Leki światłouczulające

Leki światłouczulające a zabiegi laserowe

Niektóre leki, preparaty medyczne i kosmetyczne wykazują działanie fotouczulające. Co to oznacza? Jakie są leki światłouczulające i czy podczas ich stosowania można wykonywać zabiegi laserowe?

 

Substancje fotouczulające – co powodują?

Działanie fotouczulające leków, kosmetyków i różnego rodzaju substancji polega na tym, że zwiększają one wrażliwość skóry na oddziaływanie promieni UV. Skutkiem zwiększonej wrażliwości skóry na działanie promieniowania UV może być o wiele wyższa podatność na poparzenia słoneczne i na powstawanie przebarwień.

Leki światłouczulające uwrażliwiają skórę nie tylko na promieniowanie słoneczne – podczas stosowania jakichkolwiek substancji fotouczulających nie należy się opalać, korzystać z solarium, a nawet wykonywać zabiegów z użyciem lasera.

Substancje i leki światłouczulające – wykaz

Lista leków, kosmetyków i innych substancji o działaniu fotouczulającym jest bardzo długa. Dla łatwiejszej orientacji została ona podzielona na podkategorie: zioła fotouczulające, kosmetyki i substancje fotouczulające oraz leki światłouczulające.

Zioła światłouczulające:

  • arcydzięgiel,
  • arnika,
  • dziurawiec,
  • nagietek,
  • rumianek.

Nawet niepozorne napary ziołowe mogą zwiększać podatność skóry na powstawanie przebarwień i poparzeń słonecznych. Jeśli przed Tobą perspektywa wczasów na plaży lub serii zabiegów laserowych, z wyprzedzeniem wprowadź modyfikacje w swojej diecie i zrezygnuj ze stosowania ziół o działaniu fotouczulającym.

Substancje fotouczulające w kosmetykach:

  • Retinoidy – znajdziesz je w wielu kremach i preparatach przeciwko zmarszczkom, ale też w produktach dedykowanych do cery trądzikowej.
  • Kwasy – z uwagi na silne działanie złuszczające także wykazują działanie uwrażliwiające na światło.
  • Olejki: bergamotkowy, cytrynowy, lawendowy, cedrowy, piżmowy, sandałowy – czyli substancje stosowane w perfumach i kosmetykach aromatyzowanych. One również wykazują działanie światłouczulające.

Rozważając wykonanie depilacji laserowej albo jakiegokolwiek innego zabiegu z użyciem lasera, należy z wyprzedzeniem zakończyć stosowanie kosmetyków zawierających powyższe substancje. Kwasy, pochodne witaminy A (czyli retinoidy) oraz olejki mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień skórnych, obrzęków i rumienia skórnego na skutek oddziaływania na skórę promieniowania UV.

Leki światłouczulające:

  • Preparaty przeciwtrądzikowe – zarówno te stosowane doustnie (tetracyklina, izotretinoina), jak i podawane na skórę (na przykład klindamycyna, retinoidy) mają silne działanie fotouczulające. Substancje podawane na skórę oddziałują w ten sposób na obszarze stosowania, a leki przyjmowane doustnie oddziałują globalnie – na skórę całego ciała.
  • Antybiotyki oraz leki przeciwbakteryjne – na przykład doksycyklina, metronidazol, azytromycyna i inne. Wykonywanie zabiegów laserowych podczas przyjmowania jakichkolwiek antybiotyków jest niewskazane nie tylko ze względu na ich działanie fotouczulające, ale też ze względu na to, że są one podawane w trakcie jakiejś infekcji lub podczas aktywnego stanu zapalnego, co również stanowi przeciwwskazanie do zabiegów laserowych.
  • Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe – działanie fotouczulające wykazują preparaty z ibuprofenem, ketoprofenem i naproksenem. Podobnego działania nie wykazuje natomiast paracetamol.
  • Leki antydepresyjne – wiele z nich (na przykład Prozac, Adapin) zawiera w swoim składzie substancje o działaniu światłouczulającym.
  • Inne leki – przede wszystkim stosowane w leczeniu cukrzycy, a także doustne leki sterydowe mogą wykazywać działanie fotouczulające, dlatego należy odstawić je na 2-3 tygodnie przed zabiegiem, o ile to możliwe.

To większość spośród substancji i leków o działaniu światłouczulającym. Pamiętaj o tym, że podobne działanie mogą wykazywać także inne leki oraz kosmetyki – z tego właśnie względu tak ważne jest poinformowanie o wszystkich przyjmowanych preparatach przed wykonaniem zabiegu laserowego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg.

Jakie mogą być skutki wykonania zabiegu laserowego u osoby przyjmującej leki światłouczulające?

Wykonanie zabiegu laserowego przy jednoczesnym oddziaływanie substancji fotouczulających na skórę może prowadzić do:

  • Powstawania przebarwień – zarówno drobnych plamek, jak i dużych obszarów z hiperpigmentacją.
  • Pojawienia się rumienia, obrzęku, a nawet pęcherzy z płynem surowiczym.
  • Innego rodzaju powikłań.

Wystąpienie powyższych skutków ubocznych, jak również stopień ich nasilenia, jest jednak kwestią indywidualną – nie u każdego się one pojawią. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że przebarwienia skórne mogą pojawić się nawet po dłuższym czasie od laseroterapii przy jednoczesnym stosowaniu substancji fotouczulających. Nie warto więc ryzykować. Ewentualne usuwanie przebarwień jest bowiem czasochłonne i będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowując: jeśli planujesz wykonać depilację laserową, lifting laserowy lub jakikolwiek inny zabieg z użyciem lasera, upewnij się, że nie przyjmujesz żadnych substancji o działaniu fotouczulającym. Jeśli tak, uzgodnij ze swoim lekarzem zmianę leków lub przerwę w ich stosowaniu, by bezpiecznie poddać się zabiegom laserowym.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Epilacja laserowa

Epilacja laserowa

Najskuteczniejszy sposób na trwałe pozbycie się włosków w ciała? Epilacja laserowa! Wyobraź sobie, że jedynie kilka zabiegów może dzielić cię ...
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...
Laser pikosekundowy usuwający tatuaże

Laser pikosekundowy usuwający tatuaże

Problem niechcianych tatuaży staje się coraz bardziej powszechny. Na rynku wciąż istnieje niewiele urządzeń, które potrafiłyby sobie z tym poradzić ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05