Łuszczyca krostkowa

Łuszczyca krostkowa: przyczyny, objawy i leczenie

Jedną z przewlekłych, dość rzadkich i bardzo uciążliwych chorób skóry jest łuszczyca krostkowa. Czym się objawia to schorzenie? Jakie są jego przyczyny i sposoby leczenia?

Łuszczyca krostkowa – charakterystyka

Łuszczyca jest rodzajem schorzenia autoimmunologicznego, które objawia się różnego rodzaju zmianami skórnymi. Znanych jest kilka odmian tej choroby, a jedną z rzadziej diagnozowanych wersji jest właśnie łuszczyca krostkowa.

Od innych odmian łuszczycy schorzenie to odróżnia obecność charakterystycznych krostek na skórze. Są one niewielkie, wypełnione treścią ropną. Krostkom towarzyszą również zgrubienia skórne oraz łuszcząca się skóra. Warto podkreślić, że łuszczyca nie należy do chorób zakaźnych. Nie można się nią zarazić.

Jakie są objawy łuszczycy krostkowej?

  • Niewielkie krostki z ropną zawartością – to najbardziej charakterystyczny symptom łuszczycy krostkowej. Zmiany te mogą być zlokalizowane na dłoniach, stopach, ale też w innych miejscach na ciele.
  • Obecność pogrubionego, łuszczącego się naskórka – najczęściej występuje on na tym samym obszarze skóry, co krostki.

Łuszczycy krostkowej, jak również innym odmianom łuszczycy, często towarzyszy również uporczywy świąd. W jego efekcie może dochodzić do nadmiernego drapania się i uszkadzania skóry. Osoby chorujące na łuszczycę miewają problemy z nadmiernym przesuszaniem się naskórka i złym samopoczuciem. Objawy łuszczycy, jeśli są widoczne w wyeksponowanych miejscach, często powodują kompleksy.

Rodzaje łuszczycy krostkowej

Schorzenie określane mianem łuszczycy krostkowej może przebiegać w różny sposób i w związku z tym wprowadzono podział na kilka odmian tej choroby:

  • Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp – choroba ograniczona jest do wskazanych obszarów skóry. Często występuje na podeszwach stóp, co powoduje dodatkowy dyskomfort podczas chodzenia.
  • Krostkowe zapalenie skóry kończyn – schorzenie jest ograniczone do łożyska paznokcia lub kilku paznokci. W jego efekcie może dojść do utraty paznokci.
  • Łuszczyca krostkowa uogólniona – ciężka, ale też rzadko rozwijająca się wersja łuszczycy krostkowej. Schorzenie obejmuje duże obszary ciała. Krostki mogą ulegać uszkodzeniom, pękaniu, w efekcie czego tworzą się nadżerki i strupy. Osoby chore na uogólniony wariant łuszczycy krostkowej często cierpią na bóle głowy, gorączkę, nudności, bóle stawów i poczucie osłabienia.

Łuszczyca krostkowa – leczenie

Sposób leczenia łuszczycy krostkowej jest ściśle powiązany z nasileniem choroby. Jeśli schorzenie jest ograniczone do niewielkiego obszaru skóry, leczenie przebiega w trybie ambulatoryjnym. W przypadku schorzenia uogólnionego konieczne może być nawet dłuższe leczenie szpitalne, gdyż choroba ta może prowadzić do powstawania stanów zapalnych, a nawet do rozwinięcia się sepsy. Nie należy jej bagatelizować.

Ulgę i poprawę stanu skóry w przypadku łuszczycy krostkowej przynieść mogą zarówno domowe sposoby, jak również kuracje farmakologiczne i leczenie zabiegowe. Ostateczną decyzję o metodzie postępowania należy podjąć po konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Leczenie i zabiegi przy łuszczycy krostkowej

  • Farmakoterapia – jest dobierana indywidualnie. Może obejmować podawanie leków biologicznych, antybiotyków, retinoidów, glikokortykosteroidów, acytretyny, cyklosporyny lub innych środków.
  • Terapia światłem LED – jej rolą jest złagodzenie stanu zapalnego skóry i ogólna poprawa jej kondycji.
  • Zabiegi laserowe – szczególnie laser excimerowy jest wykorzystywany w walce z łuszczycą i innymi schorzeniami skóry. Podczas zabiegu dochodzi do bardzo precyzyjnego naświetlania wybranych obszarów ciała, dzięki czemu metoda ta jest mniej inwazyjna od innych terapii światłem.

Aktualne metody leczenia łuszczycy krostkowej nie umożliwiają całkowitego wyleczenia choroby. Zabiegi, leki i odpowiednia pielęgnacja przynoszą ulgę, redukują dolegliwości i poprawiają komfort życia.

Domowe sposoby wspomagające leczenie łuszczycy krostkowej

Metody domowe w leczeniu łuszczycy krostkowej należy traktować jako rozwiązania wspomagające. Nie mogą one zastąpić farmakoterapii lub zalecanych zabiegów, ale są ich ważnym uzupełnieniem. Jakie działania można wykonywać w domowym zaciszu?

  • Stosowanie odpowiednio dobranych preparatów do pielęgnacji skóry z łuszczycą – przede wszystkim tak zwanych dermokosmetyków. Produkty te zmiękczają naskórek, nawilżają skórę i redukują uporczywy świąd.
  • Noszenie ubrań z delikatnych tkanin, które nie podrażniają skóry i nie nasilają swędzenia. Ważne jest również to, by prać ubrania i pościel w delikatnych detergentach.
  • Zdrowa dieta – bez nadmiaru tłuszczu, słonych i pikantnych przekąsek oraz słodyczy. Powinny dominować w niej produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce.

Łuszczyca krostkowa to wyjątkowo uciążliwa, ale też rzadko diagnozowana choroba skóry. Odpowiednio leczona, może być utrzymywana w ryzach – zarówno intensywność objawów, jak i ich widoczność może zostać znacząco zredukowana poprzez farmakoterapię i leczenie zabiegowe. Dodatkową ulgę przynosi stosowanie odpowiednio dobranych dermokosmetyków. Jeśli tylko zauważysz u siebie objawy tego schorzenia, nie odkładaj konsultacji dermatologicznej na później!

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia LED Anti-Aging
Katarzyna Gros - Pielęgniarka

Terapia LED Anti-Aging

Terapia światłem LED, zwana także fototerapią, wykorzystuje terapeutyczną rolę światła widzialnego w celu leczenia lub znacznej poprawy stanu niektórych schorzeń, ...
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...
Leczenie łuszczycy zwykłej

Leczenie łuszczycy zwykłej

Nawet jedna na pięćdziesiąt osób cierpi na łuszczycę zwykłą, co sprawia, że można ją zaliczyć do jednej z najczęściej występujących ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05