Krosty na plecach

Krosty na plecach - przyczyny i pielęgnacja

Trądzik na plecach to uciążliwa dolegliwość, która może dotyczyć osób w różnych przedziałach wiekowych. Wypryski występujące w takiej lokalizacji często powodują swędzenie skóry i ból, a także negatywnie wpływają na samoocenę. Dlaczego powstają pryszcze na plecach? W jaki sposób można je leczyć?

 

Krostki na plecach – dlaczego powstają?

To właśnie na plecach, a szczególnie w ich górnej części, zlokalizowanych jest wiele gruczołów łojowych. Ich obecność, wzmożona aktywność oraz gęstość rozmieszczenia to kwestie wpływające na tworzenie się zaskórników i innych zmian skórnych.

Najczęstsze przyczyny tworzenia się krost na plecach:

  • Nadmierna aktywność gruczołów łojowych – może być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją skóry, problemami hormonalnymi lub innymi czynnikami.
  • Zmiany i problemy hormonalne – przede wszystkim w okresie dojrzewania, ale też w wieku dorosłym. Dolegliwości często nasilają się w okresie ciąży, menopauzy, ale też u osób cierpiących na zaburzenia hormonalne.
  • Niewłaściwa higiena i pielęgnacja – niedokładne oczyszczanie tych obszarów skóry może przyczyniać się do zatykania się gruczołów i tworzenia zaskórników. Z kolei stosowanie zbyt silnych detergentów wysusza skórę i wzmaga aktywność gruczołów.
  • Błędy dietetyczne – przede wszystkim spożywanie potraw tłustych, ciężkostrawnych i pikantnych, a także częste jedzenie słodyczy.
  • Przyjmowane leki – na przykład sterydowe.

Wypryski na plecach mogą pojawiać się lub nasilać również pod wpływem stresu, stosowania używek lub na skutek prowadzenia niezdrowego trybu życia. Podstawą do ich wyleczenia jest więc trafna diagnoza i ustalenie przyczyn dolegliwości.

Krosty na plecach – diagnoza i leczenie

Istnieją różne kuracje, specyfiki i zabiegi, które pomagają zwalczać wypryski na plecach. By dobrać odpowiednią metodę działania, warto skonsultować się ze specjalistą – pierwszym krokiem powinna być wizyta u dermatologa, który dokładnie obejrzy i zbada skórę. Może się bowiem okazać, że wysypka na plecach u dorosłego nie jest spowodowana trądzikiem lub innym schorzeniem skórnym, ale występuje na skutek alergii lub podrażnienia. Cennych informacji o przyczynach dolegliwości dostarczą również badania hormonalne oraz podstawowe badania profilaktyczne z krwi. Diagnoza medyczna pomoże odróżnić zwykłe zaskórniki od poważniejszych schorzeń skórnych.

Skuteczne w leczeniu krostek na plecach mogą okazać się zarówno ogólnodostępne kosmetyki i preparaty domowe, jak również leki oraz zabiegi kosmetyczne.

Jak pozbyć się trądziku na plecach domowymi sposobami?

Czasami wystarczy zmienić złe nawyki na lepsze, by pozbyć się dolegliwości skórnych. W zwalczaniu krostek na plecach przydatne mogą okazać się poniższe działania:

  • Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta – obfitująca w warzywa i produkty pełnoziarniste. Warto zredukować ilość spożywanych słodyczy, tłustych i smażonych dań oraz pikantne przyprawy.
  • Staranne zabiegi higieniczne – przede wszystkim dokładne oczyszczanie skóry na plecach. Warto stosować peelingi enzymatyczne, regularnie zmieniać gąbki lub szczotki do mycia ciała i pamiętać o wzięciu prysznica po każdym wzmożonym wysiłku fizycznym.
  • Noszenie luźnej, przewiewnej odzieży – będzie korzystniejsze dla skóry od obcisłych strojów, które są wykonane z syntetycznych włókien.
  • Unikanie silnych detergentów do mycia skóry i prania – mogą ją podrażniać, powodować alergię i nasilać krosty na plecach. Choroba skórna może się przez nie zaostrzyć.
  • Stosowanie ogólnodostępnych kosmetyków, które pomagają zwalczać trądzik – jeśli wyprysków jest niewiele, można użyć kosmetyków z kwasami, maści ichtiolowej lub preparatów z zieloną herbatą.

Powyższe działania mają zarówno znaczenie profilaktyczne, jak i wspierające proces leczenia skóry. By osiągnąć jak najlepsze efekty, warto jednak skorzystać ze specjalistycznej pomocy medycznej i kosmetycznej.

Profesjonalne zabiegi, które pomogą zwalczyć krosty na plecach

Istnieje wiele różnych zabiegów kosmetycznych, które pomagają zwalczyć trądzik na plecach i zapobiegają jego nawrotom. Należą do nich:

  • Peeling chemiczny lub peeling węglowy – złuszcza martwy i zrogowaciały naskórek, przyspiesza odnowę skóry, odblokowuje pory i normalizuje pracę gruczołów łojowych.
  • Mikrodermabrazja – polecana jest głównie wówczas, gdy zmiany trądzikowe na plecach zostały już wygaszone. Zabieg ten polega na precyzyjnym złuszczaniu naskórka w sposób mechaniczny, co pozwala uzyskać błyskawiczne efekty odnowienia i rozjaśnienia skóry.
  • Zabiegi laserowe – pomagają zarówno w niwelowaniu przebarwień i blizn spowodowanych trądzikiem, jak i w leczeniu wyprysków. Laseroterapia pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych, działa antybakteryjnie i pobudza tworzenie się kolagenu, dzięki czemu skóra szybciej się regeneruje.

W dobrych gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej można liczyć zarówno na wykonanie powyższych zabiegów, jak i na dobranie najlepszej metody leczenia trądziku.

Jak przeciwdziałać tworzeniu się wyprysków na plecach?

Profilaktyka może przynieść zaskakujące efekty, jeśli chodzi o krostki na plecach. Jeśli już udało się wyleczyć zmiany trądzikowe, warto zadbać o podtrzymanie dobrego stanu skóry. Duże znaczenie będzie miało przestrzeganie zaleceń dietetycznych i pielęgnacyjnych, a w szczególności unikanie tych czynników, które zaostrzają dolegliwości (na przykład ostre przyprawy lub zbyt rzadkie wykonywanie peelingu). Jeśli przyczyną trądziku były problemy hormonalne, kluczowe może okazać się ich unormowanie przy pomocy kuracji medycznych oraz pozostawanie pod kontrolą endokrynologa. Warto również od czasu do czasu odwiedzić gabinet kosmetyczny, wykonać zabieg złuszczający i kontrolować stan skóry, by nie dopuścić do ponownego rozprzestrzenienia się zmian trądzikowych.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Peeling Fenolowy
Agnieszka Motyl - Pracownik Call Center

Peeling Fenolowy

Szukasz najlepszych pomysłów na poprawę wyglądu twarzy i redukcję nawet głębokich zmarszczek? Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w rękach doświadczonego dermatologa ...
Osocze Bogatopłytkowe
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05