Łysienie łojotokowe

Łysienie łojotokowe - poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Proces łysienia może mieć wiele różnych przyczyn i nie zawsze dotyka wyłącznie mężczyzn. Niektóre schorzenia skórne mogą przyczyniać się do utraty włosów. Jednym z nich jest łojotokowe zapalenie skóry, które najczęściej obejmuje skórę na głowie i właśnie z tego względu bywa przyczyną wypadania włosów oraz przerzedzania się fryzury. Jakie są przyczyny tej dolegliwości? Jak wygląda leczenie łysienia łojotokowego?

 

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Chociaż łój jest naturalną wydzieliną ludzkiego ciała, w nadmiarze może przyczyniać się do różnego rodzaju dolegliwości. Za jego produkcję odpowiadają gruczoły łojowe, które są rozmieszczone na różnych obszarach skóry – przede wszystkim na twarzy, ale też na owłosionej skórze głowy.

U niektórych osób gruczoły produkują zdecydowanie zbyt wiele tej substancji. Łój odkłada się wówczas na skórze, powoduje bardzo szybkie przetłuszczanie się włosów oraz łupież. Powierzchnię skóry na głowie mogą pokrywać żółte, tłuste naloty z martwego naskórka i łoju, które są idealnym środowiskiem dla bakterii i grzybów. Tak można scharakteryzować objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy, które z czasem może prowadzić również do utraty włosów.

Jakie mogą być przyczyny ŁZS (łojotokowego zapalenia skóry)?

Najczęstszą przyczyną ŁZS są nieprawidłowości hormonalne – zarówno te, które są charakterystyczne dla okresu dojrzewania, jak i towarzyszące różnym schorzeniom (na przykład zespołowi policystycznych jajników). Wystąpienie łojotokowego zapalenia skóry i nasilenie jego objawów może być również powodowane dodatkowymi czynnikami życia codziennego: stresem, niewłaściwą higieną skóry głowy, błędami dietetycznymi, jak również używkami.

Łysienie łojotokowe – dlaczego wypadają włosy?

Osoby, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry głowy mogą, z czasem, zauważyć u siebie również objawy łysienia. Wypadanie włosów na tle łojotokowego zapalenia skóry głowy ma kilka przyczyn:

  • Nadmierna produkcja łoju i jego gromadzenie się na skórze sprzyja podrażnieniom i uczuciu swędzenia. To przyczynia się do częstego drapania się, przez co uszkodzeniom ulega skóra głowy oraz cebulki włosów.
  • Gromadzący się na skórze łój oraz złuszczający się naskórek prowadzą do zatykania porów skóry i ujść gruczołów łojowych – to negatywnie wpływa na kondycję włosów.
  • Brak odpowiedniego leczenia łojotokowego zapalenia skóry głowy może skutkować rozprzestrzenianiem się schorzenia, a nawet rozwinięciem się łuszczycy, co prowadzi do jeszcze bardziej wzmożonego wypadania włosów na tym obszarze.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy ŁZS (nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież, świąd i obecność na skórze głowy złuszczających się wykwitów lub strupów), odwiedź dermatologa lub trychologa. Odpowiednio dobrane leczenie pomoże zminimalizować dolegliwości i powstrzyma dalsze wypadanie włosów.

Łysienie łojotokowe – leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, które jest bezpośrednią przyczyną łysienia łojotokowego, to schorzenie o przewlekłym charakterze. Chociaż nie można go całkowicie wyeliminować, przy pomocy odpowiednich kuracji i zabiegów możliwe jest wygaszenie objawów choroby do tego stopnia, że przestanie znacząco wpływać na kondycję włosów.

Warto pamiętać o tym, że objawy ŁZS mogą nasilać się na skutek licznych czynników. Jakich? Oto najczęstsze z nich:

  • Przewlekły stres i niedobór snu.
  • Źle zbilansowana dieta – w szczególności z niedoborem cynku, selenu i witamin z grupy B.
  • Zaburzenia hormonalne.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy.
  • Stosowanie niektórych leków.

Leczenie łysienia łojotokowego

Najważniejszym etapem leczenia łysienia łojotokowego jest ustalenie jego przyczyny. Jeśli okaże się, że ŁZS ma podłoże hormonalne, konieczna może okazać się kuracja regulująca poziom poszczególnych hormonów. Im wcześniej uda się znaleźć powód schorzenia, tym lepiej – można będzie wdrożyć odpowiednią kurację, gdy utrata włosów nie jest jeszcze zbyt zaawansowana.

Jakie są metody leczenia łysienia łojotokowego?

  • Leczenie miejscowe – szczególnie za pomocą preparatów przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych (w razie potrzeby także z podawaniem glikokortykosteroidów).
  • Korzystanie z profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy – najlepiej poleconych przez dermatologa lub trychologa.
  • Suplementacja witamin i mikroelementów – w razie stwierdzenia ich niedoborów.
  • Korzystanie z zabiegów trychologicznych i medycyny estetycznej – na przykład z mezoterapii skóry głowy, która wzmacnia cebulki włosów.
  • Wykonanie przeszczepu włosów.

Szybka diagnoza i odpowiednio dobrane leczenie może uchronić Cię przed nadmierną utratą włosów. Chociaż łojotokowe zapalenie skóry głowy ma charakter przewlekły, to wypadaniu włosów na tym tle można skutecznie przeciwdziałać. Poza leczeniem kluczowa jest również dalsza profilaktyka i zmiana przyzwyczajeń na lepsze. Dlatego:

  • Dbaj o zdrową dietę. Unikaj nadmiaru cukru i używek.
  • Regularnie wykonuj badania krwi. W razie niedoborów witamin lub minerałów, skonsultuj się z lekarzem i stosuj suplementację lub wprowadź zmiany w jadłospisie.
  • W miarę możliwości unikaj stresu i wysypiaj się.
  • Stosuj kosmetyki do skóry łojotokowej.
  • Bądź pod kontrolą trychologa.

 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów
Kamila Czerniak, Koordynator Placówki Klinika Ambroziak Dermatologia

Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów

Kto z nas nie chciałby móc pochwalić się pięknymi, zdrowymi i mocnymi włosami? W końcu jest to jeden z elementów ...
Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate (alopecia areata, AA) jest chorobą , która dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Częstość występowania dotyczy 1-2% populacji. ...
Leczenie łuszczycy plackowatej

Leczenie łuszczycy plackowatej

Łuszczyca plackowata to bardzo uciążliwa przypadłość skóry, która może poważnie obniżyć komfort życia. Zmiany chorobowe często obejmują rozległe obszary na ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05