Mapa trądziku

Interpretacja mapy trądziku – jak czytać sygnały skóry?

Trądzik może pojawiać się w różnych częściach twarzy – na czole, brodzie, a nawet w okolicach uszu. Choć przyczyny powstawania pryszczy są złożone, jeśli często występują one w podobnych miejscach, warto sprawdzić, czy ich źródło nie leży w problemach z funkcjonowaniem wybranego układu organizmu. Pomóc w tym może mapa trądziku. Dowiedz się, jak ją interpretować.

Mapa trądziku – co to takiego?

Mapa trądziku, nazywana też mapą twarzy, jest narzędziem wykorzystywanym przez dermatologów, kosmetologów i innych specjalistów do interpretowania przyczyny powstawania wyprysków. Można używać jej także samodzielnie, pamiętając o tym, że nie zastępuje ona wizyty u lekarza i profesjonalnej diagnozy. Mapa trądziku to wskazówka, która pomaga ustalić, z jakimi problemami boryka się organizm, a także opracować odpowiedni plan pielęgnacji skóry.

Mapa trądziku – co oznaczają pryszcze w poszczególnych częściach twarzy?

Zmiany trądzikowe mogą być zlokalizowane niemal w każdej partii twarzy. Choć zwykle tworzą się one na czole, nosie i brodzie, zdarza się, że występują w bardziej nietypowych lokalizacjach, takich jak okolice uszu, a nawet tył głowy. Oto, co mogą oznaczać wypryski w poszczególnych obszarach.

Trądzik na czole

To jedno z tych miejsc, na których pryszcze pojawiają się najczęściej. Mogą być one rezultatem nieprawidłowej pracy jelit. Jeśli zmiany tego typu systematycznie powracają, warto przyjrzeć się swojej diecie, ograniczyć jedzenie żywności przetworzonej oraz potraw bogatych w cukier i sól.

Trądzik przy linii włosów

Pryszcze widoczne tuż przy linii włosów to często efekt stosowania niewłaściwych kosmetyków do makijażu, a także ich niedokładnego zmywania. Takim zmianom sprzyja także noszenie brudnych nakryć głowy i częste dotykanie tej części twarzy.

Trądzik w okolicach brwi

Wypryski pomiędzy brwiami zwykle zwiastują problemy z funkcjonowaniem wątroby. W takim przypadku warto rozważyć ograniczenie picia alkoholu i zmianę diety na bardziej lekkostrawną. Pryszcze w tej okolicy można zredukować, wysypiając się i pamiętając o regularnym odpoczynku.

Trądzik w okolicach oczu

Skóra w tej części twarzy jest bardzo delikatna, dlatego rzadko pojawiają się na niej pryszcze. Nie oznacza to jednak, że można bagatelizować jej stan. Warto zwrócić uwagę między innymi na cienie pod oczami, które sygnalizują, że organizm nie jest dostatecznie nawodniony.

Trądzik na nosie

Stres, dieta bogata w cukier czy niski poziom witaminy B to tylko niektóry potencjalne przyczyny powstawania zmian trądzikowych na nosie. Wypryski w tej części twarzy mogą być także konsekwencją podwyższonego cholesterolu lub problemów z ciśnieniem. Co ciekawe, mogą powstawać także u osób noszących okulary, jeśli nie dbają one za bardzo o regularne czyszczenie elementów, które przylegają do skóry.

Trądzik na policzkach

Wypryski na policzkach często są objawem reakcji alergicznej, na przykład na nabiał czy gluten. By to zweryfikować, należy przeprowadzić testy alergiczne – pomocne mogą być także badania nietolerancji pokarmowych. Do powstawania trądziku na policzkach może przyczyniać się też palenie i częste korzystanie z telefonu komórkowego, na którego powierzchni znajduje się mnóstwo bakterii.

Trądzik w okolicach ust

Zgodnie z mapą trądziku, jeśli pryszcze pojawiają się nad górną wargą, może to sygnalizować zbliżającą się owulację lub miesiączkę. Innym powodem tworzenia się takich zmian skórnych w tej części twarzy jest niedostateczna higiena – na przykład dotykanie okolic ust brudnymi rękami. Bywa również i tak, że wypryski nad górną wargą pojawiają się na skutek depilowania tej części twarzy i są efektem wrastających włosków. 

Trądzik na brodzie

Pryszcze w tej części twarzy często sygnalizują problemy z gospodarką hormonalną – na przykład będące rezultatem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych – a także funkcjonowaniem tarczycy. Natomiast u mężczyzn wypryski w tym miejscu często są następstwem nieprawidłowej pielęgnacji twarzy. Trądzik na brodzie może być też rezultatem długotrwałego stresu.

Trądzik na uszach

Choć wypryski rzadko pojawiają się w tym miejscu, mogą powodować dyskomfort. Jeśli pryszcze na uszach występują regularnie, może być to związane ze stosowaniem nieodpowiedniej, obfitującej w sól diety. By wyeliminować takie zmiany, warto także ograniczyć picie kawy i alkoholu oraz pić wystarczająco dużo wody – minimum 10-8 szklanek dziennie.

Mapa trądziku a leczenie tej przypadłości

Leczenie trądziku powinno być poprzedzone pogłębioną diagnozą jego przyczyny. Mapa trądziku to wyłącznie wskazówka, którą warto wziąć pod uwagę na tym etapie. Jeśli wypryski występują na konkretnym obszarze skóry, warto przyjrzeć się układom i schorzeniom, które mogą objawiać się właśnie w ten sposób. 

Mapy trądziku nie należy jednak traktować jak automatycznej diagnozy – należy odwiedzić dermatologa, wykonać dodatkowe badania i dopiero wówczas rozpocząć odpowiednio dobrane leczenie. Gdy trądzik rzeczywiście wynika z nieprawidłowości w organizmie, wdrożone powinno zostać leczenie przyczynowe. Jeśli przyczyną jest specyfika skóry, sposobem na niwelowanie problemów trądzikowych może być leczenie objawowe – w tym stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków oraz zabiegów specjalistycznych. 

Zabiegi pomagające zredukować trądzik:

  • Peelingi – przede wszystkim chemiczne i węglowe, które mają działanie złuszczające, ale też normalizujące i oczyszczające.
  • Laser frakcyjny – polecany do leczenia przebarwień i blizn po trądziku.
  • Terapia światłem LED – skuteczna w ujednolicaniu kolorytu cery, która przy trądziku może być w wielu miejscach przebarwiona. 

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Peeling Fenolowy
Agnieszka Motyl - Pracownik Call Center

Peeling Fenolowy

Szukasz najlepszych pomysłów na poprawę wyglądu twarzy i redukcję nawet głębokich zmarszczek? Jednym z najskuteczniejszych narzędzi w rękach doświadczonego dermatologa ...
Peeling Węglowy

Peeling Węglowy

Pielęgnacja skóry to temat, który zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wraz z postępem technologicznym pojawiają się metody i techniki, które ...
Peelingi Chemiczne

Peelingi Chemiczne

Na skutek upływu czasu i ekspozycji na słońce i zanieczyszczenia nasza skóra traci swoją naturalną młodość i blask. W związku ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co to jest dermografizm? Objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

22.06.2024

Dermografizm to jeden z rodzajów pokrzywki wyróżniający się charakterystycznymi objawami. W przypadku tego schorzenia do powstania zadrapań na skórze wystarczy dotyk. Jakie są inne symptomy pokrzywki dermograficznej? Jak się ją leczy? Odpowiadamy!

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05