Krostki pod pachami

Przyczyny i leczenie krostek pod pachami

Krostki pod pachami mogą utrudniać depilację, jak również powodować świąd lub innego rodzaju dyskomfort. Jeśli na swojej skórze dostrzegasz krosty pod pachami, dowiedz się, jakie są przyczyny ich powstawania i co zrobić, by pozbyć się pryszczy pod pachami?

Pryszcze i inne krostki pod pachami

Pryszcze pod pachami to pojawiające się na skórze zmiany, których powstanie może wynikać z różnych przyczyn. Zwykle jest to rezultat nieodpowiedniego usuwania owłosienia z tych partii ciała. Krostki te mogą różnić się od siebie kolorem i wielkością, występować pojedynczo lub w grupach.

Różowe i czerwone krosty pod pachami oraz inne objawy, na które warto zwrócić uwagę

W zależności od podłoża Twoich dolegliwości, pojawieniu się krost pod pachami mogą towarzyszyć inne objawy, między innymi:

  • Świąd – swędzenie pach połączone z wysypką może świadczyć o reakcji alergicznej, zapaleniu bakteryjnym bądź grzybicy.
  • Pryszcze pod pachami wypełnione ropą – tego rodzaju krosty mogą być objawem trądziku torbielowatego.
  • Nadmierna potliwość – krostki pod pachami często są też powszechnie występującymi potówkami.
  • Wrastające włoski – jeśli oprócz pryszczy zauważysz na skórze wrastające włoski, prawdopodobnie problem tkwi w nieprawidłowej technice golenia tego obszaru ciała.

Przyczyny tworzenia się krost pod pachami

Krosty pod pachami najczęściej są efektem nieprawidłowo przeprowadzonej depilacji skóry. Bywa jednak i tak, że towarzyszą innym przypadłościom:

  • Alergiom – jedną z częstszych przyczyn zmian skórnych pod pachami jest alergia, na przykład na składniki mydła, żelu do mycia lub dezodorantu.
  • Infekcjom skóry – krosty pod pachami powstają zarówno na skutek infekcji pochodzenia bakteryjnego, jak i grzybiczego.
  • Zmianom hormonalnym – na kondycję skóry, także tej pod pachami, wpływają zmiany zachodzące w organizmie w okresie dojrzewania, klimakterium czy podczas ciąży.
  • Nadmiernej potliwości – dolegliwość ta może mieć podłoże hormonalne.
  • Innym chorobom – takimi jak cukrzyca, w której przebiegu występuje skłonność do tworzenia się różnego rodzaju wyprysków.

Na ryzyko powstawania krostek pod pachami mogą wpływać nie tylko wymienione schorzenia, ale też różnego rodzaju czynniki zewnętrzne – w szczególności:

  • Niewłaściwa depilacja – na przykład przeprowadzana przy użyciu niezbyt ostrej lub brudnej maszynki. Częstą przyczyną powstawania krostek pod pachami są wrastające włoski – jeśli występuje u Ciebie taka tendencja, rozważ wykonanie epilacji laserowej albo wykonuj peeling pach, który pomoże usunąć martwy naskórek i uwolnić włoski, które nie mogą się przez niego przekłuć.
  • Używanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków – na przykład dezodorantów z alkoholem lub produktów do golenia, które są nieodpowiednie dla wrażliwej skóry pod pachami. Częstym błędem, który powoduje podrażnienia tych okolic, jest stosowanie perfum na skórę pod pachami.
  • Noszenie ubrań z podrażniających skórę materiałów – chociaż powszechnie uważa się, że naturalne materiały są zdrowsze dla skóry, ta zasada nie zawsze się sprawdza. Niekiedy wełna lub szorstka bawełna mogą przyczynić się do świądu i wysypki. Jeśli zauważasz, że noszenie niektórych ubrań powoduje problemy skórne, wyeliminuj je ze swojej garderoby.
  • Niewłaściwa higiena – między innymi rzadkie i niedokładne mycie okolic pach.

Krosty pod pachami – diagnostyka i leczenie

Jeśli w Twoim przypadku krosty pod pachami są rezultatem niewłaściwej depilacji, by zniwelować ten problem, zmień swoje nawyki higieniczne. Kiedy pryszcze nie znikają przez dłuższy czas, zapisz się na wizytę u dermatologa. Lekarz sprawdzi zmiany skórne i zaleci Ci dalsze postępowanie – może to być terapia preparatami doustnymi lub maściami i kremami aplikowanymi na skórę. Pamiętaj też, by nie wyciskać pryszczy, ponieważ może to nasilić stan zapalny.

Jakie są sposoby leczenia krost pod pachami?

Kluczowe znaczenie mają działania profilaktyczne – to znaczy unikanie tych czynników, które powodują powstawania krost. Istniejące wypryski mogą zostać poddane różnego typu kuracjom dermatologicznym. Często stosowane są maści oraz kremy o działaniu przeciwtrądzikowym – na przykład zawierające kwasy lub nadtlenek benzoilu. To jednak nie wszystko, co można zrobić, by pozbyć się pryszczy pod pachami. Wiele do zaoferowania w tym względzie mają również gabinety medycyny estetycznej, w których można wykonać:

  • Epilację laserową – to metoda depilacji, która niszczy włos wraz z cebulką, co zapewnia długotrwały efekt. Zamiast regularnie golić pachy lub używać na nich depilatora, warto rozważyć długotrwałą metodę depilacji. Pozwala to uniknąć częstych podrażnień oraz problemu z wrastającymi włoskami. Zabieg ten trzeba wykonać kilkakrotnie, by przyniósł wymierne efekty.
  • Peelingi chemiczne i zabiegi z kwasami – trudno o lepszy sposób na czerwone krosty pod pachami i wypryski o trądzikowym charakterze. Jeśli, z jakiegoś powodu, trądzik pojawił się u Ciebie właśnie w tym miejscu, możesz poddać skórę pod pachami odpowiednio dobranej kuracji. Peelingi chemiczne i zabiegi z kwasami przyspieszają proces złuszczania naskórka, co działa przeciwtrądzikowo.

To tylko wybrane spośród wielu zabiegów, jakie możesz wykonać w gabinecie medycyny estetycznej. Pamiętaj o tym, by najpierw skonsultować się z dermatologiem i ustalić przyczynę dręczących Cię krostek pod pachami, a następnie dobrać najlepszą metodę ich leczenia.

Pryszcze pod pachami – jaki im zapobiegać?

By zapobiec powstawaniu na skórze pach krostek, pamiętaj o stosowaniu kilku zasad:

  • Zadbaj o prawidłową higienę skóry pod pachami – codziennie myj ją dokładnie.
  • Sięgaj po delikatne kosmetyki – wybieraj dezodoranty bez alkoholu.
  • Jeśli Twoim problemem są wrastające włoski, wykonuj regularny peeling skóry pod pachami.
  • Postaw na zdrową dietę – zrezygnuj z żywności typu fast food oraz z nadmiaru cukru w diecie.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Epilacja laserowa

Epilacja laserowa

Najskuteczniejszy sposób na trwałe pozbycie się włosków w ciała? Epilacja laserowa! Wyobraź sobie, że jedynie kilka zabiegów może dzielić cię ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05