Naczyniak rubinowy

Czym są i jak powstają naczyniaki rubinowe?

Czerwone lub bordowe plamki oraz grudki na skórze – właśnie tak wyglądają naczyniaki rubinowe. To powszechnie spotykane zmiany skórne, które mogą dość mocno rzucać się w oczy. Skąd się biorą naczyniaki rubinowe? Czy są groźne i czy można się ich pozbyć?

Naczyniaki rubinowe – objawy i charakterystyka

Już sam wygląd typowego naczyniaka rubinowego pozwala na łatwe odróżnienie go od innych zmian skórnych – najczęściej jest to plamka lub grudka o czerwonym lub bordowym zabarwieniu. Naczyniaki rubinowe mogą występować praktycznie na dowolnym obszarze skóry. Najczęściej są niewielkie i nie mają tendencji do rozrastania się. Nie powodują świądu i nie krwawią. Mogą stanowić problem natury estetycznej, gdy jest ich wiele lub wówczas, gdy są ulokowane na twarzy albo na szyi.

Naczyniaki rubinowe bywają również określane mianem plam rubinowych, naczyniaków starczych lub punktów rubinowych. Najczęściej występują u osób po trzydziestym roku życia, ale nie tylko. Naczyniak rubinowy u dziecka jest spotykanym zjawiskiem, które może samoistnie zaniknąć w okresie nastoletnim lub przetrwać do dorosłości.

Naczyniaki rubinowe są na ogół niegroźne – jeśli nie budzą żadnych wątpliwości diagnostycznych i nie powodują dolegliwości lub estetycznego dyskomfortu, nie trzeba ich usuwać. Pamiętaj o tym, że każda zmiana wyglądu znamion skórnych, ich nagły rozrost lub pojawienie się innych dolegliwości powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

Naczyniak rubinowy – przyczyny powstawania plam rubinowych

Bezpośrednią przyczyną tworzenia się plam rubinowych na skórze jest nieprawidłowy rozrost naczyń krwionośnych. Kwestia ta może mieć jednak wiele różnych przyczyn. Przypuszcza się, że na tworzenie się naczyniaków rubinowych wpływają poniższe czynniki:

  • Uwarunkowania genetyczne.
  • Zaburzenia w funkcjonowaniu układu krwionośnego.
  • Nadmierna ekspozycja na promienie UV.
  • Schorzenia wątroby.
  • Zmiany i problemy hormonalne.

Czy plamy rubinowe można usunąć?

Jak najbardziej! Chociaż nie trzeba tego robić, jeśli naczyniak rubinowy nie budzi żadnych wątpliwości lekarza i nie wymaga dalszej diagnostyki, ale jednak wiele osób się na to decyduje ze względów estetycznych. Plamy rubinowe są dość wyraźne – szczególnie na tle jasnej karnacji. Jeśli jest ich wiele lub są ulokowane w mocno wyeksponowanych miejscach, mogą powodować kompleksy. Jeszcze jednym wskazaniem do usunięcia naczyniaka rubinowego jest jego obecność w takim miejscu, gdzie może przeszkadzać i ulegać podrażnieniom – na przykład pod pachą, pod zapięciem biustonosza i w wielu podobnych miejscach. Częste podrażnianie znamion nie jest wskazane, może powodować dolegliwości, jak również rozrost tych zmian skórnych.

Jakie są metody usuwania naczyniaków rubinowych?

Przede wszystkim muszą to być działania profesjonalne. Niestety nie ma żadnych kremów i złotych środków do zastosowania w domowym zaciszu. Jeśli chcesz usunąć plamę rubinową, rozważ któryś z profesjonalnych zabiegów.

Zabiegi na naczyniaki rubinowe:

  • Krioterapia – to znana od lat technika oddziaływania na nieprawidłowe tkanki przy pomocy bardzo niskiej temperatury. Podczas zabiegu najczęściej wykorzystywany bywa ciekły azot. Pod wpływem ekstremalnie niskiej temperatury, następuje nagłe obkurczenie naczyń krwionośnych, na zmianie może utworzyć się pęcherzyk, który po pewnym czasie samoistnie odpadnie.
  • Laseroterapia – nowocześniejsza i coraz powszechniejsza metoda usuwania naczyniaków rubinowych. Zabieg laserowy charakteryzuje się niższą inwazyjnością – odpowiednio dobrana wiązka lasera nie tyle usuwa naczyniaki, co czyni je niewidocznymi. Głowice urządzeń laserowych są odpowiednio chłodzone, dzięki czemu procedura jest praktycznie bezbolesna.

To najpopularniejsze techniki usuwania i niwelowania widoczności naczyniaków rubinowych. Poza powyższymi, zastosowanie ma również elektrokoagulacja oraz wykonany może zostać również klasyczny zabieg chirurgiczny. Klasyczne usuwanie naczyniaków chirurgicznie jest stosowane głównie w sytuacji, gdy znamię musi zostać usunięte w celach diagnostycznych.

Jak uniknąć naczyniaków rubinowych?

Z uwagi na nie do końca jasne przyczyny powstawania naczyniaków rubinowych, trudno wdrożyć działania profilaktyczne, które dadzą pewność, że żadne zmiany tego typu nie pojawią się na skórze. Ponieważ jednak wiadomo, że plamy rubinowe mogą być powodowane przez zmiany hormonalne oraz nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, warto monitorować prawidłowe poziomy hormonów w organizmie, jak również unikać częstego opalania się i całkowicie zrezygnować z wizyt w solarium.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...
Wolumetria twarzy
Beata Mikulska-Kwiek, Dyrektor Zarządzający Kliniki Ambroziak Dermatologia i Kliniki Ambroziak Szpital

Wolumetria twarzy

Wolumetria to jeden z ulubionych zabiegów naszych pacjentów. I nic dziwnego. Natychmiastowe i całkowicie naturalne efekty, które daje modelowanie twarzy, ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05