Naczyniak włośniczkowy

Jak rozpoznać naczyniaki włośniczkowe? Objawy i sposoby leczenia

Czerwone plamki oraz guzki, które pojawiają się na skórze u dzieci, najczęściej okazują się właśnie naczyniakami włośniczkowymi. Większość z tych zmian samoistnie zanika już po kilku latach. Jak powstają naczyniaki włośniczkowe? Czy mogą być groźne i w jaki sposób się ich pozbyć?

Czym jest naczyniak włośniczkowy? Jak wygląda?

Czerwona plamka, która z czasem zaczyna się uwypuklać i rozrastać – to może być właśnie naczyniak włośniczkowy, czyli niezłośliwa i niegroźna zmiana nowotworowa. Guzek ten jest zbudowany z komórek śródbłonka – wypełniony jest wieloma wąskimi kanalikami z krwią, co wpływa na jego czerwone zabarwienie. Cechą charakterystyczną naczyniaka włośniczkowego jest fakt, że nie powoduje on żadnych dolegliwości bólowych lub fizycznego dyskomfortu – wyjątkiem są te guzki, które są ulokowane na powiece lub w innym nietypowym miejscu.

Gdzie powstają naczyniaki włośniczkowe?

Zmiany te najczęściej zlokalizowane są w obrębie skóry głowy, na twarzy lub na karku. Włośniczkowy naczyniak u dziecka może pojawić się jednak nawet na powiece lub w oczodole, co może powodować dyskomfort i upośledzać funkcję widzenia.

U kogo najczęściej pojawiają się naczyniaki włośniczkowe?

Naczyniaki włośniczkowe bywają również określane mianem naczyniaków kapilarnych lub niemowlęcych – ponieważ rzeczywiście występują głównie u dzieci w wieku niemowlęcym, a z czasem ulegają zanikowi. Szacuje się, że nawet do 95% naczyniaków włośniczkowych ulega samoistnemu zanikowi u dzieci do dziewiątego roku życia.

Jeśli na skórze swojego dziecka lub własnej dostrzegasz czerwony, niebolesny guzek, to może być właśnie naczyniak kapilarny. By mieć pewność, odwiedź lekarza rodzinnego lub dermatologa.

Jakie są przyczyny powstawania naczyniaków włośniczkowych?

Bezpośrednią przyczyną powstawania naczyniaków kapilarnych jest nadmierny rozrost komórek budujących drobne naczynia włosowate. Niestety dokładny mechanizm powstawania naczyniaków kapilarnych nie jest znany. Ponieważ jednak są to zmiany, które najczęściej można zaobserwować u niemowląt i dzieci, przypuszcza się, że mogą mieć one charakter wrodzony.

Naczyniak włośniczkowy – leczenie

Z uwagi na fakt, że większość naczyniaków włosowatych z czasem samoistnie zanika, zmiany te na ogół nie wymagają wdrażania specjalistycznych kuracji lub zabiegów. W niektórych przypadkach należy jednak rozważyć podjęcie leczenia. Kiedy zdecydować się na usunięcie naczyniaka włośniczkowego?

  • Gdy naczyniak włośniczkowy nie ulega zanikowi – chociaż nawet do 95% naczyniaków włośniczkowym zanika u dzieci do 9. roku życia, u niektórych osób zmiany tego typu pozostają na skórze na dłużej. Jeśli obecność guzka staje się przyczyną kompleksów lub w jakikolwiek sposób przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, warto rozważyć jego usunięcie.
  • Jeśli naczyniak kapilarny jest zlokalizowany w okolicy oka – w tym wypadku leczenie bywa wdrażane nawet u najmłodszych dzieci. Naczyniak włośniczkowy w tej lokalizacji może bowiem upośledzać funkcję widzenia (na przykład poprzez zwężenie pola widzenia lub poprzez ucisk na gałkę oczną, co może prowadzić do wytrzeszczu oka).
  • Gdy naczyniak włośniczkowy ulega częstym podrażnieniom z uwagi na swą lokalizację – jeśli guzek znajduje się na owłosionej skórze głowy, łatwo zahaczyć go grzebieniem lub szczotką. Gdy zlokalizowany jest na brwi lub w okolicy oka, także dość łatwo o jego przypadkowe podrażnienie. Naczyniaki kapilarne nie powodują najczęściej żadnych dolegliwości bólowych, ale ich zadrapanie lub skaleczenie będzie wiązało się z intensywnym krwawieniem (cały guzek zbudowany jest z naczyń włosowatych z krwią) oraz może przyczynić się do powstania zakażenia.
  • Jeśli naczyniak kapilarny uległ owrzodzeniu, zakażeniu lub powoduje wystąpienie innych objawów – konieczne może okazać się wdrożenie kuracji farmakologicznej albo usunięcie guzka.

Jakie są sposoby leczenia naczyniaków kapilarnych?

  • Farmakologiczne – najczęściej wdraża się je, gdy zmiana ulega zakażeniu lub owrzodzeniu. Kuracje farmakologiczne bywają oparte o glikokortykosteroidy.
  • Laserowe – pozwalają na usunięcie naczyniaka kapilarnego. Wiązka lasera powoduje kontrolowane uszkodzenie wybranych naczyń włosowatych, dzięki czemu naczyniak ulega zanikowi.
  • Przy pomocy zabiegu chirurgicznego – metoda pozwala na usunięcie całej zmiany, ale jest bardzo rzadko stosowana. Częściej wykorzystywane bywają nowocześniejsze metody, jak laseroterapia oraz krioterapia.

Laserowe usuwanie naczyniaków kapilarnych to najpopularniejsza z metod, którą jednak stosuje się głównie wówczas, gdy guzek nie uległ samoistnemu zanikowi. Co ważne, przy pomocy lasera można wyleczyć nie tylko naczyniaka włośniczkowego, ale też usunąć ewentualne blizny po tym guzku lub po innej metodzie leczenia (na przykład po zabiegu chirurgicznym).

Jeśli zauważasz u siebie lub u swoich bliskich zmianę, która może okazać się naczyniakiem włośniczkowym, nie polegaj wyłącznie na własnej diagnozie. Skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć ryzyko rozwoju niebezpiecznych zmian skórnych. Gdy zyskasz pewność, że to właśnie naczyniak kapilarny, możesz rozważyć jedną z dostępnych metod jego usuwania.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
Mikronakłuwanie na blizny

Mikronakłuwanie na blizny

Dzięki dynamicznemu postępowi medycyny estetycznej, skorzystać możemy ze skutecznej metody redukcji blizn, czyli mikronakłuwania. Opiera się ona na stymulacji naturalnych ...
Laseroterapia na blizny

Laseroterapia na blizny

Jednym ze sposobów niwelowania widoczności blizn jest właśnie laseroterapia. Zabieg ten jest bezinwazyjny, a jednocześnie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. ...
Terapia światłem LED
Dominika Sambora - Fizjoterapeuta

Terapia światłem LED

Mimo że starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyka nas wszystkich, to wiele osób szuka sprawdzonych metod, które pomogą ...

Pozostałe artykuły

Klinika od a do z

Skąd biorą się kępki żółte na powiekach? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia

22.06.2024

Masz żółte plamy na powiekach? Prawdopodobnie są to kępki żółte, czyli zmiany skórne mające grudkowatą strukturę i różne rozmiary. Najczęściej stanowią one konsekwencję zbyt dużego poziomu złego cholesterolu. Dlaczego jeszcze powstają? Jak leczy się żółtaki na powiekach? Odpowiadamy!

Klinika od a do z

Czym objawia się łupież Giberta i w jaki sposób go leczyć?

22.06.2024

Pojawiająca się na skórze wysypka mająca postać plam i świąd to jedne z objawów łupieżu różowego Giberta. Choroba ta najczęściej przebiega łagodnie i zwykle nie ma tendencji do nawracania. Sprawdź, w jaki sposób się ją leczy i czy łupież Giberta jest zaraźliwy.

Klinika od a do z

Co oznaczają czerwone policzki i w jaki sposób je pielęgnować?

22.06.2024

Czerwone policzki mogą dodawać uroku i często kojarzone są ze zdrową cerą. Jednak czasami mogą też sygnalizować różne problemy skórne lub zdrowotne – szczególnie wówczas, gdy są stale zaczerwienione. Jakie mogą być przyczyny czerwonych policzków? Czy wymagają leczenia i w jaki sposób pielęgnować cerę tego typu?

Porozmawiaj z naszym konsultantem

+48 22 111 50 05