Łysienie na czubku głowy

Sposoby na zahamowanie łysienia na czubku głowy

Przerzedzone włosy na czubku głowy to, dla wielu osób, sygnał ostrzegawczy i powód umówienia się na wizytę u dermatologa lub trychologa. Łysienie na czubku głowy może być przyczyną kompleksów i gorszego samopoczucia. W jaki sposób powstrzymać wypadanie włosów?

Jakie są przyczyny wypadania włosów z czubka głowy?

Niewłaściwy poziom hormonów, oddziaływanie niektórych leków a nawet błędy dietetyczne – te oraz wiele innych czynników może powodować łysienie na czubku głowy. Dolegliwość ta najczęściej dotyczy mężczyzn i dlatego bywa nazywana również łysieniem androgenowym. Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów z czubka głowy należą:

  • Nieprawidłowości hormonalne – szczególnie niewłaściwe oddziaływanie testosteronu, androstendionu i DHEA, które bywa powiązane z mutacjami genetycznymi i najczęściej występuje u mężczyzn po 50. roku życia.
  • Niezdrowy tryb życia – brak równowagi pomiędzy pracą i wypoczynkiem, stres, używki i zła dieta przyczyniają się do nasilenia problemów z łysieniem.

Przerzedzanie się włosów na czubku głowy może dotyczyć również kobiet – najczęściej schorzenie to pojawia się u nich po 60. roku życia.

Łysienie na czubku głowy – diagnoza

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji wzmacniającej włosy lub zapobiegającej ich utracie, należy zdiagnozować przyczynę ich wypadania. W tym celu najlepiej skonsultować się z trychologiem, który wykona badanie trychoskopem – to urządzenie pozwalające na obejrzenie skóry głowy i włosów w bardzo dużym powiększeniu. Może również zajść konieczność wykonania pogłębionych badań diagnostycznych (w tym również hormonalnych), gdyż łysienie androgenowe bywa powiązane z innymi schorzeniami.

Leczenie łysienia na czubku głowy

Przerzedzone włosy to problem dotykający wielu osób w różnych przedziałach wiekowych. Leczenie tej dolegliwości powinno być dopasowane indywidualnie w zależności od jej przyczyn. Możliwe jest zarówno zastosowanie farmaceutyków, jak również wdrożenie odpowiednio dobranej pielęgnacji, a nawet wykonanie przeszczepu włosów. Metody domowe mają ograniczoną skuteczność, ale i tak cieszą się dużą popularnością. Najlepsze efekty można uzyskać dopiero decydując się na profesjonalne zabiegi.

Domowe sposoby na powstrzymanie łysienia na czubku głowy

  • Stosowanie kosmetyków zaleconych przez trychologa – na przykład szamponów, ampułek, wcierek i innych preparatów. Kuracje tego typu wykazują pewną skuteczność w zahamowaniu procesów łysienia. Wzmacniają pozostałe włosy, mogą pobudzać ich wzrost.
  • Zmiana diety – kondycja włosów jest w bardzo dużej mierze uzależniona od jakości stosowanej diety. Spożywanie produktów przetworzonych, tłustych i ciężkostrawnych nie jest wskazane. Dieta powinna obfitować w warzywa, owoce, zdrowe oleje i produkty pełnoziarniste.
  • Odstawienie używek i korzystne zmiany w trybie życia – palenie papierosów, częste sięganie po alkohol lub napoje energetyczne także nie przysłuży się kondycji włosów. W miarę możliwości warto odstawić lub zredukować używki, a także zadbać o zachowanie dobrego balansu pomiędzy pracą i obowiązkami a czasem na odpoczynek. 

Zabiegi na łysienie na czubku głowy

Domowe metody nie zawsze okazują się wystarczająco skuteczne, by powstrzymać wypadanie włosów. W takiej sytuacji warto skorzystać z jednego z poniższych zabiegów:

  • Mezoterapia skóry głowy – klasyczna mezoterapia igłowa wykazuje wysoką skuteczność w poprawie kondycji włosów i w zahamowaniu procesu ich wypadania. Podczas zabiegu stosowane są różnego rodzaju substancje aktywne, które powinny być indywidualnie dobrane przez trychologa.
  • Mezoterapia peptydowa – to zabieg polecany osobom, u których doszło do przerzedzenia włosów. Specjalna mieszanka peptydowa o wyjątkowo długim procesie uwalniania się oddziałuje na skórę głowy i mieszki włosowe jeszcze przez wiele dni po zabiegu.
  • Przeszczep włosów – jeśli farmakoterapia, mezoterapia i działania domowe nie przyniosą efektów, najlepszym sposobem na zniwelowanie efektu łysienia na czubku głowy może okazać się właśnie przeszczep włosów. Szczególnie wysoką skutecznością charakteryzują się zabiegi wykonywane przy pomocy urządzenia WAW FUE.

Dobór najkorzystniejszej metody leczenia łysienia na czubku głowy warto powierzyć specjaliście. Zauważając u siebie ubytek włosów lub ich coraz cieńszą strukturę, warto umówić się na konsultację do trychologa, by poznać przyczyny problemu.

Czy łysieniu na czubku głowy można przeciwdziałać?

Profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę w wielu schorzeniach. W przypadku łysienia androgenowego może mieć wpływ na opóźnienie jego procesów. Jakie działania profilaktyczne warto podjąć?

  • Kontrolne wizyty u trychologa – wskazane szczególnie wówczas, gdy zauważysz jakiekolwiek zmiany w gęstości włosów.
  • Stosowanie dobrej jakości kosmetyków do włosów – przede wszystkim do mycia i odżywiania włosów. Jeśli nie jest to konieczne, lepiej nie stosować każdego dnia wielu silnych produktów do stylizacji.
  • Dbanie o zdrową, zróżnicowaną dietę oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.

Łysienie na czubku głowy to nieprzyjemna dolegliwość, z którą statystycznie częściej zmagają się mężczyźni, ale to nie oznacza, że nie dotyczy ona również kobiet. Obserwuj swoje włosy, weryfikuj ich gęstość oraz kondycję. Im wcześniej dostrzeżesz ewentualne początki łysienia, tym skuteczniejsze i szybsze może być jego leczenie.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Przeszczep włosów metodą WAW FUE
Maciej Ambroziak - Lekarz

Przeszczep włosów metodą WAW FUE

Problem ogólnego przerzedzenia włosów dotyka wiele osób w różnym wieku. Na szczęście, jako jedni z niewielu w Polsce, specjaliści kliniki ...
Osocze Bogatopłytkowe
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Osocze Bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe nazywane jest często wampirzym liftingiem. I choć nazwa ta może wzbudzać mieszane uczucia, to efekty takiego zabiegu z ...
Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów
Kamila Czerniak, Koordynator Placówki Klinika Ambroziak Dermatologia

Mezoterapia - Peptydowa terapia włosów

Kto z nas nie chciałby móc pochwalić się pięknymi, zdrowymi i mocnymi włosami? W końcu jest to jeden z elementów ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05