłącznie o częstotliwość jej mycia, ale o stosowanie kosmetyków, które nie przyczyniają się do łojotoku, podrażnień i nie zatykają ujść gruczołów łojowych.
  • Będziesz wykonywać zabiegi złuszczające martwy naskórek – zatkanie ujść gruczołów łojowych przez nagromadzone sebum i martwy naskórek to jedna z głównych przyczyn powstawania kaszaków rzekomych i wielu innych niedoskonałości skórnych. Wykonuj regularne peelingi, by usuwać martwy naskórek na bieżąco.
  • Zadbasz o zdrową dietę – stan cery jest w dużej mierze uzależniony od tego, jak się odżywiasz. Sięgaj po warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Unikaj nadmiaru czerwonego mięsa, produktów przetworzonych oraz słodyczy.
  • Będziesz kontrolować prawidłowy poziom hormonów – to szczególnie ważne, jeśli w przeszłości lub obecnie miały miejsce jakieś nieprawidłowości w tym zakresie. Nadmierna produkcja sebum, łojotok i problemy skórne to częsty efekt problemów hormonalnych.

Kaszaki to torbiele zastoinowe, które mogą osiągać spore rozmiary. Jeśli dostrzegasz je na swoim ciele, umów się na konsultację dermatologiczną i rozważ jedną z popularnych metod usuwania kaszaków. Pamiętaj, by nie wyciskać i nie rozcinać tych zmian we własnym zakresie – to może skutkować nieestetycznymi bliznami, jak również infekcją rany.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser naczyniowy - laserowe usuwanie naczynek
Katarzyna Polak-Witka - Dermatolog

Laser naczyniowy - laserowe usuwanie naczynek

Popękane naczynka to częsty problem natury estetycznej. Zwykle można dostrzec je na twarzy – szczególnie na policzkach lub w okolicy ...
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05