Krosty w pochwie

Krosty w pochwie - skąd się biorą i co oznaczają?

Zmiany skórne w okolicach intymnych zazwyczaj budzą niepokój. Krostki mogą powstawać jednak nawet na wargach sromowych lub przy samym wejściu do pochwy i wcale nie muszą być związane z poważnymi schorzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania krostek w okolicach intymnych? Jak je leczyć i jak zapobiegać ich nawrotom?

Krostki na wargach sromowych – charakterystyka najczęściej występujących zmian

Miejsca intymne u kobiet są narażone na różnego rodzaju podrażnienia, infekcje i reakcje alergiczne, które mogą być przyczyną powstawania krostek, wysypki lub innych zmian skórnych. Wiele kobiet obserwuje u siebie:

  • Prosaki na wargach sromowych – wyglądają, jak pryszcze i tak też się rozwijają. Zazwyczaj znikają po kilku dniach. Mogą być spowodowane nadmiernym rogowaceniem naskórka i zablokowaniem ujść gruczołów, niewłaściwą higieną intymną, a nawet błędami dietetycznymi.
  • Wysypkę alergiczną okolic intymnych – najczęściej powoduje również świąd. Może być spowodowana substancjami zawartymi we wkładkach higienicznych lub podpaskach, ale też składnikami kosmetyków do higieny intymnej, a nawet proszkiem do prania lub płynem do płukania tkanin.
  • Twarde krostki na wargach sromowych mniejszych – mogą być objawem zapalenia gruczołu Bartholina. Jest on odpowiedzialny za produkcję śluzu, który nawilża wejście do pochwy i jego okolicę. Jest również dość podatny na infekcje bakteryjne. Zmiana najczęściej występuje jednostronnie, jest dość twarda, nabrzmiewa i z czasem może ulec pęknięciu lub wchłonięciu.

Zauważenie jakichkolwiek zmian, grudek, guzków lub wyprysków w okolicach intymnych powinno być sygnałem do odbycia konsultacji medycznej. To właśnie na jej podstawie możliwe będzie postawienie pewnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia, jeśli będzie ono konieczne. Warto pamiętać o tym, że niepozorna krosta na wardze sromowej może okazać się objawem poważniejszego schorzenia.

Krostki w pochwie i miejscach intymnych – objaw chorób zakaźnych

Niestety nie wszystkie krostki okolic intymnych okazują się niegroźnymi prosakami lub wysypką alergiczną. Zdarza się, że są jednym z objawów rozwijającej się choroby zakaźnej. Nie są to przypadki tak częste, jak wymienione wcześniej, ale nie można ich bagatelizować. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie mogą uchronić przed rozwojem schorzenia i groźnymi powikłaniami.

Jakie choroby zakaźne i skórne mogą powodować powstawanie krost w miejscach intymnych?

  • Opryszczka – najczęściej objawia się pęcherzykami, które są dość delikatne i mogą pękać (na przykład podczas korzystania z toalety), przez co tworzą się bolesne ranki i nadżerki. Przyczyną powstawania opryszczki narządów płciowych jest wirus HSV1 i HSV2.
  • Wirus HPV – szczególnie jego odmiany o numerach 6 i 11 mogą odpowiadać za powstawanie zmian w obrębie sromu. Są one określane mianem kłykcin kończystych – zazwyczaj nie są one bolesne. Pod względem wizualnym mogą przypominać brodawki i krosty, ale z czasem ulegają wzrostowi i tworzą kalafiorowate kształty. Niektóre typy wirusa HPV mogą przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy lub raka sromu, dlatego ważna jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
  • Kiła – znana już od wieków choroba zakaźna, która najczęściej przenoszona jest drogą płciową. We wczesnym stadium może objawiać się właśnie zmianami w okolicach intymnych – najczęściej zmiany te przypominają twarde grudki, które z czasem przekształcają się w okrągłe owrzodzenie o zagłębionym, lśniącym środku. Objawom może towarzyszyć także powiększenie węzłów chłonnych. W przypadku zakażenia się kiłą kluczowe jest podjęcie leczenia na możliwie wczesnym etapie. W kolejnych stadiach kiła powoduje bowiem wiele groźnych i trudnych w leczeniu powikłań.

Choć krosta na wardze sromowej najczęściej okazuje się niegroźnym prosakiem lub objawem zapalenia gruczołu Bartholina, jej obecność należy skonsultować z lekarzem. W pierwszej kolejności warto odwiedzić gabinet ginekologiczny, by wykluczyć najgroźniejsze schorzenia o nowotworowym charakterze, jak rak sromu. Leczeniem krost na wargach sromowych i pochwie może zająć się również dermatolog-wenerolog, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń skórnych (także tych, które przenoszone są drogą płciową).

Dlaczego powstają krosty i prosaki na wargach sromowych?

Niektóre zmiany skórne na obszarach intymnych powstają na skutek zakażenia przenoszonego drogą płciową (na przykład wirusem HPV lub krętkiem bladym, który powoduje kiłę). Inne powstają na skutek nieprawidłowości pielęgnacyjnych lub na podłożu alergicznym. Jakie są najczęstsze powody pojawiania się krost w okolicach intymnych?

  • Niewłaściwa higiena intymna – szczególnie podczas menstruacji.
  • Nieprawidłowo wykonywana depilacja okolic intymnych – na przykład przy zastosowaniu zardzewiałej lub nieostrej maszynki.
  • Zapalenie mieszków włosowych.
  • Nadmierna keratynizacja skóry.
  • Problemy trądzikowe.
  • Alergia na kosmetyki, proszki do prania lub powodowana wkładkami higienicznymi lub podpaskami.
  • Noszenie obcisłych ubrań oraz bielizny z materiałów sztucznych.

Na powstawanie krost na wargach sromowych i w ich okolicach mogą wpływać nawet takie kwestie, jak stosowana dieta i tryb życia. By ustalić przyczynę ich pojawiania się oraz wdrożyć odpowiednio dobrane leczenie, warto skonsultować się z lekarzem.

Krostki na wargach sromowych – leczenie

Metody leczenia zmian skórnych w okolicach intymnych jest ściśle powiązane z ich rodzajem i przyczyną powstawania. Krosty spowodowane chorobami zakaźnymi mogą wymagać antybiotykoterapii. Prosaki na wargach sromowych zazwyczaj nie wymagają leczenia. Jeśli jednak są spore, można poddać je elektrokoagulacji lub usunąć chirurgicznie. Wypryski o podłożu alergicznym mogą wymagać podania leków antyhistaminowych oraz wyeliminowania przyczyny ich powstawania.

Jak widać, niepozorna krostka w pochwie lub na wargach sromowych może być spowodowana wieloma czynnikami. By dobrać odpowiednią metodę leczenia, konieczne jest jej zbadanie przez lekarza.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...
Laserowe zamykanie i usuwanie naczynek

Laserowe zamykanie i usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie naczynek to sposób na bardzo małe naczynka, którym skleroterapia nie da rady. Jego nieinwazyjność, precyzja i skuteczność sprawiają, ...
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05