Malformacje kapilarne

Skąd biorą się malformacje kapilarne i jak je wyleczyć?

Malformacje kapilarne nieprzypadkowo bywają określane mianem „plam czerwonego wina” – pod względem wyglądu i kolorystyki rzeczywiście przypominają winną plamę. Zmiany te występują na różnych obszarach skóry, ale najczęściej w dość mocno wyeksponowanych miejscach: na głowie, szyi lub twarzy. Skąd się biorą malformacje kapilarne? Czy są groźne i jak się ich pozbyć?

Malformacje naczyniowe – czym są i skąd się biorą?

Malforacja naczyniowa to łagodna i wrodzona zmiana, która powstaje na etapie życia płodowego na skutek zaburzeń w rozwoju tkanki naczyniowej. W związku z tym malformacje naczyniowe są obecne na skórze dzieci od razu po ich urodzeniu się – to jedna z kwestii, która pozwala odróżnić to schorzenie od naczyniaków, z którymi bywa mylone.

Cechy charakterystyczne malformacji naczyniowych:

  • Są to zmiany wrodzone – obecne już w życiu płodowym i widoczne od razu po urodzeniu.
  • Malformacje naczyniowe wzrastają wraz z rozwojem organizmu.
  • Zmiany te nie występują często – szacuje się, że stwierdza się je u około 0,3% populacji.
  • Malformacje naczyniowe nie znikają samoistnie (w odróżnieniu od niektórych naczyniaków).

Rodzaje malformacji naczyniowych:

  • Kapilarne – są również nazywane „plamami czerwonego wina” oraz malformacjami włosowatymi.
  • Żylne i tętnicze.
  • Limfatyczne.
  • Mieszane.

Malformacje bywają również dzielone na: wysokoprzepływowe oraz niskoprzepływowe – w zależności od tego, jak wygląda w ich obrębie przepływ naczyniowy. 

Dlaczego powstają malformacje kapilarne?

Wszystkie rodzaje malformacji naczyniowych to zmiany wrodzone, które pojawiają się na skutek zaburzeń w rozwoju tkanki naczyniowej. W przypadku malformacji kapilarnych kluczowe znaczenie ma również upośledzenie zdolności do obkurczania się naczyń włosowatych. W obrębie zmiany naczynia włosowate są więc stale poszerzone.

Warto podkreślić, że malformacje naczyniowe to niegroźne zmiany, które jednak mogą wymagać leczenia z różnych względów – na przykład estetycznych. Decyzję o ewentualnym leczeniu zmiany warto podjąć po konsultacji medycznej.

Malformacje włosowate – rozpoznanie i leczenie

Podstawą do rozpoczęcia leczenia zmian skórnych lub naczyniowych powinna być diagnoza medyczna. Ważne jest odróżnienie malformacji naczyniowej od naczyniaka – zmiany te bywają bowiem mylone. Do jakiego lekarza wybrać się przy podejrzeniu malformacji kapilarnej? Możesz odwiedzić dermatologa, lekarza medycyny estetycznej lub chirurga naczyniowego.

Jak można leczyć malformacje kapilarne?

Podstawową metodą działania jest odpowiednio dobrana terapia laserowa – jej zakres, jak również liczba powtórzeń zależy od wielkości zmiany i stopnia jej zaawansowania. Zazwyczaj potrzebnych jest kilka lub więcej zabiegów, które są wykonywane w kilkutygodniowych odstępach czasu. Laseroterapia powoduje istotne rozjaśnienie zmiany a nawet jej całkowite wyleczenie.

Czy malformacje kapilarne trzeba leczyć?

Zmiany tego typu są niegroźne i w związku z tym decyzja o ich ewentualnym leczeniu jest uzależniona od indywidualnych preferencji. Jeśli malformacja włosowata występuje w widocznym miejscu i jest spora, wiele osób decyduje się na laseroterapię – w ten sposób można bowiem usunąć lub zminimalizować zmianę w sposób możliwie mało inwazyjny.

A co z leczeniem malformacji u dzieci? Czy warto się zdecydować? To kwestia, która również jest uzależniona od indywidualnych decyzji, ale warto zasięgnąć specjalistycznej porady medycznej w tym temacie. Malformacje kapilarne wzrastają wraz ze wzrostem ciała, dlatego u dzieci ich eliminowanie bywa łatwiejsze oraz szybsze (zmiany są wówczas mniejsze).

Malformacje włosowate to niegroźne zmiany w obrębie naczyń włosowatych, które polegają na upośledzeniu ich zdolności do obkurczania się. Stanowią defekt natury estetycznej, przez co mogą być również przyczyną kompleksów. Na szczęście współczesna medycyna ma na nie skuteczny sposób – laseroterapię. Wybranym procedurom, przy braku przeciwskazań, można poddawać nawet najmłodszych pacjentów, u których zmiany są wciąż niewielkie i niezbyt widoczne. Tak wczesne wdrożenie leczenia zazwyczaj wiąże się również z jego niższym kosztem i dużo mniejszą uciążliwością (potrzebnych jest mniej powtórzeń). Jeśli nawet nie zdecydowano się na usunięcie malformacji naczyniowej na etapie dzieciństwa, nic nie stoi na przeszkodzie, by poddać się tej procedurze w późniejszych latach życia.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Podcinanie blizn

Podcinanie blizn

Blizny potrądzikowe to dla większości pacjentów bardzo wstydliwy problem, szczególnie jeśli występują w obrębie twarzy. Leczenie blizn zanikowych jest zazwyczaj ...
Laserowe zamykanie naczynek/leczenie trądziku różowatego
Ewa Woźniak-Roszkowska - Lekarz

Laserowe zamykanie naczynek/leczenie trądziku różowatego

Niechciane przebarwienia, rumień, łojotok czy trądzik stanowią duży problem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w róznym wieku. Wiele zabiegów ...
Laser naczyniowy - laserowe usuwanie naczynek
Katarzyna Polak-Witka - Dermatolog

Laser naczyniowy - laserowe usuwanie naczynek

Popękane naczynka to częsty problem natury estetycznej. Zwykle można dostrzec je na twarzy – szczególnie na policzkach lub w okolicy ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05