Kwas pirogronowy

Zastosowanie kwasu pirogronowego w kosmetykach i medycynie estetycznej

Kwas pirogronowy bywa wykorzystywany podczas zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Można znaleźć go również na liście składników wielu kosmetyków. Co to za substancja? Jakie są właściwości kwasu pirogronowego i dla jakiej cery będzie on odpowiedni?

Kwas pirogronowy – charakterystyka i właściwości

Kwas pirogronowy to substancja będąca produktem przejściowym fermentacji alkoholowej węglowodanów, która naturalnie występuje w przejrzałych jabłkach, winie, piwie oraz w occie. Coraz częściej można ją jednak znaleźć nie tylko w wymienionych produktach spożywczych, ale też w kosmetykach.

Właściwości kwasu pirogronowego stosowanego na skórę

Kwas pirogronowy wykazuje szereg korzystnych właściwości, gdy jest stosowany zewnętrznie (na skórę). Jest to substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych, która dodatkowo reguluje produkcję sebum i wykazuje właściwości rozjaśniające. Kwas ten wykorzystywany jest jako składnik eksfoliujący, czyli złuszczający. Dokładne właściwości kwasu pirogronowego zależą od jego stężenia – im wyższe, tym silniejsze działanie rozjaśniające oraz złuszczające.

Zastosowanie kwasu pirogronowego w medycynie estetycznej i kosmetykach

Kwas pirogronowy, stosowany w kosmetykach i medycynie estetycznej, pełni funkcję aktywnego składnika eksfoliującego. Ponieważ ma również właściwości rozjaśniające oraz redukuje wydzielanie sebum, bywa wykorzystywany w szerokiej gamie kosmetyków i zabiegów.

Kosmetyki, w których można znaleźć kwas pirogronowy:

  • Peelingi – z uwagi na silne właściwości złuszczające, kwas pirogronowy bywa częstym składnikiem peelingów profesjonalnych i oferowanych do użytku domowego. Najczęściej można go znaleźć w typowych peelingach kwasowych, które nie zawierają drobinek o mechanicznym oddziaływaniu na skórę.
  • Produkty oczyszczające – takie jak żele do mycia twarzy i pianki. Kosmetyki tego typu są często polecane jako element kuracji przeciwtrądzikowej lub rozjaśniającej przebarwienia.
  • Toniki – także mogą zawierać kwas pirogronowy, choć w niewielkim stężeniu.
  • Kremy – domieszka kwasu pirogronowego może być obecna także w kremach i emulsjach do twarzy. Najczęściej są to preparaty dedykowane cerze trądzikowej lub z przebarwieniami.

Jaką cerę można pielęgnować z wykorzystaniem kwasu pirogronowego?

Właściwości kwasu pirogronowego czynią tę substancję idealną do zastosowania w pielęgnacji cery z różnego rodzaju problemami. Korzystanie z kosmetyków i zabiegów z kwasem pirogronowym mogą rozważyć osoby posiadające:

  • Cerę trądzikową – kwas pirogronowy ma działanie antybakteryjne i zapobiega powstawaniu zaskórników. Ze względu na swoje właściwości złuszczające, przyspiesza redukcję zmian trądzikowych i ewentualnych śladów po zaskórnikach.
  • Skórę łojotokową – kwas pirogronowy reguluje poziom wydzielanego sebum, co pozwala znormalizować cerę i zapobiec jej przetłuszczaniu się.
  • Blizny i przebarwienia – silne właściwości złuszczające kwasu pirogronowego pomagają zredukować te ślady.
  • Drobne zmarszczki – kwas pirogronowy przyspiesza proces regeneracji naskórna, co pomaga niwelować drobne zmarszczki.

Kwas pirogronowy w medycynie estetycznej

Silne właściwości złuszczające i wyrównujące przebarwienia czynią kwas pirogronowy jedną z popularniejszych substancji, które są wykorzystywane w medycynie estetycznej. Kwas pirogronowy bywa stosowany w ramach:

Co ważne, podczas profesjonalnego zabiegu może zostać użyty kwas pirogronowy o wyższym stężeniu niż w kosmetykach, jakie znajdziesz na sklepowych półkach.

Kwas pirogronowy – efekty stosowania:

  • Wzmożona produkcja kolagenu.
  • Zwężenie porów skóry.
  • Stabilizacja poziomu keratynizacji naskórka.
  • Wyrównanie kolorytu skóry oraz rozjaśnienie przebarwień.
  • Niwelowanie drobnych zmarszczek.
  • Przeciwdziałanie powstawaniu zmian trądzikowych.
  • Wygładzenie i rozświetlenie skóry.

Chociaż kwas pirogronowy ma szereg cennych właściwości i może znacząco poprawić wygląd skóry, nie każdy może zdecydować się na jego stosowanie.

Jakie są przeciwwskazania do używania kwasu pirogronowego?

  • Podrażnienia, skaleczenia i aktywne stany zapalne skóry.
  • Atopowe zapalenie skóry.
  • Łuszczyca.
  • Alergia na jakikolwiek składnik preparatu.
  • Ciąża i okres karmienia piersią.
  • Równoczesne stosowanie kuracji retinoidami.
  • Aktywna opryszczka i choroby zakaźne skóry.

Zanim zdecydujesz się na zakup kosmetyków z kwasem pirogronowym lub na poddanie się zabiegom, w których wykorzystywany jest ten składnik, odwiedź dermatologa, by upewnić się, że będzie to dla Ciebie korzystne i bezpieczne.

Pamiętaj o tym, że kwas pirogronowy, jak wiele innych substancji o właściwościach złuszczających i przeciwtrądzikowych, uwrażliwia skórę na oddziaływanie promieni UV. Wykonywanie zabiegów z tym składnikiem najlepiej zaplanować w okresie jesienno-zimowym. Jeśli korzystasz z kosmetyków z kwasem pirogronowym, stosuj kremy z wysokim filtrem UV na dzień – nie tylko latem. Dzięki tym działaniom, zminimalizujesz ryzyko powstawania przebarwień. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Osocze Bogatopłytkowe
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...
Ph Formuła Phenomen Mela C+

Ph Formuła Phenomen Mela C+

Intensywna terapia redukująca przebarwienia i przywracająca jednolity koloryt skóry. Wyjątkowo bogaty skład substancji aktywnych wykazuje silne działanie rozjaśniające, ale również ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05