Lipomastia

Lipomastia – przyczyny, objawy i sposoby usuwania

Lipomastia, czyli powiększone piersi u mężczyzny, zwykle związana jest z otyłością. Problem ten może też pojawić się u osób szczupłych, które bagatelizują systematyczną aktywność fizyczną. Jakie są charakterystyczne symptomy tej przypadłości? Jak sobie z nią radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Czym jest lipomastia?

Lipomastia to rozrost tkanki tłuszczowej w obszarze męskich gruczołów piersiowych. Choć dolegliwość ta ma łagodny charakter, stanowi uciążliwy problem natury estetycznej. Może ona być następstwem otyłości lub nadwagi, ale zdarza się też, że dotyka osoby szczupłe. Co istotne, lipomastia występuje zarówno w nastolatków, jak i u dojrzałych mężczyzn.

Lipomastia a ginekomastia

Lipomastia bywa określana również jako ginekomastia. Nie są to jednak te same przypadłości. Ich wspólną cechą są powiększone piersi, ale drugie schorzenie ma bardziej skomplikowany przebieg. W przypadku ginekomastii, piersi nadmiernie się rozrastają na skutek zwiększenia tkanki gruczołowej i jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi. Z kolei w lipomastii zmiany te wynikają z przyrostu tkanki tłuszczowej.

Lipomastia i ginekomastia – jak je rozróżnić?

Podstawową różnicą między lipomastią ą ginekomastią jest wygląd piersi. W pierwszym przypadku są one gładkie, miękkie, a ich struktura jest jednorodna. Natomiast w przebiegu ginekomastii piersi są grudkowate w dotyku.

Objawy lipomastii:

  • Zmiana wyglądu piersi – zaczynają one przypominać kobiecy biust.
  • Nadmiar tkanki tłuszczowej może pojawić się również w innych obszarach ciała – na przykład na pośladkach, brzuchu, rękach.
  • Piersi są miękkie w dotyku – a nie tak, jak w przypadku ginekomastii grudkowate lub guzkowate.
  • Obniżenie samopoczucia – zmiana wyglądu klatki piersiowej często jest przyczyną kompleksów u mężczyzn.

Lipomastia – przyczyny

Najczęstszą przyczyną lipomastii jest otyłość, w której przebiegu nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się na całym ciele – również na klatce piersiowej. Zdarza się jednak, że z tym problemem borykają się również osoby szczupłe, które nie stosują zdrowej diety i zaniedbują regularną aktywność fizyczną.

Czynniki, które sprzyjają lipomastii:

  • Gwałtowne chudnięcie – zrzucenie nadmiaru kilogramów w krótkim czasie może skutkować wysmukleniem sylwetki przy jednoczesnym zachowaniu tkanki tłuszczowej w okolicach piersi.
  • Niedobór witaminy D3 – niewłaściwy poziom tej witaminy często predysponuje do otyłości, a ta z kolei jest jedną z przyczyn lipomastii.
  • Uwarunkowania genetyczne – to kolejny czynnik, który może wpływać na wystąpienie otyłości, a co za tym idzie – lipomastii.
  • Niewłaściwa dieta – jadłospis bogaty w żywność przetworzoną, niezdrowe tłuszcze, cukier i sól sprzyja rozrostowi tkanki tłuszczowej (także w okolicach piersi).
  • Brak systematycznej aktywności fizycznej – regularnie uprawiany sport zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości, a także lipomastii.

Leczenie lipomastii

Jeśli masz problem z nadmierną tkanką tłuszczową na piersiach, skonsultuj się z lekarzem. W pierwszej kolejności możesz odwiedzić lekarza rodzinnego lub internistę, który pomoże Ci ustalić, skąd wynikają takie zmiany w Twoim organizmie. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad lekarski i prawdopodobnie zleci Ci wykonanie dodatkowych badań – na przykład poziomu wybranych hormonów, witaminy D3 czy USG piersi. Oprócz tego może zarekomendować Ci wizytę u dietetyka, który przygotuje dopasowany do potrzeb Twojego organizmu jadłospis, oraz u innych specjalistów – na przykład u lekarza medycyny estetycznej.  

Nadmiernie powiększone piersi u mężczyzn – jak się uporać z tą przypadłością?

By uporać się z nadmierną tkanką tłuszczową w okolicach piersi, ustal przyczynę tego problemu. Jeśli wynika on z otyłości lub nadwagi, zacznij od zmiany swoich nawyków żywieniowych i regularnie uprawiaj aktywność fizyczną. Zdecyduj się na pływanie, bieganie lub wykonuj ćwiczenia aerobowe – pamiętaj, że istotniejsza od rodzaju sportu jest systematyczność. Jeśli działania te nie przyniosą zamierzonych rezultatów, możesz rozważyć poddanie się wybranemu zabiegowi medycyny estetycznej.

Zabiegi stosowane w przypadku lipomastii:

  • Liposukcja – to zabieg polegający na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru. Jest to metoda rekomendowana przy lipomastii, która związana jest właśnie z nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu w obrębie piersi u mężczyzn. Istnieją różne rodzaje liposukcji (tradycyjna, laserowa, ultradźwiękowa). Wybór najkorzystniejszej metody zależy od konkretnego pacjenta.
  • Chirurgiczna plastyka piersi – może być stosowana u osób z zaawansowaną lipomastią, u których samo odessanie tłuszczu to za mało, by przywrócić piersiom odpowiedni wygląd. Zabieg z zakresu chirurgii plastycznej stosowany jest również u mężczyzn z ginekomastią (to znaczy z powiększeniem gruczołów piersiowych).

Jeśli podejrzewasz u siebie lipomastię lub ginekomastię, umów się na konsultację medyczną. Istnieją różne metody leczenia tych schorzeń, które przywracają męskiej klatce piersiowej prawidłowy wygląd.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Operacja Ginekomastii

Operacja Ginekomastii

Wielu mężczyzn boryka się z kompleksami, które wiążą się z nadmiernie rozwiniętymi piersiami, co może prowadzić do utraty pewności siebie, ...
Powiększenie obwodu prącia

Powiększenie obwodu prącia

Statystycznie, aż 90% mężczyzn jest niezadowolonych z rozmiaru swojego prącia. Dzięki nowoczesnym technikom i profesjonalizmowi najlepszych specjalistów Kliniki Ambroziak, jesteśmy ...
Usunięcie grudek perlistych prącia laserem CO2

Usunięcie grudek perlistych prącia laserem CO2

Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą usuwania grudek perlistych prącia jest zabieg laserem CO2. Niewątpliwa zaletą tej metody jest wysoka skuteczność (zmiany ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05