Łysienie poporodowe

Łysienie poporodowe – zahamuj wypadanie włosów po ciąży

Zauważyłaś wzmożone wypadanie włosów po porodzie? Łysienie poporodowe zwykle wynika ze zmian hormonalnych i towarzyszy stopniowemu powrotowi organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży. Czasami jednak nadmierne wypadanie włosów po porodzie jest oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Przeczytaj, jakie są sposoby na poradzenie sobie z tą przypadłością.

Czym jest łysienie poporodowe?

Łysienie poporodowe to problem, z którym boryka się wiele kobiet po urodzeniu dziecka. Najczęściej jego przyczyną jest zmiana poziomu estrogenów, które mają pozytywny wpływ na kondycję włosów. Poziom tych hormonów wraca do stanu sprzed ciąży, a prolaktyna wzrasta. Przekłada się to na cykl życia włosa i nasila wypadanie kosmyków.

Jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży?

U większości kobiet, u których obserwowane jest łysienie poporodowe, włosy zaczynają wypadać w dużych ilościach około 2-3 miesiące po porodzie. Zwykle przypadłość ta trwa kilka-kilkanaście tygodni, ale w skrajnych przypadkach okres ten może przedłużyć się nawet do kilkunastu miesięcy. Dzieje się tak najczęściej, kiedy kobieta karmi piersią. W okresie laktacji również zachodzą zmiany hormonalne.

Wypadanie włosów po porodzie – kiedy jest stanem fizjologicznym, a kiedy problemem zdrowotnym?

Wypadanie włosów po porodzie to najczęściej rezultat naturalnych procesów, które zachodzą w kobiecym organizmie i które są wyłącznie przejściowym stanem fizjologicznym. Jeśli jednak tracisz kosmyki w bardzo dużych ilościach, borykasz się z tym problemem przez długi czas, skonsultuj się z lekarzem – najlepiej dermatologiem lub trychologiem. Z porady specjalisty skorzystaj także wtedy, kiedy zauważyłaś inne niepokojące objawy, takie jak łojotok, łupież czy łysienie na szczycie głowy. W zależności od przypadku, nasilone wypadanie włosów może być związane z anemią, chorobami tarczycy czy dermatozami skóry głowy.

Objawy łysienia poporodowego

Podstawowym symptomem łysienia poporodowego jest wypadanie włosów w większej ilości niż do tej pory. Przypadłości tej mogą towarzyszyć też takie objawy jak:

  • Zauważalnie cieńsze włosy.
  • Kosmyki stają się bardziej podatne na uszkodzenia.
  • Następuje przerzedzenie włosów w różnych partiach skóry głowy – najczęściej w okolicach skroni.

Łysienie po porodzie i jego przyczyny

Podstawową przyczyną łysienia poporodowego jest spadek poziomu estrogenów. Hormony te zapobiegają nadmiernej utracie włosów i stymulują porost nowych kosmyków. Po porodzie dochodzi do zachwiania proporcji włosów znajdujących się w fazie wzrostu i tych w fazie wypadania – znaczną przewagę mają te drugie. Skutkiem zachodzących zmian jest właśnie łysienie poporodowe.

Wypadanie włosów po porodzie może wynikać też z innych przyczyn, takich jak:

  • Anemia – kobiety po porodzie często borykają się z niedokrwistością, a ta może nasilać wypadanie włosów.
  • Niedobór witaminy B12 – nie tylko niski poziom żelaza w organizmie, ale również witaminy B12 ma negatywny wpływ na kondycję włosów.
  • Nieodpowiednia dieta – jadłospis ubogi w źródła witamin, minerałów i innych składników odżywczych sprzyja nadmiernemu wypadaniu kosmyków.
  • Zaburzenia pracy tarczycy – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą wzmagać wypadanie włosów i osłabiać je.
  • Niewłaściwa pielęgnacja włosów – zawijanie umytych kosmyków w turban czy stosowanie kosmetyków zawierających alkohol także osłabiają włosy.
  • Stres – zarówno przewlekły, jak i silny stres wpływają na cykl życia włosów i często prowadzą do ich nadmiernego wypadania.

Łysienie poporodowe – leczenie

Z uwagi na to, że ubytek włosów po porodzie może mieć różne przyczyny, kluczowe znaczenie ma ich odkrycie. Jeśli wypadanie włosów po ciąży związane jest z anemią lub niedoborem witaminy B12, skonsultuj się z lekarzem. Ten może zalecić Ci suplementację tych składników oraz wprowadzenie zmian w Twoim jadłospisie. Kiedy problem wynika z nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy, udaj się na wizytę do endokrynologa – w tym przypadku, oprócz stosowania odpowiednich leków, również istotna jest zbilansowana dieta. Gdy łysienie wynika tylko z naturalnych w tym okresie zmian hormonalnych, zazwyczaj zalecane są tylko działania wspierające wzrost nowych włosów oraz wzmacnianie fryzury. Korzystne dla kondycji Twoich włosów będą regularne masaże skóry głowy, wcierki pobudzające wzrost nowych kosmyków i ograniczenie farbowania włosów.

O czym warto pamiętać, by zniwelować wypadanie włosów po porodzie?

Przede wszystkim kilka miesięcy po porodzie wykonaj badania kontrolne. Dzięki temu sprawdzisz, czy wypadanie włosów nie wynika z niedoboru żelaza, witaminy B12 albo z niewłaściwego poziomu hormonów tarczycy. Ponadto pamiętaj o stosowaniu diety bogatej w warzywa i owoce, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zdrowe źródła białka. Zadbaj też o właściwą pielęgnację włosów: używaj delikatnych szamponów, odżywek i masek.

Zabiegi stosowane w przypadku łysienia poporodowego

  • Mezoterapia igłowa skóry głowy – to popularny zabieg o szerokim zastosowaniu. Mezoterapia igłowa polega na aplikacji podskórnie wybranego preparatu. W przypadku skóry głowy najczęściej stosowane są koktajle peptydowe, które wzmacniają kondycję włosów i pobudzają porost nowych.
  • Karboksyterapia – to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę medycznego dwutlenku węgla. Działanie to powoduje pobudzenie mikrokrążenia w skórze głowy, co sprzyja szybszemu odrastaniu włosów.
  • Osocze bogatopłytkowe – czyli wampirzy lifting. Zabieg ten może być stosowany także na skórę głowy u osób dotkniętych różnymi rodzajami łysienia. Iniekcja osocza bogatopłytkowego pobudza naturalne procesy regeneracyjne, poprawia mikrokrążenie oraz wpływa korzystnie na porost włosów.

To tylko wybrane spośród wielu zabiegów kosmetycznych i trychologicznych, jakie możesz wykonać, by poprawić kondycję swojej fryzury oraz skóry głowy.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mezoterapia kolagenowa
Joanna Ambroziak - Współwłaścicielka i Prezes Zarządu Kliniki Ambroziak

Mezoterapia kolagenowa

Kolagen to jeden z głównych budulców naszej skóry. Głównym zadaniem kolagenu jest utrzymywanie jej właściwej struktury oraz sprężystości. Niestety wraz ...
Mezoterapia igłowa skóry głowy

Mezoterapia igłowa skóry głowy

Jeżeli zauważyliśmy u siebie rzadkie, łamliwe i wypadające włosy, a w niektórych miejscach nawet łysiejące miejsca – to powód, aby ...
Trichoskopia
Michał Rykowski - Anestezjolog

Trichoskopia

Problemy występujące w obrębie skóry głowy potrafią być bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Uporczywie swędząca lub piekąca skóra głowy zdecydowanie obniży ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05