Kłykciny odbytu

Kłykciny kończyste odbytu – przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Jeśli w okolicach odbytu zauważysz brodawkowate zmiany, być może masz do czynienia właśnie z kłykcinami kończystymi. Jakie są przyczyny ich powstawania? W jaki sposób leczy się kłykciny kończyste odbytu?

Kłykciny kończyste – wygląd i charakterystyka

Pod względem wyglądu, kłykciny kończyste przypominają brodawkowate lub kalafiorowate wyrośla, które często pojawiają się właśnie w okolicach odbytu i genitaliów. Mogą być niewielkie i niepozorne, przez co trudne do zauważenia, ale u niektórych osób osiągają duże rozmiary. Są odstające, często dość nieregularne. Zazwyczaj nie powodują bólu, o ile nie ulegną podrażnieniom lub mechanicznym uszkodzeniom. Mają kolor zbliżony do odcienia skóry. Mogą przyczyniać się do odczuwania świądu.

Przyczyny powstawania kłykcin kończystych

Powodem powstawania brodawkowatych zmian skórnych, które określa się mianem kłykcin kończystych, jest wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Na świecie wykryto już ponad 150 różnych odmian wirusa HPV, dlatego o infekcję nim nie jest trudno. Szacuje się, że nawet 80% populacji przynajmniej raz w życiu będzie narażona na zakażenie wirusem HPV.

Kłykciny kończyste a nowotwory powodowane przez wirusa HPV

Infekcja wirusem HPV, a nawet wystąpienie kłykcin kończystych, nie oznacza automatycznie, że jest się narażonym na rozwój nowotworu. Chociaż wirus HPV rzeczywiście może powodować rozwój nowotworów (szczególnie szyjki macicy, ale też gardła, prącia lub odbytu), to wiele zależy od tego, którym typem wirusa się zarażono. Jeśli nawet doszło do infekcji typem wysokoonkogennym, to wciąż nie oznacza automatycznego rozwijania się nowotworu – w tym procesie spory udział biorą również inne czynniki zewnętrzne, genetyczne oraz związane z indywidualnym stanem zdrowia.  

  • Kłykciny kończyste to częsty objaw zakażenia typem wirusa HPV  6, 11, 13, 30, 40, 42, 43 i 44, które są określane jako niskoonkogenne (ryzyko rozwoju nowotworu na tle tej infekcji nie jest wysokie).
  • Kłykciny kończyste mogą również towarzyszyć infekcji typem wirusa HPV 16, 18 i 45, które są określane mianem wysokoonkogennych.

Jeśli więc zauważasz u siebie kłykciny kończyste okolic intymnych lub odbytu, skonsultuj się z ginekologiem. Na podstawie badań diagnostycznych można będzie ustalić, jaki typ wirusa HPV wywołał objawy i wdrożyć odpowiednie leczenie. Pamiętaj o tym, że sama infekcja wirusem HPV (nawet wysokoonkogennym) nie oznacza automatycznego rozwoju nowotworu, ale warto być pod kontrolą lekarza. Wcześnie wykryte zmiany są łatwiejsze do trwałego wyleczenia.

Kłykciny odbytu – do jakiego lekarza?

O ile w przypadku kłykcin kończystych w okolicach intymnych, najlepiej odwiedzić ginekologa lub urologa, to kłykcinami kończystymi odbytu może się zająć również proktolog.

Kłykciny w odbycie – objawy

Obecność kłykcin kończystych, szczególnie tych o dużym rozmiarze, jest trudna do przeoczenia. Jeśli na skórze, w okolicach zwieracza odbytu, lub na genitaliach pojawiają się jakiekolwiek zmiany skórne i wyrośla, zdecydowanie należy się im przyjrzeć – najpierw samodzielnie, a następnie skonsultować się z lekarzem.

Uwagę powinny zwrócić jakiekolwiek zmiany skórne w obrębie odbytu oraz genitaliów, a także świąd lub tkliwość. Co ważne, zdarza się, że kłykciny kończyste pojawiają się nie tylko na zewnątrz odbytu, ale także w środku, przez co bywają mylone z hemoroidami.

Kłykciny odbytu a hemoroidy

Wszelkie zmiany, guzki i wyrośla okolic odbytu powinny zostać zdiagnozowane przez proktologa. Inaczej bowiem postępuje się z hemoroidami, a inaczej z kłykcinami kończystymi. Czym się różnią te schorzenia?

  • Kłykciny kończyste to brodawkowate guzki o nieregularnym, a wręcz postrzępionym kształcie. Są objawem infekcji wirusem HPV. Kłykciny kończyste zazwyczaj nie powodują bólu, o ile nie ulegną podrażnieniu lub uszkodzeniu.
  • Hemoroidy to schorzenie związane z nadmiernym powiększeniem naturalnych struktur odbytu – guzków krwawniczych. Ich obecność nie wynika z infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale ten stan również może wymagać leczenia. Hemoroidom często towarzyszy ból, świąd, pieczenie oraz krwawienie podczas wypróżniania się.

Kłykciny kończyste odbytu – leczenie

Wybór metody leczenia zależy zarówno od wielkości kłykcin, jak i od ich dokładnej lokalizacji. Nie bez znaczenia jest również to, jaki typ wirusa HPV przyczynił się do ich powstania. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji, należy skonsultować się z lekarzem: ginekologiem, urologiem lub proktologiem.

Możliwe sposoby leczenia kłykcin kończystych odbytu i okolic:

  • Farmakologiczne – najczęściej jest to leczenie miejscowe, które polega na aplikowaniu preparatów, które stopniowo redukują wielkość zmian. Z czasem brodawkowate wyrośla zanikną. 
  • Usuwanie kłykcin kończystych – najszybsza metoda pozbycia się brodawkowatych wyrośli z okolic odbytu i dowolnego innego obszaru ciała. Zabieg może być wykonany przy pomocy klasycznych metod chirurgicznych, ale stosowane są też inne techniki.

Metody usuwania kłykcin kończystych:

  • Zabieg chirurgiczny lub radiochirurgiczny – zabiegi, które mogą być wykonane nawet w trybie ambulatoryjnym.
  • Krioterapia – czyli terapia zimnem. Brodawkowate zmiany są usuwane przy pomocy bardzo niskiej temperatury – często stosowany jest wówczas płynny azot.
  • Elektrokoagulacja – metoda wykorzystująca bardzo wysoką temperaturę w celu zniszczenia brodawek.

Kłykciny kończyste to nieestetyczne zmiany, które pojawiają się na skórze wyłącznie na skutek infekcji jednym z typów wirusa HPV. Pamiętaj o tym, że brodawki te można skutecznie zmniejszyć, a także usunąć, dlatego nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Poza leczeniem samych kłykcin kończystych, warto wykonać od razu dodatkowe badania, by dowiedzieć się, który typ wirusa HPV odpowiada za pojawienie się brodawek. Dzięki tej wiedzy, można będzie wdrożyć dodatkowe leczenie oraz długofalową profilaktykę, która pomoże wykryć i leczyć ewentualne nieprawidłowości na ich wczesnym etapie.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Wybielanie okolic intymnych

Wybielanie okolic intymnych

Rozjaśnianie miejsc intymnych to zabieg cieszący się dużą popularnością wśród osób posiadających przebarwienia lub mających do czynienia z hiperpigmentacją okolic ...
Nici ginekologiczne

Nici ginekologiczne

Zbyt szerokie wejście do pochwy może być efektem przebytych porodów naturalnych albo konsekwencją zabiegów ginekologicznych, które wymagały nacięcia oraz szycia ...
Operacja plastyczna krocza

Operacja plastyczna krocza

Obniżenie krocza stanowi jeden z najczęstszych problemów poporodowych i wynika z urazu, nacięcia lub rozciągnięcia tkanek krocza. 

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05