Łuszczyca na stopach

Jak wygląda łuszczyca na stopach? Przyczyny i sposoby leczenia

Łuszczyca na stopach skutkuje nie tylko zmianami w wyglądzie skóry, ale też może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Wbrew powszechnej opinii nie jest to wyłącznie dolegliwość skórna, ale choroba ogólnoustrojowa. Dowiedz się, jakie czynniki jej sprzyjają i w jaki sposób można leczyć łuszczycę stóp.

 

Czym jest łuszczyca stóp?

Łuszczyca to przewlekłe schorzenie, którego charakterystyczną cechą jest nadmierne namnażanie się komórek naskórka. Co istotne, jest to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której przebiegu, układ odpornościowy działa destrukcyjnie na własne komórki i tkanki. Warto podkreślić, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Typowymi symptomami łuszczycy są pokrywające skórę czerwone plamy ze srebrzysto-białymi łuskami – zmiany te mogą pojawić się na różnych obszarach ciała. Najczęściej zlokalizowane są na kolanach, łokciach, dłoniach, skórze głowy oraz na stopach.

Łuszczyca na stopach – objawy

Łuszczyca stóp przebiega w podobny sposób, jak ta, która uzewnętrznia się w innych partiach ciała. Powstające na skórze zmiany przypominają srebrzyste blaszki, które twardnieją i są szorstkie w dotyku. Zwykle zlokalizowane są one na piętach, podeszwach i bokach stóp. Objawy łuszczycy stóp stanowią istotny problem natury estetycznej, ale też są dolegliwościami, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niejednokrotnie powodują silne kompleksy i przyczyniają się do obniżenia poczucia własnej wartości.

Pozostałe objawy łuszczycy stóp:

  • Łuszczenie się skóry – charakterystyczne łuski na skórze twardnieją, są szorstkie w dotyku oraz stopniowo odrywają się od skóry. Z tego powodu mogą przyczyniać się do tworzenia się ran i uszkodzeń skóry, przez co jest się narażonym na infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze.
  • Zaczerwieniony naskórek – objawem towarzyszącym łuszczycy stóp jest również zaczerwienienie, podrażnienie i przesuszenie skóry.
  • Rogowacenie oraz pękanie skóry – to bardzo uciążliwe dolegliwości, które mogą powodować frustrację, a także utrudniać codzienne funkcjonowanie.
  • Intensywny świąd skóry – przez to łuszczyca stóp bywa mylona z objawami grzybicy.
  • Dyskomfort podczas poruszania się, wykonywania ćwiczeń i innych codziennych aktywności – jeśli zmiany obejmują podeszwy stóp.
  • Zmiana koloru i kształtu paznokci.

Przyczyny łuszczycy stóp

Choć łuszczyca stóp manifestuje się objawami skórnymi, nie jest to typowa choroba dermatologiczna i nie ma charakteru miejscowego. Jest to schorzenie ogólnoustrojowe, w którym występują okresy remisji i zaostrzeń, a jego przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Zaobserwowano jednak, że łuszczycy stóp mogą sprzyjać:

  • Uwarunkowania genetyczne – podejrzewa się, że łuszczyca związana jest z dziedziczeniem określonego genu i dlatego schorzenie to często występuje u osób, które są ze sobą spokrewnione.
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego – łuszczyca często bywa określana mianem choroby autoimmunologicznej, czyli takiej, w której organizm niejako sam przyczynia się do powstawania dolegliwości. W tym wypadku istotna jest rola limfocytów T, które produkują prozapalne cytokiny, co przyczynia się do powstawania zmian skórnych.
  • Stres – prowadzenie stresującego trybu życia może przyczyniać się do zachorowania na łuszczycę.
  • Stosowanie używek – regularne picie alkoholu i palenie papierosów są powiązane z występowaniem chorób autoimmunologicznych, w tym łuszczycy stóp.
  • Przyjmowanie niektórych leków – na przykład beta-blokerów.

Leczenie łuszczycy stóp

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u bliskiej osoby łuszczycę stóp, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem, by potwierdzić lub wykluczyć tę diagnozę. Sposób leczenia łuszczycy stóp zależy od stopnia nasilenia zmian i dolegliwości, jakie odczuwa pacjent. Niestety łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która może być łagodzona. Zdarza się, że zmiany znikają na dłuższy czas, ale choroba może powrócić. W leczeniu i łagodzeniu objawów łuszczycy stóp często stosowane są preparaty pielęgnacyjne, które niwelują stan zapalny, nawilżają i odżywiają skórę, a także przyspieszają proces jej regeneracji. W niektórych przypadkach konieczna jest terapia sterydami, a czasami także lekami biologicznymi. Pomocne mogą okazać się również specjalistyczne zabiegi.

Zabiegi na łuszczycę stóp

  • Terapia światłem LED – jedna z metod stosowana w łagodzeniu objawów łuszczycy. Terapia niweluje dolegliwości skórne i poprawia wygląd skóry.
  • Kąpiele siarczkowe – bywają zalecane pacjentom z łuszczycą z uwagi na odkażające, zmiękczające i redukujące działanie siarki.

Jak łagodzić dolegliwości związane z łuszczycą stóp?

Jeśli zmagasz się z łuszczycą, oprócz odpowiedniego leczenia, pamiętaj o prowadzeniu zdrowego trybu życia, właściwych nawykach higienicznych i stosowaniu diety przeciwzapalnej. Zadbaj o:

  • Higienę stóp – noś przewiewne obuwie wykonane z naturalnych materiałów, systematycznie myj i wietrz stopy, unikaj używania szorstkich gąbek, a mokrą skórę delikatnie osuszaj ręcznikiem. Staranna higiena stóp z łuszczycą pozwala na zminimalizowanie dolegliwości.
  • Odpowiednią pielęgnację skóry – regularnie ją natłuszczaj oraz zmiękczaj. Stosuj kosmetyki z mocznikiem, a także preparaty zalecone przez lekarza.
  • Zdrową dietę – jeśli masz łuszczycę, nie zapominaj o tym, by dbać o kondycję swojego organizmu, stosując zbilansowaną dietę. Do swojego jadłospisu wprowadź produkty zawierające duże ilości zdrowych kwasów tłuszczowych (owoce morza, ryby, strączki, oleje roślinne). Mają one działanie niwelujące stan zapalny w organizmie. Codziennie jedz warzywa i owoce, które są podstawą zdrowej diety. Pij około 2 litrów wody dziennie i ogranicz stosowanie używek, które często zaostrzają objawy łuszczycy.

Łuszczyca stóp to choroba przewlekła, której przebieg można i warto łagodzić oraz kontrolować. Chociaż wspomniane sposoby leczenia łuszczycy i kuracje nie umożliwią pozbycia się choroby na zawsze, mogą podnieść komfort życia pacjenta, a także istotnie złagodzić odczuwane dolegliwości.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...
Leczenie łuszczycy plackowatej

Leczenie łuszczycy plackowatej

Łuszczyca plackowata to bardzo uciążliwa przypadłość skóry, która może poważnie obniżyć komfort życia. Zmiany chorobowe często obejmują rozległe obszary na ...
Leczenie łuszczycy zwykłej

Leczenie łuszczycy zwykłej

Nawet jedna na pięćdziesiąt osób cierpi na łuszczycę zwykłą, co sprawia, że można ją zaliczyć do jednej z najczęściej występujących ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05