Krosty Fordyce’a

Czy krosty Fordyce’a są groźne? Rozpoznanie i leczenie

Krosty Fordyce’a to niewielkie zmiany, które tworzą się na skutek magazynowania się łoju pod skórą. Najczęściej mają one łagodny charakter, ale bywa i tak, że sygnalizują problem zdrowotny – zwłaszcza jeśli zlokalizowane są w okolicach oczu lub w jamie ustnej. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć plamki Fordyce’a.

Czym są krosty Fordyce’a?

Krosty Fordyce’a, określane inaczej jako plamki Fordyce’a, to rodzaj dermatozy, nazwanej tak od nazwiska dermatologa, który jako pierwszy ją opisał. Zmiany te mają formę grudek o niewielkich rozmiarach. Mogą one występować na różnych partiach ciała, ale najczęściej tworzą się na narządach intymnych, czerwieni wargowej i w jamie ustnej. Co ciekawe, tego rodzaju krostki ma większość dorosłych ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków nie są one związane z żadną chorobą, ale mogą stanowić problem natury estetycznej.

Jak wyglądają plamki Fordyce’a?

Plamki Fordyce’a mają żółty lub biały kolor i są bardzo małe – mają od około 1 do 5 mm wielkości. Ich cechą charakterystyczną jest także to, że na powierzchni tych zmian nie są widoczne mieszki włosowe. Krostki te mogą być zlokalizowane na mosznie, prąciu, wargach sromowych, czerwieni wargowej, na sutkach, w jamie ustnej oraz na powiekach.

Krosty Fordyce’a najczęściej nie powodują żadnych dodatkowych dolegliwości. Choć mogą przypominać innego rodzaju wypryski, można odróżnić je od trądziku z uwagi na pewne cechy charakterystyczne:

  • stopniowe zwiększanie się liczebności krostek – najczęściej postępujące wraz z wiekiem pacjenta,
  • pojedyncze lub grupowe występowanie,
  • brak objawów zapalnych, takich jak świąd, obrzęk czy pieczenie,
  • brak wydzieliny, co sprawia, że łatwo można je odróżnić od pryszczy i innych zmian skórnych.

Przyczyny powstawania krost Fordyce`a

Bezpośrednią przyczyną powstawania krost Fordyce’a jest nadmierne nagromadzenie się sebum w gruczołach łojowych. Kiedy ich ujścia są zablokowane, magazynuje się w nich masa łojowa. Tworzenie się plam tego rodzaju może mieć jednak również podłoże genetyczne, ale większość specjalistów określa je jako zmiany fizjologiczne i nie wiąże ich z poważnymi schorzeniami. Wyjątek stanowią grudki występujące w obrębie jamy ustnej lub pod oczami – mogą one świadczyć o zbyt wysokim poziomie cholesterolu.

Plamki Fordyce’a – czynniki, które sprzyjają ich występowaniu:

  • Nadmierne wydzielanie sebum – nieprawidłowa praca gruczołów łojowych prowadzi do tworzenia się różnego rodzaju zmian skórnych, również krost Fordyce’a.
  • Predyspozycje genetyczne – jeśli ktoś z Twoich bliskich miał podobne zmiany na skórze, prawdopodobieństwo, że pojawiają się one również u Ciebie, rośnie.
  • Starzenie się skóry – wraz z wiekiem przypadłość ta nasila się.
  • Nieodpowiednia dieta – jadłospis bogaty w żywność przetworzoną, cukier, sól i niezdrowe tłuszcze sprzyja powstawaniu różnego typu wykwitów skórnych.

Plamki Fordyce’a – sposoby leczenia

Krosty Fordyce’a same w sobie nie są groźne, ale jeśli dostrzegasz u siebie takie zmiany skórne, rozważ konsultację z dermatologiem. Dlaczego? Ponieważ sprawdzi on, czy wykwity te na pewno mają charakter fizjologiczny i wykluczy poważniejsze dermatozy. Jeśli zmiany te pojawiły się po wewnętrznej stronie jamy ustnej albo na powiekach, zbadaj również poziom cholesterolu we krwi. Jeżeli wynik będzie nieprawidłowy, zmień swoją dietę: ogranicz żywność wysokoprzetworzoną, cukier oraz sól, a także alkohol. Pamiętaj także o piciu wystarczającej ilości wody, czyli około 1,5-2 litrów dziennie.

Jak pozbyć się plamek Fordyce’a?

Krosty Fordyce’a nie powodują dolegliwości bólowych, nie swędzą ani nie pieką, dlatego nie trzeba ich usuwać. Jeśli jednak w Twoim przypadku są przyczyną dyskomfortu czy kompleksów, możesz zdecydować się na specjalistyczny zabieg, który zniweluje tego rodzaju zmiany skórne. W jaki sposób można usunąć krosty Fordyce`a?

Wybór metody działania jest uzależniony od lokalizacji, wielkości i liczby zmian skórnych. Najczęściej usuwa się je przy użyciu lasera frakcyjnego lub ablacyjnego. Zastosowanie mają także różnego rodzaju kremy oraz maści o działaniu złuszczającym, ale możliwość ich zastosowania jest uzależniona od obszaru skóry, na którym występują krostki.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Mikronakłuwanie
Aleksandra Gross - Koordynator Badań Klinicznych

Mikronakłuwanie

Mikronakłuwanie stymuluje naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w skórze. Za pomocą pulsujący igieł substancje czynne wprowadzane są do naskórka i skóry ...
Peeling Fenolowy
Agnieszka Motyl - Pracownik Call Center

Peeling Fenolowy

Szukasz najlepszych pomysłów na poprawę wyglądu twarzy i redukcję nawet głębokich zmarszczek? Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w rękach doświadczonego dermatologa ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05