Melanina

Co to jest melanina? Poznaj sekrety pigmentu odpowiadającego za kolor skóry i włosów

Substancja, która decyduje o kolorze skóry i włosów, to właśnie melanina. Jest to pigment naturalnie występujący w skórze i produkowany przez melanocyty. Jaka jest jego rola i co jeszcze warto wiedzieć o melaninie?

Czym jest melanina i jakie są jej rodzaje?

Naturalny pigment, który jest produkowany przez znajdujące się w skórze melanocyty – to właśnie melanina. Od jej ilości uzależniona jest barwa skóry oraz włosów, a po części także kolor tęczówek.

W organizmie człowieka występują trzy rodzaje melaniny:

  1. Eumelanina – najciemniejszy z pigmentów, który ma zabarwienie brązowo-czarne.
  2. Feomelanina – jaśniejszy odcień pigmentu, który ma kolor żółto-czerwony.
  3. Neuromelanina – pigment obecny w komórkach centralnego układu nerwowego. Jego stężenie wzrasta wraz z wiekiem, ale dokładna rola, jak i skutki wzrostu stężenia nie zostały ostatecznie poznane.

Odcień skóry oraz włosów każdej osoby jest uzależniony od nagromadzenia melaniny i od proporcji poszczególnych jej rodzajów.

W jaki sposób powstaje melanina?

Za produkcję melaniny są odpowiedzialne melanocyty – komórki skóry znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka, mieszkach włosowych i oczach. Ich rolą jest synteza pigmentu oraz jego przechowywanie.

Produkcja melaniny jest regulowana przez enzym (tyrozynazę), który wpływa na przemianę tyrozyny w melaninę. U większości populacji produkcja melaniny utrzymywana jest na właściwym poziomie (zależnym od różnego rodzaju czynników), ale są też osoby cierpiące na nadmierną lub niewystarczającą produkcję tego barwnika.

Co ciekawe, za powstawanie plam starczych oraz za siwienie włosów odpowiadają właśnie nieprawidłowości w produkcji i przechowywaniu melaniny. Wraz z wiekiem zmienia się bowiem poziom produkcji tego pigmentu.

Jakie są funkcje melaniny?

Rolą melaniny jest nie tylko nadawanie ludzkiej skórze i włosom konkretnego odcienia. O wiele istotniejszą funkcją jest ochrona przed promieniowaniem UV. Melanina posiada zdolność do absorpcji i rozpraszania światła słonecznego, dzięki czemu zabezpiecza skórę przed negatywnym oddziaływaniem promieni UV – oczywiście do pewnego stopnia.

Łatwo zauważyć pewną prawidłowość – rdzenni mieszkańcy obszarów, które notują najwięcej słonecznych dni w ciągu roku, mają naturalnie ciemniejszą skórę i włosy od osób zamieszkujących miejsca o umiarkowanym lub chłodniejszym klimacie. To nie przypadek, ale ewolucyjne zabezpieczenie przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. Wyższy poziom melaniny w skórze nadaje jej ciemnobrązowy, niemal czarny odcień, ale też chroni ją przed podatnością na poparzenia słoneczne.

Problemy z melaniną

Nie każdy może cieszyć się równomiernie wybarwioną skórą i włosami. U niektórych osób dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu melanocytów i do problemów z syntezą melaniny. Problemy te mogą mieć charakter globalny (dotyczą wówczas całego organizmu) lub punktowy. Oto najczęstsze z nich:

  • Albinizm (brak melaniny) – to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Włosy osób dotkniętych albinizmem są białe lub kremowe, a skóra ma bardzo jasny odcień różu. Z uwagi na brak melaniny w skórze, osoby dotknięte albinizmem są szczególnie narażone na podrażnienia słoneczne, a także na rozwój nowotworów skóry. 
  • Melanizm (nadmiar melaniny) – najczęściej objawia się punktowym nagromadzeniem znamion skórnych i przebarwień.
  • Bielactwo – kolejny rodzaj zaburzenia pigmentacji, który jednak ma charakter nabyty. Na skutek uszkodzenia melanocytów dochodzi do zahamowania syntezy melaniny. Objawem bielactwa jest obecność plam lub punktów o wiele jaśniejszych (niemal białych) od otaczającej je skóry. Z czasem obszarów dotkniętych bielactwem może przybywać.

Przebarwienia skórne, piegi, plamy soczewicowate lub melasma to efekty zaburzeń pigmentacji. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele (od czynników wrodzonych aż po kwestie hormonalne lub związane z procesem starzenia się), a każdy z tych problemów skórnych jest ściśle powiązany z melaniną lub raczej z zaburzeniami w jej produkcji i magazynowaniu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laserowe zamykanie i usuwanie naczynek

Laserowe zamykanie i usuwanie naczynek

Laserowe usuwanie naczynek to sposób na bardzo małe naczynka, którym skleroterapia nie da rady. Jego nieinwazyjność, precyzja i skuteczność sprawiają, ...
Laser Excimerowy

Laser Excimerowy

Laser excimerowy to urządzenie emitujące światło o długości fali 308 nm mieszczące się w spektrum promieniowania UVB. Od lat znana ...
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05