Łuszczyca narządów płciowych

Jak się objawia i jak leczyć łuszczycę miejsc intymnych?

Łuszczyca narządów płciowych to jedna z rzadziej występujących odmian tej choroby. Objawy schorzenia, którymi są najczęściej bolesne pęknięcia skóry oraz łuszczenie się naskórka, a także lokalizacja zmian są dla pacjentów wyjątkowo uciążliwe i zmniejszają komfort ich życia. Jakie są przyczyny występowania łuszczycy miejsc intymnych? Jak się ją leczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

Czym jest łuszczyca narządów płciowych?

Łuszczyca jest chorobą skóry, która może obejmować różne obszary ciała. Jednym z jej rodzajów, który dotyczy około 9% zmagających się z tą dermatozą pacjentów, jest łuszczyca miejsc intymnych. Dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn – co więcej, może występować nawet u dzieci. Łuszczyca tego typu charakteryzuje się występowaniem wykwitów skórnych zlokalizowanych w okolicach narządów płciowych.

W jakich częściach ciała może być zlokalizowana łuszczyca narządów płciowych? Rodzaje tego schorzenia:

  • Łuszczyca pochwy.
  • Łuszczyca bruzd pośladkowych.
  • Łuszczyca prącia.
  • Łuszczyca pachwin.
  • Łuszczyca sromu.

Łuszczyca miejsc intymnych – objawy

Charakterystycznymi symptomami łuszczycy miejsc intymnych są łuszczenie się naskórka, wysięk i pęknięcia skóry. Objawy te stanowią dla pacjentów nie tylko dyskomfort, ale często powodują też ból. Jak sama nazwa schorzenia wskazuje, zmiany umiejscowione są w pobliżu narządów płciowych – a czasami także w okolicach odbytu i pachwin. Choć choroba ta dotyczy głównie dorosłych, jest diagnozowana również u dzieci. U noworodków objawia się występowaniem intensywnie czerwonych, złuszczających się ognisk, którym czasami towarzyszą grudkowe wykwity.

Objawy łuszczycy narządów płciowych u kobiet

Łuszczyca pochwy to tylko jeden z kilku rodzajów tego schorzenia występujący u kobiet. Choroba ta może obejmować nie tylko narządy płciowe, ale także okolice odbytu, bruzdę między pośladkami oraz pachwiny. Co istotne, zmiany często zlokalizowane są w okolicach warg sromowych większych, rzadko na wargach sromowych mniejszych.

Typowym objawem łuszczycy narządów płciowych u kobiet są różowe wykwity mające postać rumieni bądź blaszek. Niekiedy w ich obrębie pojawiają się pęknięcia, które mogą prowadzić do powstawania zakażeń bakteryjnych i drożdżakowych. Zmiany chorobowe są wyraźnie oddzielone od reszty naskórka i często towarzyszy im dokuczliwy świąd. To nieprzyjemne uczucie może pojawiać się także wtedy, jeśli łuszczyca obejmuje okolice odbytu.

Objawy łuszczycy miejsc intymnych u mężczyzn

Łuszczyca narządów płciowych u mężczyzn może być zlokalizowana w kilku miejscach. Najczęściej chorobą objętą są fałdy pachwinowe oraz obszar między pośladkami. W tym przypadku symptomem choroby są gładkie blaszki o jasnej, czerwonej barwie, pozbawione łusek. Zmianom tym często towarzyszą wysięk i świąd.

Łuszczyca miejsc intymnych u mężczyzn może pojawiać się także na prąciu, gdzie wykwity są mało widoczne. Przybierają one formę cienkich, błyszczących blaszek, które również mają czerwony kolor. Dla tych zmian charakterystyczne jest występowanie łusek.

Łuszczyca narządów płciowych – przyczyny

Jedną z najczęściej wskazywanych przez dermatologów przyczyn występowania łuszczycy miejsc intymnych jest wpływ genów. Schorzeniu temu sprzyjają także czynniki środowiskowe oraz stosowanie niektórych leków, między innymi antybiotyków, niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych i beta-blokerów.

Pozostałe czynniki, które mogą powodować łuszczycę miejsc intymnych:

  • Przebyte infekcje i zakażenia drobnoustrojami – zwłaszcza gronkowcami i paciorkowcami.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja skóry w okolicach intymnych oraz stosowanie niewłaściwych środków higienicznych – na przykład szorstkiego papieru toaletowego lub zbyt silnych detergentów do prania.
  • Zaburzenia metaboliczne i choroby współistniejące – takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.
  • Długotrwały lub silny stres.
  • Niewłaściwa dieta.

Łuszczyca narządów płciowych – leczenie tego schorzenia

Podstawą leczenia łuszczycy jest odpowiednia diagnoza. Jeśli dostrzegasz u siebie objawy tej choroby, skonsultuj się z dermatologiem – w przypadku kobiet konieczna jest także wizyta u ginekologa. Mężczyźni mogą skonsultować się również z urologiem. Lekarz wykluczy inne schorzenia, które mogą dawać podobne objawy do łuszczycy narządów miejsc płciowych, takie jak świerzb, grzybica czy liszaj.

Metody leczenia łuszczycy miejsc intymnych

  • Konsultacja dermatologiczna – podstawą leczenia łuszczycy narządów płciowych jest szybka i dokładna diagnoza. Ze względu na umiejscowienie zmian skórnych, leczenie wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.
  • Leczenie miejscowe – polega na stosowaniu na zmienionych chorobowo narządach preparatów minimalizujących stan zapalny. Ponadto maść na łuszczycę miejsc intymnych – oraz inne tego rodzaju leki – redukują zaczerwienienie i świąd skóry.
  • Leczenie biologiczne – rodzaj farmakoterapii, który jest czasami stosowany w leczeniu łuszczycy narządów płciowych. Leki biologiczne mają na celu powstrzymanie niekorzystnych procesów toczących się w układzie immunologicznym.
  • Terapia światłem – metoda leczenia nazywana inaczej terapią światłem widzialnym. Może być stosowana tylko w niektórych przypadkach łuszczycy narządów płciowych.

Co jeszcze jest ważne w zwalczaniu łuszczycy miejsc intymnych?

Jeśli borykasz się z tego rodzaju łuszczycą, pamiętaj, że aby zahamować jej rozwój i uniknąć powikłań, niezbędne jest szybkie wprowadzenie leczenia. Złagodzi ono objawy tego schorzenia i poprawi Twój komfort życia. Niemniej istotna jest zbilansowana, uboga w przetworzoną żywność dieta oraz zdrowy styl życia – noszenie bawełnianej bielizny, unikanie stresu czy ograniczenie picia alkoholu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...
Leczenie łuszczycy plackowatej

Leczenie łuszczycy plackowatej

Łuszczyca plackowata to bardzo uciążliwa przypadłość skóry, która może poważnie obniżyć komfort życia. Zmiany chorobowe często obejmują rozległe obszary na ...
Laser Frakcyjny CO2
Wiktoria Stasiak - Zespół Przeszczepowy

Laser Frakcyjny CO2

Jeżeli chcielibyśmy raz na zawsze pożegnać problem rozstępów, blizn i przebarwień, to laser frakcyjny CO2 będzie idealną odpowiedzią na nasze ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05